Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 831 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 831 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 811 Pałac w Pęgowie

GPS: 51.247511 16.931964

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 811 Pałac w Pęgowie

Pęgów to niewielka wieś w powiecie trzebnickim w gminie Oborniki Śląskie. Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana była w dokumencie księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa z 1288 roku. W centrum Pęgowa znajduje się zabytkowy pałac z 1907 roku, wybudowany przez mistrza budowlanego Vatera z Prusic dla Caesara Sachsa, który na początku XX wieku był właścicielem pęgowskiego majątku. Pałac w stylu neogotyckim wybudowano na planie prostokąta. Jest to budowla murowana i tynkowana, podpiwniczona, posiadająca dwie kondygnacje i kwadratową wieżę. W elewacjach zachowały się liczne detale architektoniczne w postaci schodkowych szczytów, sterczyn, fryz i prostych obramowań okiennych. W części okien zachowały się dawne witraże. Przed pałacem znajduje się otoczony zabudowaniami folwarcznymi dziedziniec, a do całego obiektu przylega park krajobrazowy. Po drugiej wojnie światowej pałac przeszedł w ręce państwa polskiego, a następnie przekazano go pod zarząd Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Po zlikwidowaniu PGR, w połowie lat dziewięćdziesiątych, majątek nabył prywatny właściciel.


Miejsca sprzedaży:
Podczas dorocznego Święta Truskawki w dniu 8.06.2019 r.
Od 10 czerwca w Sklepie Groszek, ul. Główna 82, Pęgów


24.06.2019 - dostępny bez problemów
23.06.2019 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
18.06.2019 - dostępny bez problemów
08.06.2019 - dostępny bez problemów
08.06.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek można kupić bez problemu w sklepie, ale skoro nie można obejrzeć pałacu nawet z zewnątrz to według mnie nie bardzo ma to sens.
 
Hubert A.
Hubert
Re: ZT
Pałac można obejrzeć z zewnątrz i potwierdził to jeden z naszych kolegów, który był w tym miejscu kilka dni temu. Wystarczy poprosić o to w pobliskim biurze (tuż przy bramie). Oczywiście mówimy tu o dniach roboczych bo czy taka możliwość istnieje podczas weekendów tego nie wiem.
 
Mateusz Ryczkowski
MatZG91
Zamknięte
Niestety w niedzielę miejsce sprzedaży zamknięte.
 
Robert Salwowski
Bobik
Smutno
Smutno patrzeć jak tak piękny pałac niszczeje. Rozmawiałem z miejscowymi, którzy twierdzą, że pałac idzie na zniszczenie i nowy właściciel nic z nim nie robi. Makabra.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Pęgów
Znaczek kupiony na stoisku na truskawkowym festynie. Niestety pałac niedostępny nawet z zewnątrz. Można jedynie zobaczyć fragmenty przez płot.
 
Danuta Świątek
Dana
Pęgów
Znaczek dostępny na stoisku Festynu z Okazji Święta Truskawki. Można kupić truskawki, przeróżne produkty - miód, chleb, ciasta truskawkowe (konkurs!) i bibeloty.
Niestety pałac można zobaczyć z ulicy przez bramę... szkoda, że jest niedostępny do obejrzenia chociaż z zewnątrz!
 
Michał Barański
Michał Barański
ZT
Znaczek dostępny w sklepie Groszek, chociaż sam pałac niedostępny
 
Grzegorz Żeligowski
Grzegorz Żeligowski
ZT 811
Do opisu wkradła się pewna nieścisłość. Państwowe Gospodarstwa Rolne nie upady, a zostały zlikwidowane ustawą z 19 października 1991 roku. Likwidacja trwała do końca grudnia 1993 roku.