Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 991 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 991 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 931 Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych

GPS: 52.295957 20.040811

Trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 931 Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych

Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku,  gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych. Przez Szlak Pamięci Cichociemnych prowadzą 4 tablice informacyjne znajdujące się we Wszeliwach (przy Lewiatanie), w Brzozowie  Starym (przy obelisku, na cmentarzu parafialnym i przy szkole).


Miejsca sprzedaży:
Kwiaciarnia Arte dei Fiori, Brzozów Stary 29 (czynna: pn- sob 8.00 - 16.00)


26.07.2020 - dostępny bez problemów
24.06.2020 - dostępny bez problemów
06.06.2020 - dostępny z małymi problemami
04.06.2020 - dostępny bez problemów
21.05.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 931
Na czym polegał problem: Kwiaciarnia w dniu 6.06. 2020 Była zamknięta, ale jak chodzi o Znaczek Turystyczny to na tabliczce jest podany numer telefonu. Lub druga opcja małżonka skorzystała z uprzejmości Pani w sklepie na, przeciwko która zadzwoniła do Pani Kwiaciarki. Życzliwa atmosfera powoduje, że aż się chce w takie miejsce przejeżdżać. BARDZO DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy byli zaangażowani w to byśmy Znaczek Turystyczny na miejscu nabyli.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
931
Ciekawa, wojenna historia, o której można przeczytać na umieszczonych we wsi tablicach. Do obejrzenia grób dwóch poległych cichociemnych na miejscowym cmentarzu, pomnik, tablica pamiątkowa na budynku szkoły. Jeszcze jedna jest podobno w kościele ale ten jest zamknięty.
Znaczek kupiony bez problemu w kwiaciarni.