Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 972 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

GPS: 50.429990 18.799964

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Znajduje się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach, gdzie wśród niezliczonej ilości różnych, także egzotycznych gatunków drzew, kryją się duże atrakcje: są to dwa szyby sztolniowe – szyb „Ewa” i szyb „Sylwester”. Wspaniałym przykładem dzieła górniczego jest niewątpliwie 600 metrowy fragment starej sztolni pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”. Zwiedzanie sztolni „Czarnego Pstrąga” odbywa się za pomocą łodzi. Przewodnik przeprawia turystów od jednego szybu do drugiego szybu, pchając łodzie i snując opowieści górnicze. Płynąc obserwuje się ociosy skał, na których są widoczne pionowe, nieco skośne rowki czyli ślady otworów strzałowych. Szerokość chodnika sztolniowego waha się od 1.20 do 2.50 metra, wysokości 2,20 do 4,00 m, a głębokość od 0.70 do 1.00 m wody. Przy dużym szczęściu może dostrzec pstrąga, który wydaje się być czarny, stąd też przyjęła się nazwa zwiedzanego chodnika sztolniowego. Wewnątrz sztolni panuje temperatura ok. 10 stopni C. 


Miejsca sprzedaży:
Siedziba Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ul. Gliwicka 2
Punkt z pamiątkami na terenie kopalni (sezonowo)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

14.03.2020 - dostępny bez problemów
07.03.2020 - dostępny bez problemów
05.03.2020 - znaczek niedostępny
22.12.2019 - znaczek niedostępny
14.11.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MH
ZT 603
Sztolnia Czarnego Pstraga to unikalny przyklad sztolni odwadniajacej typu grawitacyjnego. Warto posluchac opowiesci przewodnika o pochodzeniu nazw poszczegolnych bram czy o historii wydobycia na terenie Tarnowskich Gor. Bedac w poblizu warto takze zobaczyc pobliski zamek i kosciol sw. Marcina w Starych Tarnowicach.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Warto przeżyć podziemną podróż.
Znaczek niedostępny w kasie. Jak się okazało pan który sprzedaje znaczki jest na urlopie. Po znaczek należy podjechać do kopalni srebra.
 
Robert Salwowski
Bobik
Niestety zwiedzanie tylko w weekend i to określonych godzinach, ale po wizycie w Kopalni srebra w Tarnowskich Górach, wiem na pewno, że tu wrócę
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 603 Sztolnia Czarnego Pstrąga
Znaczek dostępny w Kopalni srebra,w sklepiku z pamiątkami. Sztolnia Czarnego Pstrąga obecnie czynna tylko w soboty i niedziele, dwie tury przepływu,o 13.00 i o 14.00
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Witam, znaczek dostępny bez problemów, jestem zadowolony z odwiedzin tego miejsca, było bardzo fajnie. Przemiła obsługa zarówno stoiska przed sztolnią jak i przewodnika. A o fajną atmosferę znaczkowych miejsc również chodzi. Sam park trochę zaniedbany ale na rowerze można pojeździć. Super. Jeśli chodzi o samą sztolnię to Dyszka dla tego miejsca. Polecam gorąco i zapraszam.
 
Danuta Świątek
Dana
sztolnia
Znaczek dostępny na stoisku z pamiątkami przed wejściem do Sztolni.
 
Aggs
Sztolnia
Znaczek ten można również dostać w kasie biletowej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach (drugi obiekt, znaczek nr 602).
 
Samanta
ZT
Znaczek dostępny w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, przy Gliwickiej 2, w cenie 7zł.
 
Krzysztof1970
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Znaczek dostępny bez problemu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ul Gliwicka2(Dom Wycieczkowy Gwarek przy Rynku) Cena-4  zł !!! (to nie pomyłka)Tam można również otrzymać ZT nr.602 -zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach ( w kasie kopalni nidostępny)
 
Marcin z Siemianowic Śląskich
INFO
Witam serdecznie. Ostatnio zdobyty ZT to "Sztolnia Czarnego Pstrąga" w parku w Reptach ( okolice Tarnowskich Gór ). Znaczek dostępny w budce z pamiątkami przy Szybie Sylwester lub u Pana przewodnika. Wystarczy Go zabytać. Polecam oczywiście przepłw od jednego szybu do drugiego. To taka polska podziemna Wenecja ;-)