Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy

zachodniopomorskie
GPS: 53.709680 16.693065

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy

Szczecinek – to miasto powiatowe położone w województwie zachodniopomorskim we wschodniej części Pojezierza Drawskiego. Atrakcją turystyczną Szczecinka jest jego położenie pomiędzy dwoma jeziorami: Trzesieckim (wzdłuż, którego rozciąga się zabytkowy park miejski) i Wielimie. Na przełomie XIX i XX wieku miasto stało się znanym i popularnym ośrodkiem turystycznym. Duża w tym zasługa dobrych połączeń kolejowych, dzięki którym Szczecinek stał się ważnym węzłem komunikacyjnym na Pomorzu. Ze Szczecinka kolej prowadzi w pięciu kierunkach: Kołobrzeg, Poznań, Szczecin, Słupsk i Chojnice. Tak duży węzeł kolejowy wymagał odpowiedniej infrastruktury – dworzec kolejowy, nastawnie, lokomotywownia, trzy wieże ciśnień, szkoła kolejowa i przede wszystkim ludzie – kolejarze. Nic dziwnego, że Szczecinek stał się miastem kolejarzy. Służbę kolejarzy upamiętnia parowóz wąskotorowy Px48 ustawiony przed lokomotywownią oraz pomnik św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy stojący obok ronda św. Katarzyny. Pomnik tworzy figura św. Katarzyny postawiona na zestawie kołowym parowozu Ty43. Przy pomniku ustawiony jest ruchomy semafor kształtowy podający sygnał „wolna droga” zapraszający w ten sposób wszystkich turystów. Blisko pomnika św. Katarzyny przy ul. Klasztornej 23 w domu parafialnym można zwiedzić (po wcześniejszym zgłoszeniu nr tel. 695 323 268) salę, w której zgromadzone są różne pamiątki i eksponaty kolejowe. Salą opiekuje się Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.


Miejsca sprzedaży:
> Sklep Weritas – Dewocjonalia ul. Lipowa 5 (wejście od ul. Wyszyńskiego, czynny pon. – pt 9.00 – 17, sob. 10.00 – 14.00

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 559 Szczecinek – Miasto kolejarzy

30.04.2024 - znaczek niedostępny
10.08.2023 - znaczek niedostępny
22.07.2023 - znaczek niedostępny
23.07.2022 - dostępny bez problemów
11.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Radzioactive
559
Znaczek zakupiony w raz z innymi w sklepie Veritas. Nie jestem pewny, czy Szczecinek jest miastem kolejarzy w takim stopniu jak kiedyś, jednak cała historia z tym związana zasługuje na uwagę.
 
Rafał T
Rafał 82
Szczecinek
Znaczki skończyły się
 
jerzy kinas
jerzy kinas
Znaczki dostępne w sklepie i w recepcji zamku. Piękna okolica dużo zieleni bardzo urokliwe jezioro i info struktura nad brzegiem. Warto obejrzeć Kalwaria u św Rozalia która jest na obrzeżach miasta.
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
Okolicznościowa pieczątka
Okolicznościowa pieczątka nawiązująca do tematu znaczka turystycznego - Szczecinek - Miasto Kolejarzy, jest już dostępna w sklepie. Więc można spokojnie o nią prosić. Była na jakiś czas wypożyczona dla kolekcjonerów turystycznych pieczątek.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Szczecinek
Znaczek kupiony w sklepie Weritas. Miasto ładne z kilkoma ciekawymi zabytkami. Pozytywnie mnie zaskoczyło. Warto pochodzić po starówce, odwiedzić miejscowe muzeum i wybrać się na spacer wzdłuż jeziora do bunkrów Wału Pomorskiego.
 
Dawid Rostowski
Rambo
559
Miasto bardzo ładne do zwiedzania.

P.S. Mają kilka parkingów bez parkometrów, toć to szok! :-D
 
Hubert A.
Hubert
ZT 559
W Szczecinku byliśmy trzy lata temu, a od tego czasu znaczków kilka przybyło. Miasto praktycznie całe mieliśmy zwiedzone, więc tym razem to tylko formalny zakup znaczków będąc tu właśnie przejazdem. Wszystkie brakujące znaczki zakupiliśmy w Sklepie Weritas, gdzie bardzo miła pani poinformowała nas, że kiedyś była tu jeszcze pieczątka, ale niestety już jej nie ma :-)
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.559
Znaczek zakupiony w cenie 7 zł w sklepie Veritas, dostępny bez problemu. Pieczątki niestety nie otrzymaliśmy, podobno nie ma. Samo miasto bardzo spokojne i ładne, pozytywne zaskoczenie.
 
Kolekcjoner ZT
Kolekcjoner ZT
559
Niestety znaczek 559 jest niedostępny, bo już skończył się, teraz zależy od właścicieli sklepu czy zamówią kolejną partię.
 
Rafał Łysiuk
budget-lodz
ZT 559
Pech w sklepiku skończył się zapas właśnie tego znaczka ;-( 564 był dostępny.
 
Samanta
ZT
Znaczek nr 559 oraz nr 564 do kupienia bez problemu w sklepiku. Oba znaczki dobrze widoczne na stojaczkach. Cena 7 zł. Bardzo ładna pieczątka z miasta kolejarzy.
 
Azulada
Znaczek
Znaczek wyeksponowany w widocznym miejscu. Cena 7 zł. 
 
JAMNik
Szczecinek – Miasto kolejarzy
Znaczki dostępne w sklepie z Dewocjonaliami. Cena 7 zł, wyeksponowany na wystawie sklepowej. Bardzo miła obsługa. 
 
Leszek
SZCZECINEK
ZNACZEK DOSTĘPNY TAK JAK W OPISIE, CENA OGÓLNOPOLSKA - 7 ZŁ. MOŻNA PRZYBIĆ BARDZO ŁADNĄ OKOLICZNOŚCIOWĄ PIECZĄTKĘ