Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1058
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1058!

No. 632 Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

GPS: 50.295723 18.806192

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 632 Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to kompleks turystyczny obejmujący część założonej w 1791 roku Kopalni „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Kompleks ten obejmuje także zabytkową łaźnię łańcuszkową, a zwiedzający mogą ponadto zobaczyć wyciągową maszynę parową, salę sprężarek czy akumulatorownię. To co jednak najważniejsze to podziemna trasa turystyczna wiodąca od szybu „Carnall” i prowadząca aż do szybu „Wilhelmina”. Trasa ma około 1,5 kilometra długości. Jest jedyną taką trasą turystyczną w Europie i swoistą podróżą w czasie, prezentując losy największej ze śląskich kopalń oraz rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, a także miejsca dawnych portów czy chodnik wykuty w węglu. To miejsce, w którym poznamy historię górnictwa, ale też trud wiążący się z tą pracą. Obecnie kompleks tworzy jeden z najważniejszych elementów śląskiego dziedzictwa przemysłowego.


Miejsca sprzedaży:
> Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, ul. Wolności 408, Zabrze


18.10.2020 - dostępny bez problemów
04.10.2020 - dostępny bez problemów
01.03.2020 - dostępny bez problemów
16.02.2020 - dostępny bez problemów
01.02.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Piotr Uba
Piotr Uba
podziemna wycieczka łodzią
Niewątpliwa atrakcja. Polecam każdemu. Świetny przewodnik. Na całość atrakcji zbrakło czasu, zaliczyliśmy przeprawę podziemnym kanałem w szybie Luiza, na zwiedzanie kopalni przy szybie Carnall będzie trzeba wygospodarować czas kiedy indziej. Dość kiepsko oznakowane dojście. Szliśmy pieszo od dworca ulicą Wolności i... wylądowaliśmy przy sztolni Królowa Luiza i szybie Carnall. Tam też nie najlepiej. Kierując się strzałkami i banerami wylądowaliśmy w na terenie budowy. Dojście do kas i informacji bardzo źle oznakowane. Po drobnych perypetiach, dzięki szczegółowej mapie w komórce i wskazówkach uzyskanych w informacji przy szybie Carnall zdążyliśmy na wycieczkę. Zaliczyliśmy jeszcze Park Techniki Wojskowej
Znaczki dobrze wyeksponowane, ale drogo. 10 złotych.
 
Kornelia Paździor
Kornelia50
ZT632
Znaczek kupiony w sklepiku z pamiątkami, cena 10 zł.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
sztolnia
Sztolnię chciałam odwiedzić 28 grudnia. Niestety, obiekt był zamknięty dla zwiedzających do początku nowego roku. W pobliskiej informacji turystycznej znaczek był w gablocie, ale nie mogłam go kupić, ponieważ przygotowywano się do remanentu. W związku z tym zaopatrzyłam się jedynie w pieczątkę.
 
Monika
M
Znaczek kosztuje 10 zł
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 632
Dostępny przy ul Sienkiewicza 43 - Sztolnia Królowej Luizy i Park 12C.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 632
Znaczek dostępny póki co tylko w Kopalni Guido.
 
Jerzy Horzela
Jurek56
Znaczek 632
Sztolnię mozna zwiedzać ale na znaczek na razie nie ma co liczyć.Przypuszczalnie nie będzie go do końca roku taką informację otrzymałem na stoisku z pamiątkami.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Sztolnia Królowa Luiza
Niezapomniane wrażenia. Czas na dole płynie błyskawicznie. Dużo atrakcji dla młodszych - kopanie węgla kilofem, pokaz pracującego kombajnu, taśmociągu, przejazd górniczą kolejką. A po drugiej stronie "Strefa C 12" - interaktywna strfa zabaw dla dzieci z labiryntem i bajtel grubą. A tuż obok jest jeszcze Park Techniki Wojskowej gdzie nawet czołgiem można się przejechać :-) . Świetna zabawa i nauka na cały dzień! Znaczek kupujemy oczywiście przy kasie na stoisku z pamiątkami na samym wejściu w łaźni łańcuszkowej. Bilety na zwiedzanie najlepiej rezerwować internetowo. Często można załapać się na zniżki - np zwiedzanie w niedzielę. A od połowy września udostępniona zostanie dodatkowa atrakcja - spływ podziemny łodziami!
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Mimo, iż telefonicznie otrzymaliśmy informacje o tym, ze kasa czynna do godziny 20 i że Pani będzie na nas czekać.... po godzinie 19 zastaliśmy stróża który stwierdził że skoro on przyszedł wcześniej to Pani "urwała" sie wcześniej do domu a on jest tylko "cieciem" i znaczka nam nie sprzeda.
Tym sposobem nie udało sie kupic dwóch znaczków. Mamy tylko z kopalni Guido ktorą zwiedzaliśmy a tu będzie trzeba znów extra przyjechać....
 
Mirosław
sztolnia
Znaczek w cenie 7zł dostępny w sklepiku z pamiątkami
pieczątki w kasie.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek już jest w sprzedaży. Cena standard 7zł. Warto przyjechać i pozwiedzać, a jest tego sporo.