Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza

GPS: 51.609771 16.853622

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza

Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza to najciekawsze i największe założenie urbanistyczne wśród nowożytnych miast wielkopolskich. Składają się na nie w zasadzie trzy układy, przy czym pierwszy ściśle związany jest z powstaniem Rawicza w 1638 roku. Powstające od podstaw miasto ufundował Adam Olbracht. Przy budowie sięgnięto po koncepcje urbanistyczne stosowane w miastach zachodniej Europy. Zastosowano nowoczesne formy planowania dążące do geometryzacji planu, odchodząc od układu średniowiecznego opierającego się na owalu. Centralny punkt tego układu nadal stanowił rynek, od którego odchodziły krzyżujące się pod kątem prostym ulice, tworzące kwartały mieszkalne. Cały układ ma zarys krzyża z rynkiem w miejscu przecięcia ramion, z dwiema ulicami wychodzącymi z każdego narożnika oraz po jednej ulicy przecinającej dłuższe ściany rynku. Drugi układ związany jest z Janem z Bnina Opalińskim – kolejnym właścicielem Rawicza. To za jego czasów powstał tzw. Nowy Rynek znajdujący się poza granicami ówczesnego miasta, które wtedy właśnie zostało obwarowane wałami ziemnymi i fosą. Kolejne zmiany urbanistyczne wprowadzono za czasów Jana Kazimierza Sapiehy i wtedy też połączono oba poprzednie układy tworząc równoleżnikową oś miasta i przesuwając linię umocnień na wschód, zachowując dotychczasowy układ szachownicowy. W tej formie Rawicz pozostał do czasów współczesnych, a w 1956 roku układ ten został wpisany do rejestru zabytków. 


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Muzeum Ziemi Rawickiej, Ratusz, ul. Rynek 1, Rawicz, (czynne: pn.- pt.9.00-16.00, a w sezonie turystycznym (maj - wrzesień) pn.- sob. 11.00-17.00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 759 Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza

14.04.2023 - dostępny bez problemów
28.10.2022 - dostępny bez problemów
25.05.2022 - dostępny bez problemów
15.03.2022 - dostępny bez problemów
19.01.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w Informacji Turystycznej, która jest jednocześnie kasą muzeum.
Płatność gotówką.

Samo miasto wygląda ciekawie. Wrócimy, kiedy zrobi się cieplej, żeby przespacerować się uliczkami.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
Staromiejski układ urbanistyczny Rawicza
Bardzo miła i uczynna obsługa w UM.
 
Robert Salwowski
Bobik
Rawicz
To oczywiście, nie moja pierwsza wizyta w Rawiczu. Po raz kolejny przekonałem się, że panie z IT są super. Bardzo dziękuje za miłe przyjęcie. I szczerze polecam spacer uliczkami tego ciekawego miasta
 
Mateusz Ryczkowski
MatZG91
Zamknięte
Niestety mimo że miejsce sprzedaży miało być czynne do 16:00, to o 15:50 już nie było czynne. Miasto rzeczywiście ma ładny kształt, no i zamiast murów obronnych ma zieleń miejską.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 759
Miasto odwiedzone po raz kolejny i po raz kolejny odbyliśmy przyjemny spacer po starówce. Zapoznając się z tytułowym układem urbanistycznym, można odnaleźć niejedną interesującą kamienicę i przejść plantami.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Rawicz
Znaczki do dostania bez problemów w Ratuszu. Tutaj również nieduże ale interesujące muzeum. Pan Przewodnik ciekawie opowiada więc warto posłuchać.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.759
Miał być znaczek, a go nie ma. Pocałowaliśmy klamkę w ratuszu, mimo że wszystkie znaki na niebie i ziemi i w internecie pokazywały nam, że i zwiedzimy ratusz, jak i dostaniemy znaczki. Pozostały nam bardzo pozytywne wrażenia ze spaceru po plantach i uliczkach Rawicza. Naszym zdaniem Planty stanowią wizytówkę miasta - zadbane, pomnik niedźwiedzia w świątecznej oprawie jest uroczy, a również widać, że nadal sporo się dzieje i prowadzone są prace rewitalizacyjne, za co duży plus. Poza plantami urzekła nas, w całości zabytkowa, ul. Grunwaldzka. Układ ulic jest unikatowy jak na Wielkopolskę i na pewno warty zobaczenia.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Rawicz
Miasto z przyjemną starówką o nietypowym prostokątnym, a nie owalnym jak w większości miast kształcie. Fajne kamieniczki w rynku i przy niektórych ulicach. ZT do kupienia tylko w tygodniu, w weekendy muzeum nieczynne.