Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

GPS: 52.846371 17.722983

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie usytuowane jest w budynku Magistratu oraz zabytkowej Baszcie. Magistrat wybudowany w 1906 roku był początkowo siedzibą władz miejskich Żnina. Od połowy lat 90 mieści się w nim administracja Muzeum Ziemi Pałuckiej, galeria wystaw czasowych oraz wystawy stałe, poświęcone etnografii, sportom motorowodnym  i historii drukarstwa. Prezentowane są tu tradycyjne stroje, drewniana i gliniana rzeźba. Zrekonstruowane jest także wnętrze pałuckiej chaty wyposażonej w niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego.  Warte polecenia są także wystawy poświęcone historii żnińskich sportów motorowodnych oraz historii żnińskiego drukarstwa. O przebogatej historii miasta słynącego w średniowieczu ze znakomitego piwa i najlepszego pszennego chleba na świecie opowiada ekspozycja w zabytkowej, XV-wiecznej „Baszcie”. Ceglana wieża stanęła na środku największego placu Żnina, w południowej części miasta. Pełniła  funkcję reprezentacyjną i świadczyła o bogactwie mieszkańców tego miasta. Obecnie w jej wnętrzach znajduje się zbrojownia, wystawa archeologiczna pod nazwą „Skarby Żnińskiego Rynku” zrekonstruowana sala obrad Rady miejskiej oraz Skarbiec miejski. Na ostatniej istniejącej kondygnacji mieści się mechanizm zabytkowego zegara, który od ponad 250 lat odmierza czas na żnińskim rynku.


Miejsca sprzedaży:
> Kasa biletowa w Baszcie, Plac Wolności, Żnin

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

24.02.2024 - znaczek niedostępny
11.06.2023 - dostępny bez problemów
22.06.2022 - dostępny bez problemów
01.05.2022 - dostępny bez problemów
28.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Skała
Baszta po latach
To mój drugi raz pod Basztą po 40 latach tym razem zwiedziłem ekspozycja ciekawa chociaż schody zmęczyły mnie bardzo. Rzutem na taśmę za dwa dni zimowa przerwa dla zwiedzających ZT 718 w cenie 8,00PLN podobno marnie schodzi ale tego ZT nie widać z pod lady. Ok za godzinę będę w Poznaniu S5. Super jazda
 
Radzioactive
718
Byłem w muzeum w sobotę (19.09), zarówno główna siedziba Muzeum Ziemi Pałuckiej, jak i Baszta były otwarte. Znaczek dostępny bez problemu w muzealnym sklepiku. Oba oddziały dość kameralne, ale z ciekawym klimatem i historią. Na plus - unikatowa wystawa dotycząca sportów motorowodnych.
 
M
M
Znaczek
Szkoda, że w soboty i niedziele Muzeum nieczynne. To takie dni, kiedy turyści podróżują częściej.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Muzeum w Żninie
Byliśmy w ferie zimowe więc Baszta była zamknięta - ale i samo muzeum jest niezwykle interesujące. Jedna część poświęcona historii drukarstwa. Druga to niewielka wystawa etnograficzna, a w piwnicy część poświęcona sportom motorowodnym. Któż nie pamięta Marszałka! A właśnie tutaj w Żninie rozgrywano szereg mistrzostw świata, Europy i Polski w tej niezwykle widowiskowej dyscyplinie. Po obejrzeniu wystawy konieczny zatem spacer nad jezioro. To dwa kroki od Rynku!
 
Grzegorz Żeligowski
Grzegorz Żeligowski
718
Ja osobiście zakupiłem ZT w kasie muzeum. Zbiory ciekawe, bardzo różnorodne i warte obejrzenia. Polecam.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.718
Stała wystawa w Magistracie bardzo skromna. Tak naprawdę całą robotę robi wystawa dotycząca sportów motorowodnych. Świetny kawał historii polskiego sportu, co do której wielu z nas pewnie nie zdaje sobie sprawy. Ilość sukcesów polskich sportowców po prostu oszałamia, a nigdzie się o tym nie mówi. Zdecydowanie lepiej prezentuje się sama Baszta, jak i mieszcząca się w niej ekspozycja, która naświetla historię tych terenów od dawnych czasów. Baszta odrestaurowana mieści się na zadbanym żnińskim rynku. Można powiedzieć, że to perełka miasteczka. Znaczek dostępny bez problemu w cenie 7 zł zarówno w Magistracie, jak i Baszcie. Pieczątka do wbicia w Baszcie.
 
Kamil Walensiak
Kamil Walensiak
Znin
Szczerze polecam Żnin jak i całe Pałuki...zwiedzając muzeum warto wspomnieć pani kasjerce aby udostępniła także pomieszczenie piwnicze tej placówki. ..gdzie znajduje się Muzeum sportu motorowodnego...jedyne w europie.
 
Agata Wdowiarz
inesa
polecamy
Polecam Żnin i cały powiat. Warto tu przyjechać na kilka dni. Jest co robić.
 
Robert Salwowski
Bobik
Zamkniete
nie ma informacji, ze muzeum w święto jest nieczynne. Poleciłbym dyrekcji by w takie dni znaczek był również sprzedawany w siedzibie Kolei wąskotorowej w Żninie. Tam w barze jest dostępny znaczek kolei i mógłby być w takie dni sprzedawany ten z muzeum Ziemi Pauckiej. Szkoda.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
718
Bardzo miły i życzliwy Pan sprawił ,że zapamiętam pobyt Żninie.
 
Beata i Rafał Knaflewscy
Beata i Rafał z Poznania
Wpis dodany No. 718 Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Znaczki i pieczątka dostępne bez problemów. Pani w kasie bardzo miła i chętnie odpowiadała na nasze pytania :). Żnin ładny, ale trafiliśmy na biegi więc z wyjazdem były kłopoty.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Baszta będzie otwarta dopiero od końca kwietnia, ale znaczki bez problemu można kupić w kasie Muzeum. Nie są wprawdzie wystawione, ale ważne, że są. Cena standard 7zł. Jest też pieczątka do dziennika.
 
Danuta Świątek
Dana
Baszta
Na stronie internetowej muzeum niestety były błędne wiadomości! Było napisane, że może być otwarte w innych godzinach. W rzeczywistości było zamknięte. Spotkaliśmy panią, która nakręca zegar na baszcie. Dzięki temu zwiedziliśmy basztę.Dowiedzieliśmy się, że ZT są dostępne w baszcie, która jest zamknięta poza sezonem letnim. Nawet gdyby muzeum było otwarte, znaczka nie zdobylibyśmy. Warto byłoby pomyśleć o tym aby muzeum też mogło sprzedawać znaczek.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: Baszta
To prawa, bo już drugi raz nie dostałem znaczka
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No.718
W dawnym magistracie mieści sie Muzeum Ziemi Pałuckiej, na rynku w Żninie polecam wieże zegarową po nieistniejącym ratuszu, w której na poszczególnych piętrach rozmieszczone są przedmioty z dawnej historii Żnina. Mnie osobiście bardzo by zainteresował mechanizm zegara niestety to piętro jest niedostępne. Obok rynku na uwagę zasługuje Aleja Mistrzów Sportów Motorowodnych w tej dziedzinie Żnin jest dla mnie najbardziej znany. Znaczek dobrze widoczny w cenie 7 zł
 
Krzykos
Krzykos
ZT 718
Muzeum, rzeczywiście,niewielkie. Stojak widoczny w kasie baszty, cena ZT standardowa. Uwaga na strome schody w baszcie. Warto poświęcić trochę czasu na odwiedziny muzeum oraz na spacer po mieście - jest co oglądać, polecam odwiedziny Żnina.
 
Hubert A.
Hubert
Żnin
Ostatnim razem gdy tu byliśmy udało się zwiedzić jedynie Basztę, dlatego będąc w Żninie dzisiaj swoje kroki skierowaliśmy do budynku Magistratu. Muzeum niewielkie, ale niewątpliwie można w nim znaleźć wiele ciekawych eksponatów. Będąc w Żninie polecamy też podejście do tamtejszego punktu IT gdzie jeszcze można dostać ciekawą ubiegłoroczną pieczątkę z parowozem. Aaa i nie zapomnijcie swoich pieczątek - w Magistracie wyłożona jest księga pamiątkowa - warto zostawić swój ślad.