Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 632 Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

GPS: 50.295723 18.806192

Podziemne trasy turystyczne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 632 Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to kompleks turystyczny obejmujący część założonej w 1791 roku Kopalni „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Kompleks ten obejmuje także zabytkową łaźnię łańcuszkową, a zwiedzający mogą ponadto zobaczyć wyciągową maszynę parową, salę sprężarek czy akumulatorownię. To co jednak najważniejsze to podziemna trasa turystyczna wiodąca od szybu „Carnall” i prowadząca aż do szybu „Wilhelmina”. Trasa ma około 1,5 kilometra długości. Jest jedyną taką trasą turystyczną w Europie i swoistą podróżą w czasie, prezentując losy największej ze śląskich kopalń oraz rozwój górnictwa na przestrzeni ostatnich dwustu lat. Obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, a także miejsca dawnych portów czy chodnik wykuty w węglu. To miejsce, w którym poznamy historię górnictwa, ale też trud wiążący się z tą pracą. Obecnie kompleks tworzy jeden z najważniejszych elementów śląskiego dziedzictwa przemysłowego.


Miejsca sprzedaży:
> Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, ul. Wolności 408, Zabrze


02.03.2024 - dostępny bez problemów
20.01.2024 - dostępny bez problemów
02.08.2023 - znaczek niedostępny
17.07.2023 - znaczek niedostępny
24.06.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 632
Miejsce zdecydowanie godne polecenia. My zdecydowaliśmy się na trasę wodną - przejazd autokarem, potem podziemne łódki, spacer, a na koniec podwieszana kolejka. Kolejność może być odwrotna.
Znaczek dostępny w skansenie przy ul.Mochnackiego 12
 
Ewelina Domińska
Ewelina Domińska
Sztolnia
Znaczek dostępny bez problemu i cena również zadowalająca 10 zł.
Dojazd autem nie sprawił żadnego problemu, pod samą Sztolnię.
Polecam i życzę udanej zabawy
 
Sławomir Wójcik
Sławomir Wójcik
632
ZT do kupienia w sklepiku z pamiątkami.
Wycieczka ponad dwugodzinna na wodzie w gondoli jak i pieszo z historią kopalni w tle.
Zdecydowanie udana
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w sklepiku z pamiątkami obok kas.

Zgadzam się z przedmówcami: dotarcie do kas to istna katastrofa. Oznaczenia są fatalne i naprawdę można się pogubić.

Sama sztolnia fantastyczna. Choć długo się szło, to również długo płynęło. Super sprawa.
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
632
Dotarcie do kopalni w dalszym ciągu enigmatycznie oznakowane, gdzie indziej przystanek tramwaju "Skansen kopalnia Luiza" - ok 1 km od zakamuflowanego rożnego rodzaju atrakcjami wejścia. po drodze "łańcuszkownia" - ciekawa, ale to nie to - szyb wprowadza w błąd, 4 zakręty w prawo dalej jesteś ma miejscu. Bilety na spływ lepiej przez internet, ale dostanie się na daną godzinę doprowadza do rozpaczy przy tym oznakowaniu, spływ w dwie strony,z Kopalni i z ujścia sztolni- w obu miejscach jest znaczek
 
Janusz z TG
632
Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami obok kas pod adresem Park 12C, w okolicy ulic Sienkiewicza i Mochanckiego. Cena 10zł.
 
Kasia
Znaczek dostępny w Parku 12C
Nie mogłam kupić znaczka pod wskazanym adresem, ponieważ nie mogłam dotrzeć do wejścia. Jeden duży parking w pełni wypełniony samochodami, w połowę parkingu zakaz ruchu, żadnego znaku gdzie zaparkować i gdzie iść do Kopalni Luiza. Droga prowadząca do spółdzielni mieszkaniowej też nie pomogła w dotarciu do celu bo dalej się nie dało jechać. Wyjeżdżając spod Kopalni Luiza i stojąc na światłach okazało się, że jest jeszcze jedna Kopalnia Luiza, znana bardziej pod nazwą Park 12 C. Dopiero tam kupiłam znaczek.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
sztolnia
Super atrakcja. Zaliczyłem trasę wodną: najpierw trochę ponad kilometr łodziami, następnie pieszo. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiada o kopalni i jej historii. Trzeba zarezerwować sporo czasu bo wycieczka trwa sporo ponad 2 godziny. Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
podziemna wycieczka łodzią
Niewątpliwa atrakcja. Polecam każdemu. Świetny przewodnik. Na całość atrakcji zbrakło czasu, zaliczyliśmy przeprawę podziemnym kanałem w szybie Luiza, na zwiedzanie kopalni przy szybie Carnall będzie trzeba wygospodarować czas kiedy indziej. Dość kiepsko oznakowane dojście. Szliśmy pieszo od dworca ulicą Wolności i... wylądowaliśmy przy sztolni Królowa Luiza i szybie Carnall. Tam też nie najlepiej. Kierując się strzałkami i banerami wylądowaliśmy w na terenie budowy. Dojście do kas i informacji bardzo źle oznakowane. Po drobnych perypetiach, dzięki szczegółowej mapie w komórce i wskazówkach uzyskanych w informacji przy szybie Carnall zdążyliśmy na wycieczkę. Zaliczyliśmy jeszcze Park Techniki Wojskowej
Znaczki dobrze wyeksponowane, ale drogo. 10 złotych.
 
Kornelia Paździor
Kornelia50
ZT632
Znaczek kupiony w sklepiku z pamiątkami, cena 10 zł.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
sztolnia
Sztolnię chciałam odwiedzić 28 grudnia. Niestety, obiekt był zamknięty dla zwiedzających do początku nowego roku. W pobliskiej informacji turystycznej znaczek był w gablocie, ale nie mogłam go kupić, ponieważ przygotowywano się do remanentu. W związku z tym zaopatrzyłam się jedynie w pieczątkę.
 
Monika
M
Znaczek kosztuje 10 zł
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 632
Dostępny przy ul Sienkiewicza 43 - Sztolnia Królowej Luizy i Park 12C.
 
Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 632
Znaczek dostępny póki co tylko w Kopalni Guido.
 
Jerzy Horzela
Jurek56
Znaczek 632
Sztolnię mozna zwiedzać ale na znaczek na razie nie ma co liczyć.Przypuszczalnie nie będzie go do końca roku taką informację otrzymałem na stoisku z pamiątkami.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Sztolnia Królowa Luiza
Niezapomniane wrażenia. Czas na dole płynie błyskawicznie. Dużo atrakcji dla młodszych - kopanie węgla kilofem, pokaz pracującego kombajnu, taśmociągu, przejazd górniczą kolejką. A po drugiej stronie "Strefa C 12" - interaktywna strfa zabaw dla dzieci z labiryntem i bajtel grubą. A tuż obok jest jeszcze Park Techniki Wojskowej gdzie nawet czołgiem można się przejechać :-) . Świetna zabawa i nauka na cały dzień! Znaczek kupujemy oczywiście przy kasie na stoisku z pamiątkami na samym wejściu w łaźni łańcuszkowej. Bilety na zwiedzanie najlepiej rezerwować internetowo. Często można załapać się na zniżki - np zwiedzanie w niedzielę. A od połowy września udostępniona zostanie dodatkowa atrakcja - spływ podziemny łodziami!
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Mimo, iż telefonicznie otrzymaliśmy informacje o tym, ze kasa czynna do godziny 20 i że Pani będzie na nas czekać.... po godzinie 19 zastaliśmy stróża który stwierdził że skoro on przyszedł wcześniej to Pani "urwała" sie wcześniej do domu a on jest tylko "cieciem" i znaczka nam nie sprzeda.
Tym sposobem nie udało sie kupic dwóch znaczków. Mamy tylko z kopalni Guido ktorą zwiedzaliśmy a tu będzie trzeba znów extra przyjechać....
 
Mirosław
sztolnia
Znaczek w cenie 7zł dostępny w sklepiku z pamiątkami
pieczątki w kasie.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek już jest w sprzedaży. Cena standard 7zł. Warto przyjechać i pozwiedzać, a jest tego sporo.