Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 1243 Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu

GPS: 50.772298 16.260428

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1243 Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Na przestrzeni 4.5 ha wyremontowano i zrewitalizowano autentyczną kopalnię węgla kamiennego, z której stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, działającą od 2014 roku. Obiekt został wpisany na szlak Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego i stał się również obowiązkowym punktem odwiedzin na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć kompletny model kopalni przełomu XIX i XX wieku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zwiedzania kopalni z byłymi górnikami, którzy dziś są przewodnikami po obiekcie. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz., a w ich trakcie poznajemy bogatą część naziemną i podziemną kopalni. Na trasie zwiedzający zobaczą: łaźnię, lampownię, kotłownie, budynki maszyn wyciągowych, nadszybie, wieże szybowe, a także podziemny tunel odstawy kamienia. Na koniec panorama z wieży widokowej i plac z maszynami. Stara Kopalnia oprócz standardowego zwiedzania proponuje atrakcje w postaci m.in. Nocnej Szychty z pracami górniczymi, a w grudniu Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka".


Miejsca sprzedaży:
> Kawiarnia Sztygarówka (na terenie Starej Kopalni), ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych


14.07.2024 - znaczek niedostępny
08.06.2024 - znaczek niedostępny
16.04.2024 - dostępny bez problemów
16.04.2024 - dostępny bez problemów
11.11.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Jaroslav Liszkowsky- Przewodnik Sudecki
Jaroslav Liszkowsky- Przewodnik Sudecki
opinia
znaczek dostepny
 
Rafał T
Rafał 82
Stara Kopalnia
Znaczek dostępny w cenie 10 złotych. Dziś akurat obchodzą 9 urodziny powstania więc wszystkie bilety na zwiedzanie po 9 zł.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 1243
Na rozległym terenie jest co oglądać, więc zarezerwujcie sobie trochę czasu. Po zwiedzaniu można też coś wrzucić "na ząb" i przenocować.
 
Sławomir Dryś
Sławomir Dryś
Znaczek nr 1243
Pracowałem ponad 10 lat na kopalni "Thorez', bo tak się kiedyś nazywało to miejsce, byłem przy jaj likwidacji i myślałem, że spotka ją taki sam los jak inne wałbrzyskie kopalnie. Teraz to miejsce jest wspaniale odnowione, łączy się tu historia z nowoczesnością, zawsze coś się tu dzieje, Park tętni życiem. Polecam to miejsce, warto je odwiedzić !