Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1038
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1038!

No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

GPS: 54.406684 18.666901

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

Pomnik upamiętniający polskich obrońców wybrzeża we wrześniu 1939 roku znajduje się w Gdańsku na półwyspie Westerplatte, tuż przy wejściu do portu morskiego. Pomnik znajduje się na wzniesieniu o średnicy 20 metrów i wysokości 22 metrów, które powstało z ogromnej ilości materiału wydobytego podczas oczyszczania wejścia do portu. Monument składa się z 236 bloków granitowych ozdobionych płaskorzeźbami oraz wykutymi napisami. Kształt bryły pomnika przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. U stóp pomnika znajduje się siedem zniczy symbolizujących siedem dni obrony Westerplatte. Napisy umieszczone na bryle pomnika upamiętniają obronę polskiego Wybrzeża w 1939 roku, ale także odnoszą się m.in. do nazw akwenów i bitew morskich II wojny światowej, w których brali udział polscy żołnierze. Trwająca dwa lata budowa pomnika zakończyła się w 1966 roku, a jego uroczystego odsłonięcia dokonano 9 października, w rocznicę bitwy pod Lenino. Co roku 1 września przy pomniku tym odbywają się uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się w tym miejscu.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt z pamiątkami w pasażu "City-Forum", ul. Podwale Grodzkie 8, Gdańsk

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 888 Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte

19.08.2020 - znaczek niedostępny
22.07.2020 - znaczek niedostępny
16.07.2020 - znaczek niedostępny
13.02.2020 - znaczek niedostępny
12.11.2019 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Szacunek dla historii naszego kraju wymaga odwiedzenia tego miejsca.
My byliśmy tuż po zachodzie słońca (pomnik pięknie oświetlony).
Droga do niego zadbana, stoją tablice, niestety nie oświetlone, więc nic nie obejrzeliśmy (chyba były zdjęcia dawnego Gdańska, ale pewności nie mam).
Ładny widok na port i morze.
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Z pewnością ważna pozycja na karcie turystycznej każdego Polaka. Miejsce historyczne warte zwiedzenia - przez nas odwiedzone podczas Spotkania kolekcjonerów.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Westerplatte
Odwiedzone 11.10 podczas spotkania kolekcjonerów. Kolejna moja wizyta w tym miejscu-symbolu. Szkoda, że przez wiele lat niewiele się tu zmienia. Czekam kiedy w końcu powstanie tu jakieś muzeum.
 
Bogusław
Monczyński
Wielokrotnie odwiedzałem miejsce tragedii naszych żołnierz.
Nareszcie mogłem się zaopatrzyć w ZNACZEK TURYSTYCZNY który dla mnie stanowi ogromną wartość kolekcjionerską i patryiotyczną.
Liczę na promotorów Gdańska że ukażą się kolejne znaczki.
Nie daleko jest Twierdza Wisłoujście.
To miejsce na szlaku Rowerowego Rajdu do Okoła Polski i Trasy wiślanej.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 888
Pierwszym punktem wycieczki był Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte w Parku Westerplatte gdzie słowa Nigdy Więcej Wojny są ciągle ważne. Stoi w miejscu nierozerwalnie związanym z Polską i Gdańskiem. Miejsce zwiedzone podczas wycieczki do Gdańska w czasie VIII Spotkaniu Ogólnopolskim Kolekcjonerów Znaczka Turystycznego w Stegnie. W okolicy są Znaczki Turystyczne w Gdańsku, Sopocie, Władysławowie, Helu czy Stegnie
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Westerplatte
Wizyta po wielu, wielu latach, przy okazji VIII Spotkania Kolekcjonerów ZT. Miejsce – symbol. Miejsce, które powinien odwiedzić każdy Polak choćby raz w życiu. Dla mnie to były drugie odwiedziny – wstyd się przyznać – po ponad 30 latach. Ku mojemu zaskoczeniu, niewiele tu od tamtej wizyty się zmieniło poza tym, że drzewa urosły. Widać jednak, że trwają prace archeo i jest nadzieja, że otoczenie obelisku i całego miejsca w najbliższych latach zdobędzie godną oprawę
 
Roman Binder
borsuk
ZT 888
No cóż przy okazji Znaczkowego spotkania to już kolejna moja wizyta w tym miejscu i pewnie nie ostatnia. Warto tu być i czasami o różnej porze dnia a dlaczego to ten kto był albo będzie się dowie i sam tego doświadczy. A o co chodzi nie zdradzę.
 
Hubert A.
Hubert
Westerplatte
To wielce symboliczne miejsce dla nas Polaków i cieszę się, że pojawiło się na mapie znaczkowych miejsc turystycznych. Westerplatte odwiedzone podczas VIII Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. W pobliżu widać jeszcze kilka miejsc, które mogłyby mieć własne znaczki. Może kiedyś się tego doczekamy.
 
Danuta Świątek
Dana
Westerplatte
W tym miejscu powinien każdy z nas być
ZT zdobyty podczas Spotkania Kolekcjonerów w Stegnie