Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 963 Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce

GPS: 53.405715 23.496819

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 963 Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce

Muzeum Ziemi Sokólskiej znajduje się w centrum miasta Sokółka, w zabytkowym budynku, powstałym w XVIII wieku, w czasach rządów na tych ziemiach nadwornego podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza. Do dyspozycji zwiedzających są trzy stałe ekspozycje tematyczne: historyczna, etnograficzna i tatarska oraz sala wystaw czasowych. Dział historyczny przybliża historię miasta oraz prezentuje pamiątki ofiarowane przez Sokółczan. Na szczególną uwagę zasługuje sztandar Związku Strzeleckiego i jego niezwykła historia. Dział tatarski upamiętnia Tatarów, zamieszkujących te tereny od 1679 roku, kiedy to król Jan III Sobieski przyznał im wsie znajdujące się niedaleko Sokółki. Wystawa prezentuje pamiątki związane z religią, kulturą i historią tatarów polskich. W dziale etnograficznym prezentowane są przedmioty z zakresu podstawowych zajęć ludności wiejskiej; rolnictwa, hodowli oraz różnych rzemiosł. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja wełnianych dywanów dwuosnowowych wykonanych na warsztatach tkackich oraz krajki - wąskie pasy barwnie tkane w geometryczne wzory. Dział posiada także zbiór mebli ludowych i innych przedmiotów stanowiących wyposażenie wnętrza mieszkalnego.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce, ul. Piłsudskiego 2
> Punkt Informacji Turystycznej/SOK - ul. Piłsudskiego 1, Sokółka


04.01.2024 - dostępny bez problemów
31.08.2023 - dostępny bez problemów
18.08.2023 - dostępny bez problemów
22.07.2023 - dostępny bez problemów
25.03.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 963
Przychylam się do słów pana Andrzeja Wacławka. Sokółka to niezwykłe miejsce które łączy ze sobą religie , narodowość oraz obyczaje...Warto tu przyjechać...Przez przypadek udało nam się zarazić manią kolekcjonowania ZT inne osoby zwiedzające muzeum w tym samym czasie co my :D
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 963
To nie była moja pierwsza wizyta w Sokółce. Mieście gdzie warto trochę dłużej pochodzić gzie każda kultura tworząca ten rejon coś stworzyła wartego zobaczenia. Muzeum niewielkie ma wystawę stała tematyczna historii miasta oraz wystawy czasowe w budynku Muzeum i Tak formacji Turystycznej. Wtorek dniem bezpłatnego zwiedzania. Tu można nabyć 2 ZT. Cena standard. Składamy Serdeczne podziękowania Pani przewodniczce za sporą ilość informacji o wystawie i co gdzie w mieście.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 963
Muzeum, tak jak jest napisane powyżej oraz w komentarzach poniższych zwiedzających, rzeczywiście niewielkie, ale z pewnością warte odwiedzin podczas zwiedzania miasta.
Sokółka to takie klimatyczne miasteczko, jakie lubię i które odkrywa wiele ciekawych miejsc, podczas spaceru.
ZT widoczne w gablocie, cena standardowa - 8 zł, normalny bilet wstępu do muzeum - 6 zł.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Muzeum takie, jak lubię. Małe, nie przytaczające. A jednocześnie pokazujące solidny kawał historii okolicy. A jest co pokazać, bo to jeden z najbardziej wielobarwnych i zróżnicowanych rejonów Polski. Jak napisał Grzegorz, warto zajrzeć tu i ówdzie w mieście, bo ciekawostek tu nie brakuje. Taki chociażby cmentarz żołnierzy radzieckich, gdzie twórcy inskrypcji przed bramą chcąc wiele zataić jednocześnie powiedzieli więcej, niż by się spodziewali ;-) Mam nadzieję, że Was zaciekawiłem i nie ograniczycie zwiedzania miasta jedynie do muzeum i rynku.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
muzeum
Ciekawe muzeum prezentujące historię miasta, historię Tatarów zamieszkujących okolice od XVII wieku oraz etnografię Sokólszczyzny. Jest również punktem IT więc można dowiedzieć się ciekawostek o mieście i okolicy oraz zaopatrzyć w turystyczne wydawnictwa. Oprócz odwiedzin muzeum warto również pospacerować po mieście i obejrzeć miejscowe zabytki. ZT dostępne w muzeum bez problemu.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
963
Muzeum niewielkich rozmiarów pokazujące w zasadzie trzy działy : historyczny, etnograficzny i tatarski , który zrobił na mnie największe wrażenie . Obsługa bardzo miła, a znaczki w cenie 8 zł widoczne w gablotce z innymi pamiątkami. Wychodząc z muzeum naszym oczom ukazuje się wspaniała cerkiew , która mogłaby się doczekać znaczka.