Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 1149 Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej - Góra św. Anny

GPS: 50.456148 18.169544

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1149 Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej - Góra św. Anny

Góra św. Anny, o wysokości 407 m n.p.m., jest największym wzniesieniem Masywu Chełmskiego na Wyżynie Śląskiej. Przed milionami lat była czynnym wulkanem, który ukształtował teren i wzbogacił go geologicznie. Dziś na szczycie góry wznosi się Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej. Na ołtarzu głównym kościoła utrzymanego w stylu barokowym postawiono figurkę św. Anny, czczonej od wieków jako patronkę rodzin, matek, babć i wdów. Malowidła na suficie nawiązują do życia św. Anny. Określenie „Samotrzecia” interpretuje się jako „We troje razem”, albowiem wykonana z drewna lipowego figura przedstawia trzy postacie: św. Annę trzymającą na lewej ręce swoją córkę Maryję oraz na prawej swojego wnuka Pana Jezusa. „Sama jest trzecia”, jakby na drugim planie. Opiekę nad Sanktuarium sprawują franciszkanie wrocławskiej prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych. Oprócz kościoła do kompleksu sakralnego należy również klasztor, Rajski Plac otoczony krużgankami, Grota Lurdzka, zespół kaplic kalwaryjskich, muzeum misyjne oraz Dom Pielgrzyma.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej w Górze św. Anny, ul. Leśnicka 10, Góra Świętej Anny


27.12.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
28.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
04.10.2023 - dostępny bez problemów
26.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Sanktuarium
Nie lubimy tłumów i zwiedzania wśród setek ludzi, a tak się złozyło, że do sanktuarium dotarliśmy 26 lipca czyli w dniu świętowania imienin patronki tego kościoła. Nie dość, że padał deszcz, to jeszcze wszędobylscy turyści/pielgrzymi uniemożliwiali zwiedzanie. Po mszy udało się na chwilę zajrzeć do kościoła, ale nie można powiedzieć, że go zwiedziliśmy. Generalnie jesteśmy w wielkim szoku po zachowaniu wielu pielgrzymów. Nie wiem dokąd zmierza ten świat, ale ja wysiadam. Sanktuarium polecam zwiedzać w czasie mniejszego ruchu pielgrzymkowego i najlepiej pomiędzy mszami, wtedy możecie liczyć na odrobinę spokoju. Sama miejscowość, tak jak napisała Dana ma jeszcze kilka ciekawych miejsc, w których mogłyby zaistnieć znaczki turystyczne. Warto je odwiedzić jeśli macie nieco więcej czasu.
 
Danuta Świątek
Dana
Sanktuarium
Sanktuarium imponujące. Całe miasteczko świetnie położone na Górze Św. Anny. Widzę tu jeszcze kilka możliwości na ZT. Jeden podobno w trakcie załatwiania (!!!). Niestety It zamknięta, bez powiadomienia.
 
Katarzyna Weber
Katarzyna Weber
Sanktuarium
Bardzo ładne wnętrze oraz teren sanktuarium. Kamienne schody robią niesamowite wrażenie. Byliśmy w piątek po 19 więc znaczka nie udało się zakupić.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1149 Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej - Góra św. Anny
Znaczki do nabycia w IT na Górze Św. Anny. Bardzo sympatyczna i miła obsługa.