Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1267
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1267!

No. 226 Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

GPS: 51.503608 19.830819

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 226 Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

Pożarnicze Centrum Historyczno - Edukacyjne Ziemi Łódzkiej powstało w 2007 roku. To jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych gminy Wolbórz. Właśnie tu można szukać korzeni pożarnictwa polskiego, bo stąd pochodził jego prekursor Andrzej Frycz Modrzewski. W Centrum znajdują się m.in. bogate zbiory sprzętu strażackiego, zabytkowe sikawki konne i motopompy, umundurowanie, uzbrojenie osobiste strażaka, odznaczenia, stare fotografie i dokumenty. Atrakcją dla najmłodszych są również miniatury pojazdów pożarniczych i sikawek konnych oraz duża kolekcja miniatur pojazdów strażackich, pochodzących z różnych krajów. W muzeum znajdują się również zbiory regionalne, którymi opiekuje się powstałe w 1963 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza. Można zobaczyć gromadzone przez lata pamiątki z czasów II wojny światowej, stare dokumenty historyczne, a także zbiory kultury ludowej: dawne ubiory męskie i kobiece, sprzęt gospodarstwa domowego, jak również sztukę ludową. Centrum Pożarnicze stwarza również możliwość przeprowadzenia w swych murach ciekawych i atrakcyjnych lekcji tematycznych czy historycznych z wykorzystaniem multimediów. Ponadto w muzeum można zorganizować własną wystawę kolekcjonerską.


Miejsca sprzedaży:
> Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu ul. Modrzewskiego 15, Wolbórz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 226 Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 226 Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 226 Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 226 Pożarnicze Centrum Historyczno-Edukacyjne Ziemi Łódzkiej w Wolborzu

28.05.2023 - dostępny bez problemów
29.06.2022 - dostępny bez problemów
17.10.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
03.10.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
21.08.2021 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Maciej
Maciej
Pożarnicze Centrum Edukacyjne
W dniu 22 pażdziernika 2019 po miejscu oprowadzał mnie sympatyczny pan, od wielu pokoleń mieszkaniec Wolborza (który był w zastępstwie innego pana, oprowadzającego na codzień). Na ekspozycji oprócz wozów, osprzętu, mundurów oraz hełmów strażackich zobaczyć możemy między innymi zbiór starych fotografii oraz dokumentów.

Eksponatów moża dotykać, pan sam proponuje zrobienie zdjęć czy to w hełmie z gablotki, czy za kierownicą pojazdu. Dla dzieci koleckja resoraków oraz modeli wozów strażackich.

Mi najbardziej zapadły w pamięci zapiski na wyprutych z kieszeni chusteczkach wykonane przez mieszkańców aresztowanych w czasie wojny przez gestapo. Aresztowani zostali po kilku dniach rozsztrzelani, a konfident, który przyczynił się do ich aresztowania został zastrzelony w wyniku brawurowej akcji w szpitalu, gdzie odbywał leczenie. Jest to znana w Wolborzu i
okolicach historia, nadal żyje wiele rodzin, które są z tymi wydarzeniami bezpośrednio związane, a na lokalnym cmentarzu
znajduje się pamiątkowa tablica.

Znaczki dostępne w dużej ilości w kantorku przy wejściu, obok adaptera i płyt, które pan słucha w wolnym czasie. Do nabycia również pocztówki, magnesy i podobne gadżety. Będąc w okolicy warto zwiedzić znajdujący się niedaleko Pałac Biskupów Kujawskich.
 
Grzegorz Żeligowski
Grzegorz Żeligowski
226
Bardzo ciekawe zbiory muzealne, bez zakazów dotykania,zajrzenia do środka,przycupnięcia,czy przymierzenia np. hełmów.Jedna z największych kolekcji hełmów w kraju. Pani z bardzo dużą wiedzą nie tylko o eksponatach tu zgromadzonych. Dziwiła się, że niektórzy nabywcy ZT nawet nie chcą zajrzeć na sale wystawowe, bo już wszystko widzieli w innych muzeach.
 
Agnieszka Kasprzyk
Agnieszka Kasprzyk
ZT
Wspaniałe miejsce stworzone przez pasjonata pożarnictwa, który nigdy nie był strażakiem (był tylko razem z żoną kronikarzem OSP)Ogrom eksponatów, które zgromadził powala na kolana.I nawet nie interesując się tą tematyką jestem zachwycona i chylę czoła przed takimi ludźmi.
 
PK
Odwiedziny w muzeum
Bardzo miła Pani Dyrektor pokazała muzeum. Miło spotkać pasjonatów.
 
Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 226
Uwaga muzeum w soboty nieczynne, mieliśmy szczęście bo akurat był jubileusz w muzeum
 
Rafał Łysiuk
budget-lodz
ZT 226
Dokładnie tak jak opisał poniżej Piotr, muzeum założone i prowadzone przez pasjonata, wszystko można dotknąć, wejść, właściciel uruchomi co trzeba - super, polecam. ZT wyeksponowany wraz z ulotkami, cena 7 zł.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Muzeum z duszą
Małe muzeum w małym miasteczku. Ale jakie! Widać, że to obiekt z duszą założony przez fascynata i maniaka kolekcjonerstwa. W przeciwieństwie do wielkich, zimnych muzeów, gdzie przy wyjściu już nie pamięta się, co widziało się wchodząc, tu jest tyle, ile trzeba. Jest dośc czasu, żeby niemal na wszystkim zawiesić wzrok. Oprowadzała nas bardzo sympatyczna pani i tylko żałowała, że nie może nas oprowadzić kustosz. Może to i dobrze, bo pewnie zwiedzanie przeciągnęło by się do godzin popołudniowych ;-) i ze zwiedzania Piotrkowa były by nici. Miejsce warte odwiedzenia, zwłaszcza, że przy okazji można pospacerować po wielkim pałacowym parku kilkaset metrów dalej.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 226
W drodze na V Spotkanie Kolekcjonerów ZT postanowiliśmy zwiedzić okolice Piotrkowa Tryb. Zaczęliśmy od Wolborza. Tuż po wejściu miła i młoda pani przewodnik pokrótce opowiedziała nam o wystawie czasowej po czym resztę ekspozycji mieliśmy już zwiedzać sami. Tak się jednak nie stało i już do końca "nasza pani" oprowadzała nas po muzeum racząc coraz to ciekawszymi opowieściami. Zaczęliśmy więc zwiedzanie od tematów związanych z pożarnictwem, później gładko przeszliśmy do znaczków turystycznych, a wizytę zakończyliśmy tematami okołogeocachingowymi. Zwiedzanie zakończyliśmy rodzinnym wpisem do pamiątkowej księgi (normalnie pieczątki leżały na dnie bagażnika, ale w takim miejscu i przy takim zaangażowaniu oprowadzającej nas pani, poświęciłem się i je wygrzebałem). Dziękujemy za miłe przyjęcie i jeśli tylko będziemy w okolicy na pewno odwiedzimy to miejsce ponownie.
 
Azulada
Znaczek
Bardzo ciekawe miejsce, prowadzone przez ludzi z pasją.
Znaczek dostępny bez problemu w cenie 7 zł.
Dobrze wyeksponowany.
 
Ania
ZT
Przemiła przewodniczka i urocze miejsce. Polecam. ZT wraz z innymi turystycznymi gadżetami dostępny i pięknie wyeksponowany. Super!
 
Ania
Re: ZT
Zapomniałam dodać, że byliśmy godzinę przed otwarciem, a i tak bez kłopotu mogliśmy zwiedzić całe muzeum. Z przewodnikiem
 
ROBAS
wolbórz
wspaniałe miejsce oraz pracownicy którzy zostali godzine dłużej bym mógł dojechać i odwiedzić to miejsce. znaczek za 7 zł
 
Samanta
ZT226
Muzeum otwarte tylko we wtorki i piątki.
 
Odwiedzający
Re: ZT226
Placówka muzealna otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00 oraz w niedzielę w godzinach 14.00-17.00.
 
ZMB
ważne
to muzeum prowadzi bardzo sympatyczny Pan, który jest właścicielem części zbiorów, prawdziwy pasjonat, bardzo ciekawie opowiada.
warto tu zajrzeć i posłuchac nie tylko WPAŚĆ I KUPIC ZNACZEK
czasami tego Pana nie ma bo wszystko robi sam, można zadzwonić dzień wcześniej i specjalnie będzie czekał tak jak na nas
 
seba
nieaktualne godziny otwarcia
Niestety informacja na stronie muzeum jest nieaktualna. Na stronie podana jest informacja, że w ND godziny otwarcia są następujące: 10-12 i 16-18.
Dopiero na miejscu okazuje się, że te godziny w gablocie są skreślone, a aktualne to 14-17.
Plus tej wycieczki taki, iż po kilku telefonach przyjechała sympatyczna Pani na rowerze, otworzyła muzeum i nas po nim oprowadziła-dzięki temu przejazd nie był jałowy.