Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 970 Świdnica - Rzeźba Srającego Chłopka

GPS: 50.870037 16.500586

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 970 Świdnica - Rzeźba Srającego Chłopka

Będąc w Świdnicy warto nie tylko zwiedzić światowej klasy zabytek jakim jest Kościół Pokoju, monumentalną Katedrę czy jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Warto także udać się poza centrum miasta, a dokładnie w okolice oczyszczalni ścieków za osiedlem Zawiszów, aby zobaczyć niezwykłą i osobliwą rzeźbę. Jest to jedyna w Europie (a być może i na świecie) rzeźba wąsatego mężczyzny z fajką w ręku, załatwiającego potrzebę fizjologiczną, zwana „Srającym Chłopkiem” lub też „Bolkiem Myślicielem”. Niestety nie wiadomo czym kierował się autor tworząc taką rzeźbę. Być może jest to symbol zamyślenia i refleksji nad trudami dnia codziennego, a przecież nie ma lepszego miejsca na takie rozmyślania niż wygodny i odizolowany od reszty świata wychodek. Rzeźba pierwotnie została postawiona w latach 20- tych lub 30 – tych XX wieku obok dawnego Zakładu Wodociągów Miejskich w Świdnicy przy ul. Bokserskiej. Po wybudowaniu nowej oczyszczalni ścieków w północnym rejonie miasta została przeniesiony do Zawiszowa, 1 km od granic Świdnicy. Wielokrotnie odnawiana stoi na wolnym powietrzu, witając gości przed siedzibą Oczyszczalni Ścieków "Bystrzyca". 


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna, ul. Wewnętrzna 2 (Rynek), Świdnica (czynna codziennie oprócz świąt od godz. 10:00 do 18:00)


05.07.2020 - dostępny bez problemów
02.07.2020 - dostępny bez problemów
30.06.2020 - dostępny bez problemów
27.06.2020 - dostępny bez problemów
27.06.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Danuta Świątek
Dana
Chłopek
Dojazd do rzeźby zaplanowałam przed wjazdem do Świdnicy. Do oczyszczalni łatwo trafić. Aż dziw bierze, że rzeźba jest tak wiekowa. Wyglądem przypomina rzeźbę Janusza z Gorzowa Wlkp
 
Zygmunt Gonczarek
Zygmunt
ZT 970
Rzeźba sama w sobie nie jest nadzwyczajna lecz trafnie nawiązuje do oczyszczalni ścieków znajdującej się za nią. Sama jej nazwa dosyć kontrowersyjna w odniesieniu do charakteru i zabytków miasta - uważam, że stanowi swoistą równowagę dla sfery sacrum.
 
Mateusz Sidorkiewicz
Mateusz262
Znaczek
Znaczek dostępny w cenie 8zl w IT
Sam Chłopek to wyjątkowa rzeźba.
Stoi przy samym wjeździe do zakładu wodociągów, obok nawracają stare beczkowozy które nie powinny już jeździć po drogach.
 
Roman Binder
borsuk
Chłopek
Znaczek dostępny w IT.
Do samego chłopka trzeba dojść na piechotę, bo czasami trafi się na wjazd ciężarówek na wysypisko i droga jest zablokowana.Znaczek w cenie 8 zł.
 
Michał Barański
Michał Barański
ZT
Kolejny świdnicki ZT już czeka w IT w Rynku wśród innych z tego miasta. Ciekawe jaki będzie następny.