Na dzień dzisiejszy w Polsce są 874 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 874 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 804 Studnia Ojca Bernarda w Grodzisku Wielkopolskim

GPS: 52.223717 16.366003

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 804 Studnia Ojca Bernarda w Grodzisku Wielkopolskim

Studnia Ojca Bernarda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Początkowo, wodę ze studni czerpano za pomocą żurawia. W drugiej połowie XIX wieku studnia otrzymała stylową drewnianą obudowę. Zabytkowa studnia na Starym Rynku, przez całe wieki przynosiła znaczne zyski miastu i dzierżawiącym ją piwowarom. Przez setki lat, wokół niej narodziło się wiele historii z pogranicza legend, magii i cudów. Jedno nie ulega wątpliwości - z grodziską studnią nierozerwalnie łączy się postać ojca Bernarda z Wąbrzeźna (1575-1603), skromnego zakonnika pełniącego posługę w oddalonym o 50 km opactwie benedyktynów w Lubiniu. Cuda, które - jak głosi legenda - działy się w mieście za jego przyczyną, wciąż żyją w sercach mieszkańców i trwać będą  - w co mocno wierzymy - przez kolejne pokolenia. W 2009 roku, przy studni stanęła rzeźba ojca Bernarda. Od razu też, narodziła się nowa legenda głosząca, że "...kto potrze dzban, który zakonnik trzyma w ręku, zapewni sobie zdrowie, szczęście i wieczną miłość...". Wnętrze zabytkowej studni zobaczyć można dzięki przeszkleniu oraz podświetleniu jednej ze ścian zabudowy.


Miejsca sprzedaży:
Gminne Centrum Informacji, ul. Przemysłowa 7/1, Grodzisk Wielkopolski


02.09.2019 - dostępny bez problemów
21.08.2019 - dostępny bez problemów
24.07.2019 - dostępny bez problemów
17.07.2019 - dostępny bez problemów
06.07.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Krzykos
Krzykos
ZT 804
Studnia, to z pewnością, jedno z charakterystycznych miejsc w Grodzisku Wielkopolskim i obowiązkowy punkt podczas zwiedzania miasta.
Warto ją zobaczyć i poznać legendę z nią związaną.
 
Rafał
Rafał
Studnia Bernarda
Miejsce inne od wszystkich innych. Polecam. NO i cena znaczka jak wszystkich pozostałych w Grodzisku....5,17 zł. UKŁONY dla włodarzy miasta.
 
Zygmunt Stasiak
Lutek 53
ZT
Znaczek dostępny w cenie 5,25 co jest wielkim zaskoczeniem
 
Rafał
Rafał
Re: ZT
oj oj...5,17 zł
 
Hubert A.
Hubert
Studnia
To w zasadzie jeden z głównych punktów dzisiejszej wycieczki. Wrażenie robi zarówno studnia jak i pobliski ratusz. Historie i legendy związane z Ojcem Bernardem przeczytane choć ich umiejscowienie sprawia, że czytanie nie jest zbyt wygodne :-) Tablicę wmurowaną w podłoże sfotografowaliśmy do późniejszego przeczytania bo już klęczący przed studnią człowiek wzbudził spore zainteresowanie przechodniów. Jak to mówią dzieci "tata nie rób poruty". W okolicach rynku można znaleźć kilka ciekawych budynków, w tym miejscową izbę pamięci. Zwiedziliśmy sporo, ale czujemy pełen niedosyt. pogoda dziś zbytnio nie dopisała, ale jak zrobi się cieplej mamy pomysł na kolejną wycieczkę i krótką wizytę w Grodzisku.
 
Robert Salwowski
Bobik
Studnia ojca Bernarda
Dla mnie bomba. Zabytek, jakich mało w całej Polsce, a przy tym historia i legenda tego miejsca - niesamowita. Wszystkim polecam zobaczenie tego miejsca na własne oczy. Brawo Grodzisk Wielkopolski