Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

No. 358 Parowozownia Wolsztyn

GPS: 52.106576 16.112662

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn

Parowozownia Wolsztyn składa się z ośmiostanowiskowej hali wachlarzowej budowanej w latach 1907-1909r. Przy hali zbudowana jest wieża wodna z 1907 roku mieszcząca 100 metrów sześciennych wody. W przyziemiu znajduje się zestaw pomp czerpiących wodę z jeziora Berzyńskiego. Do hali od strony ulicy Fabrycznej przylega budynek administracyjny, w którym znajdują się biura dyspozytora, mistrza i naczelnika. Tory wyjazdowe z hali zbiegają się w obrotnicy o średnicy 20,5 metra. Za obrotnicą znajduje się skład opału i urządzenia do nawęglania, wodowania i kanał rewizyjny służący oględzinom i smarowaniu parowozów. Na terenie Parowozowni znajdują się także liczne pomieszczenia magazynowe oraz wiata wystawiennicza dla dawnych urządzeń naprawczych. Na torach stoją eksponaty, parowozy, dźwigi, wagon z pociągu ratunkowego oraz pług. Część lokomotyw wyeksponowanych jest na torach stacyjnych. Parowozownia w Wolsztynie jest jedyną parowozownią w Europie, gdzie do dnia dzisiejszego parowozy codziennie prowadzą ruch planowy na kolejowych szlakach.


Miejsca sprzedaży:
> Dyspozytornia Parowozowni Wolsztyn

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 358 Parowozownia Wolsztyn

08.09.2023 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - dostępny bez problemów
12.06.2023 - dostępny bez problemów
19.04.2023 - dostępny bez problemów
20.11.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Tomasz Kożuchowski
TomKoz
ZT 358
Miejsce znaczkowe odwiedzone wcześniej. Znaczek Turystyczny zakupiony w Centrali Znaczka Turystycznego w Złotym Stoku.
 
Zygmunt Gonczarek
Zygmunt
No. 358
Super miejsce. Piękne jest to, że tu parowozy pracują nadal - obsługują regularne połączenia kolejowe. Na szczęście są miejsca gdzie to, co gdzie indziej powędrowało na złom jest ratowane, gdzie ludziom chce się zrobić coś niestandardowego do czego na prawdę trzeba mieć talent i niesamowite umiejętności. Szkoda, że sala muzealna jest czynna tylko w dni robocze w godzinach 7 - 15. Jest to powód aby zaglądnąć tu jeszcze kiedyś.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Parowozownia Wolsztyn
Fajne miejsce do zwiedzenia. Polecamy.
 
Radosław Gwóźdź
Gwozdzik
ZT
Świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną . Jedyne takie w swoim rodzaju , można duzo zobaczyc i się dowiedzieć . Znaczek jest bez problemu w dyspozytorni . Jak nikogo nie ma , wystarczy spytać obojętnie kogo z obsługi to nakierują gdzie trzeba podejść, mili ludzie , kupi sie bez problemu .
 
Grzegorz Kaczmarczyk
358
Znaczek w cenie 7zl dostępny w dyspozytorni. Sporo eksponatów i wystawa plenerowa zachęca do odwiedzenia tego miejsca
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Z okazji dnia dziecka wstęp był dla wszystkich wolny.
Przejażdżka parowozem świetna -w wagonach strasznie duszno, dorośli mogli stać na mostku tuż za parowozem
 
Agnieszka Kasprzyk
Agnieszka Kasprzyk
super
Najciekawsze miejsce związane z koleją jakie odwiedziłam.Znaczek bez problemów i piękna pieczątka
 
Jakub Brzózka
Jakub Brzózka
Parowozownia Wolsztyn
Znaczek dostępny bez problemów 7 zł sztuka, Pan z dyspozytorni lekko zdenerwowany, przeszkodziliśmy mu w oglądaniu skoków narciarskich :) pozdrawiam
 
Mateusz Banaś
Mateusz Banaś
Parowozownia
W parowozowi byłem na paradzie parowozów 29 kwietnia a nie cały miesiąc później 18 maja zacząłem zbierać znaczki ;-) przynajmniej będę miał powód żeby tam w przyszłym roku przyjechać
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Parowozownia Wolsztyn
Aż się łezka w oku zakręciła na widok tych starych parowozów i wagonów i przypomniały się czasy, kiedy takimi składami się podróżowało, szczególnie w latach 70 na trasie z Czempinia do Śremu, gdzie czasami prędkość powalała, można było zacytować kwestię ze skeczu kabaretu TEY "O, gość koniem nas wyprzedza", ale przynajmniej będę miał co wnusiowi opowiadać.
Znaczek i pieczątka w dyspozytorni
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
ZT
Dostępy, chociaż chwilę trzeba było poczekać za dyspozytorem.
 
Mariusz Cieluch
Cieluszek
358
Kawał historii i możliwość przypomnienia dawnych czasów. Parowozownia czynna, ale jakby we śnie. Ponoć normalnie tętni życiem. Pali się ogień w piecu, ktoś coś majstruje, ale to może taka sobotnia przerwa. Wszędzie można wejść i sobie pooglądać.
 
Hubert A.
Hubert
Wolsztyn
Byliśmy tu już w marcu 2014 roku, ale skoro i dzisiaj była okazja to czemu z niej nie skorzystać. Zimową porą miejsce może nie zachwyca, ale "odpoczywające" w parowozowni maszyny w dalszym ciągu urzekają, pachną oliwą i mimo upływu lat cieszą. Znaczki jak zwykle dostępne, a miejsce sprzedaży oznaczone licznymi naklejkami. Cena standardowa, a i jakaś pieczątka się znajdzie do odbicia. W izbie muzealnej sporo interesujących obiektów, a dla najmłodszych makieta parowozowni - ponoć od czasu do czasu uruchamiana. Na pewno nie była to nasza ostatnia wizyta w tym miejscu.
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
358
Bez problemów miła obsługa byłem maszynistom
 
Samanta
ZT
Miejsce warte odwiedzenia. Znaczek dostępny bez problemu, w cenie 7 zł.
 
Artur
Pobyt w znaczkowym miejscu
Znaczek dostępny, warto zwiedzać w tygodniu ze względu na nieczynne w weekend muzeum. Zdecydowanie zachęcamy do wizyty.
 
Ernest
Znaczek
Ogólnie znaczek dostępny, choć stał schowany z tyłu na stole (przy okienku byłby lepiej widoczny). Obsługa parowozowni na medal i życzyłbym wszystkim by i w innych placówkach takich ludzi spotykali. A sama parowozownia, no cóż - unikat godny polecenia.
 
Marta i Michał
No. 358
Znaczek był de facto niedostępny, ponieważ nie zastaliśmy szefa - mieliśmy pecha. Biuro dyspozytora, gdzie sprzedawane sa bilety jest wyraźnie oznakowane duża naklejka znaczkowa. Z rozmowy wynikało, iż póki co znaczki sprzedać może tylko szef, ale niedługo będa już w normalnej sprzedaży przy zakupie biletów. Sam skansen jest niesamowity. Żywa historia na kołach. Warto zwiedzanie skansenu dopełnić jazda pociagiem z Poznania (odjazd 9:06) prowadzonym przez parowóz. Chociaż znaczka nie udało Nam się dostać to nie żałujemy i polecamy!