Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 647 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 647 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

GPS: 50.399888 16.564920

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu istniał już w X wieku. W 1428 roku został jednak spalony przez husytów, a następnie na jego miejscu zbudowano kościół murowany. Wystrój wnętrza kościoła jest barokowy i rokokowy. W ołtarzu głównym z końca XVIII wieku znajduje się figurka Matki Bożej Bolesnej pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Jak głosi legenda figura ta prawdopodobnie pochodzi ze spalonego przez husytów drewnianego kościoła. Nad wejściem głównym znajduje się rzeźbiony portal z XVIII wieku, a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje kuta krata z 1650 roku i ambona z 1770 roku. Kościół w Starym Wielisławiu to typowa świątynia obronna. Okalające kościół owalnie biegnące krużganki stanowiły coś w rodzaju muru obronnego. Wkomponowane weń kaplice przypominają zresztą strażnice lub baszty. Znajdujący się tu od 1490 roku dzwon niegdyś ostrzegał przed niebezpieczeństwem, a obecnie wzywa już tylko na modlitwę.


Miejsca sprzedaży:
Centrum Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych w Starym Wielisławiu – biblioteka (czynne: pn., wt., śr,. pt., 12:00 – 18:00, czw., 8:00 – 14:00, sob., 16:00 – 18:00

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

19.01.2018 - dostępny bez problemów
04.12.2017 - dostępny bez problemów
04.12.2017 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Piękny ołtarz z figurką Matki Boskiej Bolesnej słynącej z cudów. ZT do kupienia w budynku Centrum Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych ( budynek z remizą strażacką ) W lecie na pewno fajne tereny do tego by wsiąść na "górala" i pojeździć po okolicy.Ciekawe pomniki i kapliczki.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Stary Wielisław
Bardzo ładny kościółek wraz z otoczeniem jak i całą wsią. Znaczek kupiłem w Centrum gdzie dostałem również cały pakiet folderów opisujących miejscowość i jej historię. Chyba jeszcze nigdy nie odwiedziłem wsi tak dokładnie "rozpracowanej" historycznie i krajoznawczo. W terenie również wszystko opisane,jest kilka tablic informacyjnych i ścieżka edukacyjno-historyczna. Dużo starych budynków mieszkalnych i gospodarczych robiących wrażenie swoją wielkością, niestety większość w kiepskim stanie, dużo zabytkowej małej architektury- kapliczki krzyże, figury. A że wieś ma ponad 5 km długości więc trzeba sporo czasu na obejrzenie wszystkiego. Ale warto zwłaszcza przy ładnej pogodzie bo i widoki piękne.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 451
Ciekawy architektonicznie kościół wraz z otaczającymi go krużgankami.
Rzeczywiście, miejscowość jest bogata w interesujące turystycznie obiekty, zasługujące na kolejne ZT. Warto zarezerwować sobie trochę czasu, żeby je zobaczyć.
 
Ewa Staniszewska
Ewa Staniszewska
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Wspaniałe miejsce dla miłośników dreptania:-)W Starym Wielisławiu istnieje projekt "Wielisławski Włóczykij"W Centrum można się zaopatrzyć w album,odnależć i sfotografować kilka miejsc,a otrzymasz ciekawe ,pamiątkowe naklejki z tej miejscowości.A jest co fotografować.Oprócz kościoła,jest tam ciekawy cmentarz,kilka kolumn maryjnych,wotywnych,figura Nepomuka,młyn,drewniana kapliczka,kaplica-mauzoleum i wiele ,wiele innych obiektów.Jestem pod wrażeniem- jak można w sumie w małej miejscowości-zadbać o lokalny patriotyzm i dbałość o poznawanie historii:-)