Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

No. 1240 Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

GPS: 52.535346 17.597238

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1240 Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie

Bolesław Chrobry - pierwszy koronowany władca Polski. Dla Gniezna władca szczególny – za jego panowania niepomiernie wzrósł status grodu, który stał się głównym ośrodkiem militarnym, religijnym i politycznym państwa piastowskiego. Polityczne i religijne znaczenie Gniezna za panowania Bolesława Chrobrego uległo szczególnemu wzmocnieniu za sprawą męczeńskiej śmierci biskupa praskiego Wojciecha. Chrobry popierał misję ewangelizacyjną przyszłego świętego w Prusach, a jego zwłoki wykupił i pochował w kościele w Gnieźnie. Przyczyniło się to do spotkania z cesarzem Ottonem III, który podczas tzw. Zjazdu Gnieźnieńskiego zadecydował o utworzeniu arcybiskupstwa w Gnieźnie. Chrobry został też uznany za przyjaciela Św. Cesarstwa Rzymskiego i brata cesarskiego, co stanowiło najwyższą godność w ówczesnym ceremoniale. To wszystko nadało władcy piastowskiemu rangę pozwalającą dostąpić godności królewskiej, a z Gniezna uczyniło główny ośrodek władzy w państwie pierwszych Piastów.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, ul. Bolesława Chrobrego 40/41, Gniezno


26.08.2023 - dostępny bez problemów
23.07.2023 - dostępny bez problemów
20.07.2023 - dostępny bez problemów
25.06.2023 - dostępny bez problemów
13.06.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek w IT, w sobotę był czynny do 17.00, a my dobiegliśmy o 16.57 i przemiła pani nam sprzedała bez problemu dwa najnowsze znaczki gnieźnieńskie, dziękujemy :)
Znaczek za 10 zł
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
pomnik
Znaczki dostępne w IT w starym ratuszu, czynne również w niedzielę. Król na pomniku strasznie zły i poważny :) Warto zainstalować aplikację KrólikaGOń i przejść cały szlak z pomnikami króli i królików - fajna zabawa.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
1240
Pomniki Chrobrego są co najmniej dwa. Cieszy kolejny znaczek w ładnym mieście. Do kupienia w punkcie informacji za 10 zł. Mnóstwo innym pamiątek i duży wybór pieczątek .
 
Skała
Pomnik
Super że pomnik Bolesława Chrobrego doczekał się Znaczka Turystycznego od dziś jest w mojej kolekcji Skała
 
Piciuś
ZT
W końcu mam jakiś ZT z Bolesławem Chrobry Hurra