Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 647 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 647 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 685 Podziemne Trasy Szczecina

GPS: 53.419761 14.553379

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 685 Podziemne Trasy Szczecina

Pod dworcem kolejowym w Szczecinie jak również w przydworcowej skarpie znajduje się schron z okresu II wojny światowej. Zbudowali go Niemcy wykorzystując osiemnastowieczne fortyfikacje podziemne, a ukończyli w 1941 roku. Schron schodzi pod ziemię na głębokość pięciu kondygnacji. Tworzą go żelbetowe ściany i stropy niemal trzymetrowej grubości. Ogólna powierzchnia schronu to blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Do końca wojny schron służył do ochrony ludności cywilnej miasta. Po wojnie i przekazaniu Szczecina Polsce, schron przebudowano na schron przeciwatomowy, mogący pomieścić nawet 5 tys. osób. Do lat 90. XX wieku odbywały się w nim ćwiczenia obrony cywilnej. W 2014 roku podziemia stały się scenografią do filmu „Wielka ucieczka na północ” ukazującego dalsze losy bohaterów filmu „Wielka ucieczka” z 1963 roku. Obecnie podziemny schron funkcjonuje jako obiekt turystyczny mieszczący  „Podziemne Trasy Szczecina”. Na dwóch udostępnionych trasach przedstawiono m.in. historię miasta podczas II wojny światowej i w czasach PRL-u, dzieje szczecińskich fortyfikacji jak również eksponaty związane z systemem schronów i obroną cywilną. W 2008 roku obiekt otrzymał tytuł „Turystycznego Produktu Polski”  Polskiej Organizacji Turystycznej.


Miejsca sprzedaży:
Centrum Turystyki MAGNOLIA i Podziemne Trasy Szczecina, ul. K. Kolumba 1/6, Szczecin


17.02.2018 - dostępny bez problemów
17.02.2018 - dostępny bez problemów
17.02.2018 - dostępny bez problemów
08.02.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
schron
Miejsce warte odwiedzenia nawet 2 razy ponieważ oferuje dwie trasy zwiedzania: dotyczącą 2 wś oraz zimnej wojny. Trochę dziwnie zorganizowany dostęp do schronu: zjeżdża się windą, po wyjściu z której tuż obok są drzwi na ulicę.
 
Danuta Świątek
Dana
Schron
Schron warto zobaczyć. Oprowadzanie profesjonalne - ciekawe. Znaczki w kiosku schronu po 7 zł; zakupiony podczas Spotkania Regionalnego w Szczecinie