Na dzień dzisiejszy w Polsce są 623 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 623 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

GPS: 50.399888 16.564920

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

Pierwszy kościół w Starym Wielisławiu istniał już w X wieku. W 1428 roku został jednak spalony przez husytów, a następnie na jego miejscu zbudowano kościół murowany. Wystrój wnętrza kościoła jest barokowy i rokokowy. W ołtarzu głównym z końca XVIII wieku znajduje się figurka Matki Bożej Bolesnej pochodząca najprawdopodobniej z XIII wieku. Jak głosi legenda figura ta prawdopodobnie pochodzi ze spalonego przez husytów drewnianego kościoła. Nad wejściem głównym znajduje się rzeźbiony portal z XVIII wieku, a we wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje kuta krata z 1650 roku i ambona z 1770 roku. Kościół w Starym Wielisławiu to typowa świątynia obronna. Okalające kościół owalnie biegnące krużganki stanowiły coś w rodzaju muru obronnego. Wkomponowane weń kaplice przypominają zresztą strażnice lub baszty. Znajdujący się tu od 1490 roku dzwon niegdyś ostrzegał przed niebezpieczeństwem, a obecnie wzywa już tylko na modlitwę.


Miejsca sprzedaży:
Centrum Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych w Starym Wielisławiu – biblioteka (czynne: pn., wt., śr,. pt., 12:00 – 18:00, czw., 8:00 – 14:00, sob., 16:00 – 18:00

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 451 Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu

04.12.2017 - dostępny bez problemów
04.12.2017 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ewa Staniszewska
Ewa Staniszewska
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu
Wspaniałe miejsce dla miłośników dreptania:-)W Starym Wielisławiu istnieje projekt "Wielisławski Włóczykij"W Centrum można się zaopatrzyć w album,odnależć i sfotografować kilka miejsc,a otrzymasz ciekawe ,pamiątkowe naklejki z tej miejscowości.A jest co fotografować.Oprócz kościoła,jest tam ciekawy cmentarz,kilka kolumn maryjnych,wotywnych,figura Nepomuka,młyn,drewniana kapliczka,kaplica-mauzoleum i wiele ,wiele innych obiektów.Jestem pod wrażeniem- jak można w sumie w małej miejscowości-zadbać o lokalny patriotyzm i dbałość o poznawanie historii:-)