Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1074 Podziemia Ratusza w Olkuszu

GPS: 50.279115 19.559006

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1074 Podziemia Ratusza w Olkuszu

Olkuski ratusz został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Budowla w stylu gotyckim wzniesiona z miejscowego kamienia o czerwonej barwie miała kształt prostokąta. Co ciekawe, olkuski ratusz był większy od ratusza w stołecznym Krakowie.  W olkuskim ratuszu byli przyjmowani dostojni goście odwiedzający miasto. W 1547 roku rajcy olkuscy podejmowali tu króla Zygmunta Augusta, a w 1787 roku goszczono tu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ratusz został rozebrany na początku XIX wieku. Na mury piwnic natrafiono w 2011 roku podczas rewitalizacji olkuskiej starówki i podjęto decyzję o ich adaptacji w celu utworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. Staraniem władz miasta powstała tu niezwykła ekspozycja „Podziemny Olkusz”, przybliżająca historię Olkusza, nazywanego Srebrnym Miastem. Jej elementem jest m.in. przestrzenna makieta pokazująca Olkusz w czasach największej świetności. W podziemiach można zobaczyć replikę astrolabium, czyli urządzenia astronomicznego, jakie należało do słynnego olkuskiego astronoma i astrologa Marcina Bylicy. Część ekspozycji jest poświęcona historii samego ratusza – siedziby władz miasta, kancelarii i więzienia miejskiego. Dzięki prezenterom multimedialnym można szczegółowo poznać historię miasta i jego mieszkańców, a także zobaczyć stare dokumenty, ryciny i mapy.


Miejsca sprzedaży:
> Podziemny Olkusz, ul. Rynek 4, Olkusz


15.06.2024 - dostępny bez problemów
01.06.2024 - znaczek niedostępny
02.05.2024 - dostępny bez problemów
20.04.2024 - dostępny bez problemów
25.02.2024 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Paweł Dąbek
Kirk86
Znaczek
Znaczek dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej Rynek 4 (sklep z pamiątkami po prawej od wejścia). Na miejscu dostępne są łącznie 3 znaczki (1074,1075,1076). Cena 10 zł za szt. Można płacić kartą
 
Adam
Patrych
Warto zobaczyć.
 
Danuta Świątek
Dana
Podziemia Ratusza
Muzeum bardzo ciekawie umieszczone w podziemiach. ZT bez problemu dostępny w sklepiku, który jest na trasie po zwiedzaniu.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepiku z pamiątkami w Dawnym Starostwie.
Można płacić kartą.

Podziemia ratusza to ciekawa i bardzo ładnie wykonana ekspozycja.
Nowoczesna i interesująca.

Olkusz ogólnie przedstawia się ładnie.
Spodziewałam się, że zwiedzanie wszystkich atrakcji znaczkowych i poszukiwania Gwarków zajmą nam cały dzień a tymczasem spacerowym krokiem + obiad zajęły nam może 5h
 
Adam
saddam
ZT
Wszystkie 3 znaczki (1074, 1075 i 1076) można kupić w sklepiku z pamiątkami w budynku dawnego starostwa. Cena - 8zł/szt.
W sezonie turystycznym warto sobie zarezerwować bilety wcześniej. Poza sezonem nie powinno być problemu z dostaniem się na zwiedzanie.
 
Anna Pietrzak
Anna Pietrzak
Podziemny Olkusz
Wspaniałe zorganizowana atrakcja. Ciekawa zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Naprawdę warto odwiedzić
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
1074
Podziemia w Olkuszu prezentują się okazale.
Zapewne ogrom pracy w ten pomysł włożono.
Warto było zrobić i warto zobaczyć.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Podziemia Ratusza w Olkuszu
Kolejna atrakcja turystyczna Olkusza do zwiedzania. Ciekawie i ładnie zorganizowana. Warto odwiedzić to miasto bo atrakcji dla turysty jest mnóstwo.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Podziemia
Najnowsza, otwarta zaledwie tydzień temu, atrakcja Olkusza. W ramach jednego biletu dostępne są 2 oddzielne obiekty. W podziemiach dawnego ratusza znajduje się wystawa dotyczącą historii Olkusza. Natomiast w podziemiach dawnego starostwa ekspozycja na temat olkuskiego górnictwa. Nowocześnie, multimedialnie i ciekawie. Na obie trasy trzeba poświęcić minimum 1,5 godziny. Znaczki z podziemi i murów miejskich dostępne są w budynku starostwa w sklepie z upominkami. Pieczątki nie ma w kasie,jest w jednej z sal wystawowych podziemi ratusza.
 
Jerzy Horzela
Jurek56
Olkusz
warto sie wybrac i zobaczyc jak wyremontowano podziemia .Jest co zwiedzic