Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

No. 1244 Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie

GPS: 50.492250 18.020230

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1244 Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie

Śląska pieśń ludowa „Poszła Karolinka do Gogolina” przypadła do serca wielu osobom i stała się nieodłączną własnością ludu. Zyskała niezwykły rozgłos i doczekała się upamiętnienia w postaci pomnika. Twórcą koncepcji budowy pomnika był Szymon Koszyk – opolski działacz plebiscytowy i wybitny znawca folkloru opolskiego. Zwycięzcą konkursu na wykonanie projektu pomnika bohaterów pieśni „Poszła Karolinka”, został opolski artysta plastyk Tadeusz Wencel. Zaproponowany pomnik w sposób realistyczny przedstawia Karolinkę - młodą dziewczynę w kucykach, spieszącą żwawym krokiem, za którą podąża wesoły Karliczek z flaszeczką wina. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 28 maja 1967 roku. Od 1987 roku motyw pomnika Karolinki i Karliczka jest wykorzystywany w herbie Gogolina, znajduje się również w logotypach jednostek organizacyjnych Gminy oraz wszelkich akcjach promocyjnych.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna Gminy Gogolin przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, Plac Dworcowy 5, Gogolin


07.09.2023 - dostępny bez problemów
22.08.2023 - dostępny bez problemów
26.07.2023 - dostępny bez problemów
13.07.2023 - dostępny bez problemów
07.07.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Karolinka
Oj kręta była droga do Gogolina, tu zamknięta droga, tam korek, ale w końcu dojechaliśmy i w strugach deszczy odwiedziliśmy główny plac w miasteczku ze słynnym pomnikiem. Cóż powiedzieć, miasteczko bardzo czyste, zadbane, z kilkoma ciekawymi obiektami jak piece wapiennicze, dworzec kolejowy, mural w jego pobliżu itd. Zapewne nie zobaczyliśmy wszystkiego, ale może jeszcze uda się być w Gogolinie i przy lepszej pogodzie obejrzeć miasto ponownie.
 
Skała
Pomnik
Pomnik Karolinki i Karlika w Gogolinie stoi cały w bieli przed Gminnym Ośrodkim Kultury na fajnym zrewitalizowanym Placu Dworcowym obok fontanna W Informacji Turystycznej Gminy Gogolin można dostać sporo folderów widokówek,można postawić w Dzienniku Kolekcjonera pieczątkę postaci z pomnika Skała