Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

No. 1049 Opactwo Cystersów w Henrykowie

GPS: 50.652814 17.013792

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1049 Opactwo Cystersów w Henrykowie

Założone w XIII w. Opactwo w Henrykowie, znane jako miejsce spisania „Księgi henrykowskiej”, w której 750 lat temu zapisano pierwsze zdanie w języku polskim. Na pocysterski kompleks klasztorny składa się kościół Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela, w którym możemy podziwiać słynne "stalle henrykowskie", barokowy klasztor z XVII w., tarasowy ogród włoski z XIX wieku i XVIII-wieczny ogród opacki, w którego centrum stoi dawny pawilon letni opatów, a z boku dawna oranżeria. Zachował się również fragment XVII-wiecznego muru obronnego z barokowymi bramami: Dolną i Górną. Na wschód od klasztoru rozciąga się wspaniały park krajobrazowy w Henrykowie z licznymi pomnikami przyrody. Całość stanowi piękny, fascynujący kompleks architektoniczno - przyrodniczy, w którym można spędzić cały dzień, odpocząć, zrelaksować się i wyciszyć.

UWAGA! Znaczek dostępny jest w CITiK w Ziębicach w dni powszednie, w godz. 8:30-15:30. Osoby zainteresowane zakupem proszone są o zadzwonienie dzwonkiem znajdującym się przy wejściu i poczekanie. Pracownik CITIK-u dokona sprzedaży bez konieczności wchodzenia do centrum. Preferowane są płatności bezgotówkowe.


Miejsca sprzedaży:
> Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Ziębicach, ul. Grunwaldzka 1, Ziębice


10.08.2023 - dostępny bez problemów
15.07.2023 - dostępny bez problemów
22.06.2023 - dostępny bez problemów
26.07.2022 - dostępny bez problemów
13.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Opactwo Cystersów w Henrykowie
Miejsce które koniecznie trzeba odwiedzić. Piękne z zewnątrz i wewnątrz.
 
Katarzyna Weber
Katarzyna Weber
Henrków
Spory teren z wieloma ciekawymi rzeźbami w dobrym stanie technicznym i bardzo ładną kolumną przed wejściem do kościoła. Kościół udało nam się zwiedzić jak również miejsce Oazy Klasztornej (tu można napić się ciepłej kawy lub herbaty oraz zakupić pamiątkę). Tu gdzie OAZA - do obejrzenia są trzy ciekawe "szopki", a raczej sceny z życia Jezusa wykonane przez dwóch księży. Staranne wykonanie, bardzo dużo szczegółów, lampki, wodospady. Kościół bogato zdobiony rzeźbami, piękne organy. Zwiedzanie z przewodnikiem dzisiaj nie było możliwe. Wielka księga z kamienia na terenie opactwa. Warto podjechać i zwiedzić.