Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 1024 Organy Hansa Hummla w Olkuszu

GPS: 50.278821 19.558048

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1024 Organy Hansa Hummla w Olkuszu

Historia olkuskich organów sięga 1611 r., kiedy to olkuscy gwarkowie podpisali umowę z krakowskim organmistrzem pochodzącym z Norymbergi - Hansem Hummlem. Z uwagi na to, iż władze Olkusza zapragnęły „mieć sławę” wśród innych miast, powstał instrument o 6 głosów większy niż zakładano. Problemy mistrza, a w końcu jego śmierć spowodowały, iż budowę organów dokończył Jerzy Nitrowski, uczeń Hansa Hummla, w związku z czym wydawał się najodpowiedniejszą do tego celu osobą. Odbiór prac Nitrowskiego w Olkuszu miał miejsce w 1631 roku. Ostatnich korekt Jerzy Nitrowski dokonywał jeszcze w 1633 roku. Organy kilkakrotnie zostały uszkodzone, jednak przechodziły renowację przywracającą im funkcjonowanie. Ostatnią większą konserwację przeszły w 1945 r., od tego czasu ich stan się pogarszał. W 1967 r. zaplanowano wymianę instrumentu na nowy. Jednak wartości zabytkowe na to nie pozwalały. Pod koniec lat 60. XX wieku wzbudziły zainteresowanie muzykologów, organistów i organmistrzów, czego efektem była szczegółowa konserwacja instrumentu trwająca z przerwami od 1972 do 1992 roku. Ostateczne zakończenie konserwacji nastąpiło w 2018 r., a brzmienie instrumentu można usłyszeć podczas cyklicznych koncertów organowych.


Miejsca sprzedaży:
> Parafia św. Andrzeja Apostoła, ul. Szpitalna 1, Olkusz
> Miejski Ośrodek Kultury, ul. Szpitalna 32, Olkusz


02.05.2024 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
25.07.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów
03.03.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Piotr Uba
Piotr Uba
organy
Znaczek promuje organy, ale cały kościół warty jest dłuższego pobytu. Co prawda nowoczesne freski na kolumnach są trochę kontrowersyjne (niezbyt pasujący styl do reszty wystroju), ale niewątpliwie oryginalne. Organy to faktycznie perełka. Polecam.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
1024
Kościół zamknięty na "4 spusty". Brak możliwości obejrzenia organów.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w MOK.
Organ niestety nie udało się zobaczyć.
18.05 odbywał się koncert ale my akurat cały dzień spędziliśmy wędrując po jaskiniach i Ojcowskim PN więc nie daliśmy rady.
Mam nadzieję, że okazja jeszcze się nadarzy.
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 1024
Udało nabyć się znaczek u kościelnego w niedzielę. Ksiądz nic nie wiedział o znaczkach a MOK zamknięty w niedzielę, ale miałem szczęście. Olkusz przepiękny :)
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1024
ZT dostępny w MOK
Organy miałem przyjemność widzieć ,ale nie słyszeć.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Organy
Do Bazyliki niestety nie udało się nam wejść ale znaczek kupiliśmy w MOK. Uwaga! MOK jest już otwarte w soboty!
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
znaczek1024
kupilem znaczek w domu okazalo sie ze brak kartki to juz zdazyo mnie sie trzeci raz musze sprawdzac moja wina przy lnnych kartki byly.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
organy
W kościele znaczka brak, kiedyś były u kościelnego ale się skończyły. Muzeum w MOK w weekendy nieczynne więc znaczek dostępny tylko w tygodniu. Do kościoła również niełatwo się dostać. Jedynie w przerwach między mszami. A szkoda bo z opisu wynika, że oprócz organów kryje wiele innych cennych zabytków. Olkuski PTTK miał w planach oprowadzanie po kościele. Dogadali się już z proboszczem ale przyszedł wirus i wszystko padło. Może w przyszłości.
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 1024
Dostępny w MOK. Niestety na Plebanii ani ksiądz Proboszcz ani Pani w kancelarii nic nie wiedzą o ZT.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 1024
Znaczek udało się zakupić u kościelnego w zakrystii bazyliki w cenie "co łaska". Należy to zrobić albo przed mszą albo szybciuteńko po mszy, gdyż Pan kościelny z wielkim pośpiechem zamyka kościół. Także jeśli ktoś chce zobaczyć te organy musi się albo bardzo śpieszyć albo po prostu udać na mszę świętą. Widząc podejście do turysty i zaangażowanie do idei znaczkowej sądzę, iż znaczki na plebanii zostaną co najwyżej wyprzedane z obecnej partii i dostępne jedynie w MOK-u... No cóż, pożyjemy, zobaczymy :)
 
Krzykos
Krzykos
ZT 1024
Znaczki widoczne w gablocie w pomieszczeniu kasy MOK i zarazem sklepiku z pamiątkami, cena standardowa.
Olkusz odwiedzony po raz kolejny, ale tym razem nie dane nam było zobaczyć organów - kościół był zamknięty. Dane nam, za to było, wysłuchać ich brzmienia (trwały próby i przygotowania do koncertu), co sprawiło, że trzeba będzie tu powrócić aby zobaczyć ten instrument z ciekawą historią i bogatym brzmieniem.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 1024 Organy Hansa Hummla w Olkuszu
Olkusz się bogaci w Z.T. Ten i inne znaczki dostępne, bez problemu w Miejskim Ośrodku Kultury, w sklepiku z pamiątkami, po lewej stronie od wejścia.