Na dzień dzisiejszy w Polsce są 763 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 763 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 685 Podziemne Trasy Szczecina

GPS: 53.419761 14.553379

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina

Pod dworcem kolejowym w Szczecinie jak również w przydworcowej skarpie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Zbudowali go Niemcy wykorzystując osiemnastowieczne fortyfikacje podziemne, a ukończyli w 1941 roku. Schron schodzi pod ziemię na głębokość pięciu kondygnacji. Tworzą go żelbetowe ściany i stropy niemal trzymetrowej grubości. Ogólna powierzchnia schronu to blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Do końca wojny schron służył do ochrony ludności cywilnej miasta. Po wojnie i przekazaniu Szczecina Polsce, schron przebudowano na schron przeciwatomowy, mogący pomieścić nawet 5 tys. osób. Do lat 90. XX wieku odbywały się w nim ćwiczenia obrony cywilnej. W 2014 roku podziemia stały się scenografią do filmu „Wielka ucieczka na północ” ukazującego dalsze losy bohaterów filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Obecnie podziemny schron funkcjonuje jako obiekt turystyczny mieszczący  „Podziemne Trasy Szczecina”. Na dwóch udostępnionych trasach przedstawiono m.in. historię miasta podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u, dzieje szczecińskich fortyfikacji jak również eksponaty związane z systemem schronów i obroną cywilną. W 2008 roku obiekt otrzymał tytuł „Turystycznego Produktu Polski”  Polskiej Organizacji Turystycznej.


Miejsca sprzedaży:
Centrum Turystyki MAGNOLIA i Podziemne Trasy Szczecina, ul. K. Kolumba 1/6, Szczecin

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina

16.11.2018 - dostępny bez problemów
25.08.2018 - dostępny bez problemów
10.06.2018 - dostępny bez problemów
08.04.2018 - dostępny bez problemów
10.03.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Krzykos
Krzykos
ZT 685
Stojak ze znaczkami widoczny w kasie schronu, cena standardowa.
Ciekawie miejsce, zwłaszcza dla osób zainteresowanych takimi "klimatami". Warto zwiedzić, wczuć się w "atmosferę" obiektu, zapoznać się z ekspozycjami i posłuchać interesującej opowieści przewodnika. Polecam!
 
Hubert A.
Hubert
ZT 685
To pierwszy punkt jaki odwiedziłem wraz z rodziną podczas spotkania kolekcjonerów w Szczecinie. Przeszliśmy jedną z tras, ale zdecydowanie polecam zarezerwowanie czasu i na wariant drugi. Gdyby nie znaczek turystyczny nie miałbym pojęcia o tej atrakcji. Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
schron
Miejsce warte odwiedzenia nawet 2 razy ponieważ oferuje dwie trasy zwiedzania: dotyczącą 2 wś oraz zimnej wojny. Trochę dziwnie zorganizowany dostęp do schronu: zjeżdża się windą, po wyjściu z której tuż obok są drzwi na ulicę.
 
Danuta Świątek
Dana
Schron
Schron warto zobaczyć. Oprowadzanie profesjonalne - ciekawe. Znaczki w kiosku schronu po 7 zł; zakupiony podczas Spotkania Regionalnego w Szczecinie