Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 990 Obryw skalny w Bardzie

GPS: 50.501190 16.741052

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 990 Obryw skalny w Bardzie

Biały krzyż na urwisku upamiętnia przejmujące trwogą wydarzenie z historii miasta, które miało miejsce 24 sierpnia 1598 r. Wtedy to po długotrwałych ulewnych deszczach osunęła się ogromna część zbocza Bardzkiej Góry. Masy skał i ziemi runęły w dół, przegradzając koryto Nysy Kłodzkiej i tamując jej bieg przez co miastu groziło zalanie. Obryw wraz z osuwiskiem mają około 90 m wysokości i do 200 m szerokości.  Jest to jednocześnie największe poświadczone historycznie osuwisko zbocza górskiego w Sudetach. Na urwisku, poniżej szczytu góry Kalwarii, na wysokości ok. 390 m n.p.m., powstał naturalny taras widokowy. W miejscu tym stoi drewniany krzyż, a z tarasu widokowego podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę miasta wraz z wijącą się zakolami rzeką, a także panoramę północnej części Gór Bardzkich i Przełomu Bardzkiego.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, Plac Wolności 4, Bardo

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 990 Obryw skalny w Bardzie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 990 Obryw skalny w Bardzie

12.11.2023 - znaczek niedostępny
08.10.2023 - znaczek niedostępny
19.08.2023 - dostępny bez problemów
18.07.2023 - dostępny bez problemów
28.06.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Poza sezonem Informacja Turystyczna zamknięta. Tak jak dział turystyki w Urzędzie Miasta. W Bibliotece również nie sprzedają ZT. Wielka szkoda.
Na punkt widokowy wdrapaliśmy się mimo tragicznych warunków (lód i śnieg i baaardzo dużo błota).
Widok fantastyczny.
Jeszcze wrócimy w sezonie bo chcemy koniecznie wziąć udział w spływie pontonowym dlatego nie zamawiamy znaczkówz Centrali.
 
Hubert A.
Hubert
Obryw skalny
Na punkcie widokowym ponad obrywem skalnym byłem trzykrotnie, w różnych porach roku i zawsze była to bardzo przyjemna wędrówka. Z góry roztaczają sie przepiękne widoki na samo Bardo jak i północną część Gór Bardzkich. Polecam tu wizytę jesienią, a przede wszystkim w maju kiedy kwitnie rzepak i okolica jarzy się z punktu przepiękną żółcią i zielenią. Miejsce uczęszczane przez turystów, ale można tu zaznać spokoju przed dalszą wędrówką.
 
Katarzyna Weber
Katarzyna Weber
Punkt widokowy
Miejsce warte wejścia na górę. Widok przepiękny na Bardo, Nysę i góry. Nie wydaje mi się aby dojście było bardzo ciężkie. Po drodze mnóstwo ławeczek do odpoczynku. Dla Katoliktów wzdłuż szlaku Droga Krzyżowa. Po drodze jeszcze źródełko Marii.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
Obryw
Warto wspiąć się na górę i podziwiać widoki Barda i okolic z punktu widokowego. Polecam.
 
Danuta Świątek
Dana
Bardo
Miejsce, skąd są obłędne widoki na Bardo i całą okolicę. Po południu trochę zamglone, wilgotność w powietrzu i bardzo wysoka temperatura. Przy ostrej przejrzystości wyjdą niezłe zdjęcia!
 
Roman Binder
borsuk
Bardo
Informacja dla wyruszających do Barda:
PIT czynny od początku maja do końca września, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 16, w soboty od 11 do 16, zaś w niedziele od 11 do 15.