Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 294 Park Kulturowy Wietrzychowice

kujawsko-pomorskie
GPS: 52.409069 18.875130

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 294 Park Kulturowy Wietrzychowice

Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice w Wietrzychowicech i Gaju (gm. Izbica Kujawska) znajdują się grobowce megalityczne wzniesione przez ludność neolitycznej kultury pucharów lejkowatych 3500 lat p.n.e., które stanowią obecnie jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów europejskiego dziedzictwa kulturowego. Kultura ta wytworzyła charakterystyczny styl wyrobu naczyń z gliny, narzędzi krzemiennych i kamiennych. Jej ludność zajmowała się głównie uprawą roślin i hodowlą zwierząt. Posiadała także swoje wierzenia religijne, co wiązało się z silną wiarą w życie pozagrobowe. Znalazło to swój obraz we wznoszeniu specjalnej konstrukcji grobowców dla niektórych zmarłych. Ludność kultury pucharów lejkowatych budowała grobowce z potężnych głazów, które tworzyły obstawę mającą chronić mogiły przed rozmyciem, a zarazem odgraniczyć obszar poświęcony czci zmarłego i czynnościom kultowym. Nad mogiłami usypywano potężne wały ziemne, mające ponad 1000 m³ objętości, ponad 100 m długości i do 3 m wysokości. Ich monumentalność szczególnie jest widoczna od czoła (od szerszej części). Podstawową myślą budowniczych grobowców było zapewnienie zmarłym możliwie trwałego miejsca wiecznego spoczynku, podobnie jak w przypadku piramid egipskich (które są młodsze o przeszło 1000 lat).


Miejsca sprzedaży:
> Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Izbicy Kujawskiej, (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10 - 16, tel. 54 286 51 93)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 294 Park Kulturowy Wietrzychowice
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 294 Park Kulturowy Wietrzychowice
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 294 Park Kulturowy Wietrzychowice

19.07.2023 - dostępny bez problemów
05.06.2023 - dostępny bez problemów
03.03.2021 - dostępny bez problemów
26.07.2020 - znaczek niedostępny
20.07.2020 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Danuta Świątek
Dana
Wietrzychowice
Miejsce rzeczywiście godne odwiedzenia. Można iść ścieżką przyrodniczo-archeologiczną. Jest 5 kurhanow, każdy opisany na tablicy. W Izbicy Kujawskiej dostaliśmy fajną pieczątkę i foldery. Niestety Pan powiedział, że ZT nie ma i już nie będzie, bo tym zajmowała się fundacja, a teraz tam jest nowa firma...
 
Agnieszka Kasprzyk
Agnieszka Kasprzyk
Festyn
Polecam jechać w dniu festynu archeologicznego, jest ciekawiej.
 
Tomasz Szkudlarek
Tomasz Szkudlarek
Podziękowanie
Panu u którego nabyłem znaczek a pieczątka gdzieś się zawieruszyła za dotrzymanie obietnicy i dosłanie na adres domowy. Pozdrowienia dla całego personelu.
 
Robert Salwowski
Bobik
Fajne
Super miejsce
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
294
Sympatyczna Pani Barbara z Izbicy Kujawskiej telefon 542 865 193 dużo szczegółów nam przekazała,Wietrzychowice miejsce urokliwe. Zapraszała na festyn archeologiczny wrzesień 2017.
Pojadę z wnuczką
 
Andrzej Szafrański
Aszki
Re: 294
Dzięki za info o festynie - planowałem zwiedzić to miejsce na przełomie marca/kwietnia, ale teraz wiem, że poczekam do września.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
ZT 294
Wielkie podziękowania dla Pani Basi, mimo niedzieli znaczek kupiony. Miejsce "Polskie Piramidy" godne zobaczenia .
 
Greg
294
Mozna to zdobyć w standardowej cenie 7zl nawet w sobotę po uprzednim kontakcie z Panią z ośrodka kultury w Izbicy Kujawskie. Bardzo sympatyczna obsługa.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Groby Megalityczne
Punkt sprzedaży niestety zamknięty - byliśmy w niedzielę. Do samych Grobów w Wietrzychowicach trafić łatwo - wystarczy Google Map. Samochód zostawiamy na niewielkim parkingu przy drodze i leśną ścieżką udajemy się do celu. Po drodze liczne tablice informacyjne. Po przejściu przez klimatyczny drewniany mostek dochodzimy do grobowców. Robią wrażenie. Pięć kamiennych konstrukcji stanowiące miejsce spoczynku przedhistorycznych wodzów. Takie nasze słowiańskie piramidy. Uwaga - nie zapomnijcie środków na komary! Tną okrutnie!
 
SGrzyb
Wietrzychowice ZT 294
MIejsce piękne , niedaleko są  jeszcze megality w Sarnowie . Szkoda tylko , że ZT jest dostępny tylko w dni robocze . Panie jednak jest bardzo miła . POLECAM .
 
Samanta
ZT
Naprawdę fantastyczne! Mamy własne polskie piramidy i do tego starsze od egipskich. Znaczek można kupić w Izbicy Kujawskiej, w cenie 7 zł. Do tego jeszcze dostałam materiały na temat grobowców oraz mnóstwo gadżetów.
 
Leszek
zt
WARTO TO MIEJSCE ODWIEDZIĆ, DOSKONALA INFORMACJA
 
Tomek6
Wietrzychowice
Miejsce bardzo interesujące, dojazd świetnie oznaczony. Znaczek dostępny w Domu Kultury w Izbicy( cena 7 zł), pani sprzedająca znaczki genialnie i z pasją opowiada o tym miejscu. Serdeczny ukłon w stronę pani Lewandowskiej! Oby takich osób było jak najwięcej.