Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 190 Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce

małopolskie
GPS: 49.766889 20.059596

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 190 Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce

Obecne Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze zostało wybudowane w miejscu przedwojennej stacji obserwacyjnej (1922-44), która była zamiejską filią Obserwatorium Krakowskiego. Pomysłodawcą utworzenia tej placówki był prof. Banachiewicz. W tamtych czasach, stacja Lubomir zasłynęła z odkrycia dwóch komet: 3.04.1925 r. przez Lucjana Orkisza (C/1925 G1 Orkisz) i 17.07.1936 przez Władysława Lisa (C/1936 OI Kaho-Kozik-Lis). We wrześniu 1944 r. obserwatorium zostało spalone w wyniku działań wojennych. W październiku 2007 oddano no użytku nowy budynek, nazwany na cześć prof. Tadeusza Banachiewicza. Aktualnie prowadzona jest działalność naukowa, dydaktyczna i popularyzatorska - Obserwatorium Astronomiczne im. T. Banachiewicza jest jedynym w Polsce obserwatorium, które można zwiedzić w każdy weekend bez wcześniejszej zapowiedzi, a także uczestniczyć w prelekcjach i pokazach nieba.


Miejsca sprzedaży:
> Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, Węglówka 400

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 190 Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 190 Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 190 Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 190 Obserwatorium Astronomiczne w Węglówce

21.10.2023 - dostępny bez problemów
01.10.2022 - dostępny bez problemów
05.06.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
16.05.2021 - dostępny bez problemów
15.05.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wiktor Gacek
Wiktor Gacek
ZT-190
Tak jak napisane jest niżej, warto patrzeć na harmonogramy i na pogodę. Samo obserwatorium raczej wrażenia nie robi, pokazy dość ciekawe
 
Rafał W
HUSARZ
Husarz
Znaczek dostępny
 
Adam
saddam
ZT 190
Znaczek dostępny bez problemów. Cena - 10 zł.
Wejście jest możliwe w terminach i godzinach podanych na stronie internetowej obserwatorium, więc warto zapoznać się wcześniej z harmonogramem. Mi się udało tam dotrzeć w pierwszą sobotę października. Pogoda spłata figla, bo było pochmurno, a potem się rozpadało. Mimo wszystko warto odwiedzić to miejsce nawet w niepogodę, choćby dlatego, żeby posłuchać ciekawego wykładu na temat obserwatorium, jego historii i tego co w nocy widać nad nami.
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
ZT 190
Pogoda nie dopisała,więc oglądania słońca nie było,
natomiast był wykład popularnonaukowy na jego temat.
30-40 minut miło spędzonej edukacji.Polecam
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 190
Łatwo powiedzieć dostępny bez problemów. Podejście na Lubomir wymaga dobrego obuwia i przygotowania kondycyjnego, zwłaszcza jak pada deszcz. Czas dojścia z parkingu 0,39h, 1,2 km, suma podejść 195m, suma zejść 1,0m. Obserwatorium na wysokości 903m n.p.m. Czynne zgodnie z harmonogramem ze strony www. Cena znaczka 10 PLN.
 
Piotr Linnert
Piotr Linnert
Obserwatorium
Znaczek dostępny Pan miły i uprzejmy sam proponował kupno znaczka.Cena 10 zł.
 
M,G
Obserwatorium
Obserwatorium zamknięte , nigdzie kartki że zamknięte. Dno.i wodorosty. Na numer tez dodzwonic sie nie da.
 
Lukasz G.
Dostepnosc znaczka
Niestety wlasnie sie skonczyly :( Trzeba poczekac na nowa dostawe.
 
Krzysztof Szyiński
Krzychoo
Krzychoo
Otwarte: soboty i niedziele od 1 kwietnia. Troszkę pozamykani, trzeba dzwonić i czekać ale jak już otworzą to Pan bardzo miły i uprzejmy!!!
 
Kierownik OA
dostępność znaczka
Znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Wszelkie informacje o godzinach otwarcia obserwatorium i dostępności znaczka będą umieszczane na naszej stronie internetowej (strona główna).
 
Administrator
Wpisy
Proszę wszystkich o powstrzymanie się od komentowania tej sprawy tu w księdze znaczka. Miesce to przeznaczone jest na krótkie komentarze dotyczące samego znaczka, a nie na jakieś osobiste lub nie, wycieczki i próby pokazania kto jest, nie wiem mądrzejszy, bardziej zajadły itp. Dyskutować oczywiśćie można i służy do tego forum, na które serdecznie zapraszam.
 
Samanta
Obserwatorium
Nie wiem dlaczego czepiła się Pani tego wtorku, może trzeba było dokładnie przeczytać mój pierwszy wpis. Nie miałam do Was żadnych pretensji, zwróciłam tylko uwagę na kartkę przed wejściem, lakoniczną ze szczególnym naciskiem na to, żeby nie używać dzwonka. Jak się odpisuje to dobrze byłoby na temat. Nie wiem tylko dlaczego uważa Pani, że każdy turysta przed wejściem do Obserwatorium sprawdza stronę internetową. Ja akurat doskonale wiedziałam, że będzie nieczynne we wtorek. Spotkałam natomiast po drodze turystów, którzy weszli na górę dlatego, że na dole był drogowskaz do Obserwatorium. A na nim było tylko, że do Obserwatorium jes 3km (60 min). Może tam właśnie trzeba było umieścić więcej informacji? A przynajmniej, że do pokonania na tym odcinku jest 500m wysokości. Ci turyści po wejściu na górę i przeczytaniu kartki przed wejściem na pewno już się tam nie zjawią. Nie wiedzieli nic o znaczkach, a tacy turyści też są. A może uważacie, że tacy turyści się nie liczą. O tym, że informacje są w internecie raczej wszystkim wiadomo, pisanie o tym nie ma sensu. Proszę  dać sobie spokój z odpisywaniem na wpisy. Radziłabym raczej zweryfikować informacje przed wejściem, zwłaszcza z tym zakazem dzwonienia, bo raczej turystów to nie przyciągnie.
 
Agata
Obserwatorium na Lubomirze
Każda karta znaczka posiada zakładkę web, tam są informacje obszerne, jest ona po to aby poszerzyć wiedzę o obiekcie. Jeżeli chodzi o informacje na temat godzin otwarcie jest wszystko napisane-dni, godziny. Nie jest możliwym, aby na karcie znaczka przepisywać całe informacje jakie znajdują się na ich stronie internetowej, jednych interesuje historia, innych galeria, każdego coś innego. Na karcie są informacje podstawowe, ogólny zarys, szczegóły na wspomnianych odnośnikach web, FB, czy odnośnik "pokaż na mapie". Może się też zdarzyć, że obiekt będzie w danym dniu zamknięty z powodów technicznych, a taka informacja nie znajdzie sie na karcie znaczka. Dlatego warto przed każdą wyprawa zajrzeć na stronę i dowiedzieć się o aktualnych ogłoszeniach czy utrudnieniach. W tym przypadku nie można mieć do nikogo pretensji o nieszczęsny wtorek.
 
Samanta
Obserwatorium
Istotnie na karcie znaczka pisze, że Obserwatorium można zwiedzić w weekendy bez zapowiedzi. I na tym koniec. Nie ma podanych godzin otwarcia. Nie pisze też, że tylko w weekendy. Warto by dopisać te szczegóły, a pisanie że wtorek nie jest dniem weekendowym niczego do sprawy nie wnosi.
 
Agata
Obserwatorium na Lubomirze
Na karcie znaczka jest napisane, że zwiedzanie odbywa się w każdy weekend bez zapowiedzi. Wtorek nie jest dniem weekendowym, więc Obserwatorium miało prawo być zamknięte. Taka informacja jest również na stronie Obserwatorium. Znaczek jest dowodem pobytu w obiekcie, tak więc jest okazja do ponownego wdrapania się na Lubomir w dni dostępne do zwiedzania. Naprawdę warto.
 
Samanta
ZT
Dobrze, że kierownik OA wypowiedział się o dostępności znaczka. Byłoby nieźle, gdyby ta informacja znalazła się też na ogłoszeniu przed obserwatorium. Byłam tam akurat dzisiaj i jak przeczytałam, że nie należy dzwonić w innych godzinach, niż w dni oraz godziny zwiedzania obiektu ( czyli w soboty iniedziele między 14-18, ewentualnie przy ładnej pogodzie w czwartki i piątki - przez lipiec i sierpień ) to po wdrapaniu się na górę raczej szczęśliwa nie byłam. Ale miejsce fajne, nawet jeśli mogłam obejrzeć je tylko z zewnątrz.
 
Kierownik OA
dostępność znaczka
Znaczek będzie dostępny w obserwatorium od najbliższego piątku (31.07). Można go będzie nabyć w godzinach pracy obserwatorium (14:00-18:00). Dodatkowo, w dniach 31.07-16.08 zainteresowanych zakupem znaczku zapraszamy w piątek od 12:00-22:00, sobota od 9:00 do 22:00 i niedziela od 9:00 do 18:00.
 
tramp
Obserwatorium na Lubomirze
Znaczka w Obserwatorium Astronomicznym nie ma w sprzedaży,ponieważ jeszcze tam nie dotarł.