Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

GPS: 50.245925 19.109398

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. Szyb Bończyk został zlikwidowany w 1984 r. i powoli podupadał w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe. Nikt nie przypuszczał, że po okresie przemysłowym,Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Tego niełatwego zadania podjęli się państwo Aneta i Maciej Sikora, którzy na górniczych ruinach angażując swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe odratowali zabytkowe budynku tworząc z nich kompleks bankietowo-konferencyjny. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.


Miejsca sprzedaży:
> Braks Restauracje, ul. ks. Norberta Bończyka 13, Mysłowice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

25.05.2024 - znaczek niedostępny
05.05.2024 - dostępny bez problemów
20.01.2024 - dostępny bez problemów
30.09.2023 - dostępny bez problemów
16.07.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Wiktor Gacek
Wiktor Gacek
Meh
Jedzenie okej za tą cenę, ale jest to poziom cateringu na weselu. Miejsce po prostu meh, szczerze wątpliwa to wartość turystyczna. Chociaż żeby był jakiś ogródek z tablicami co tu było, jak i kiedy.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w bistro w niskich budynkach przed szybem.

W budynkach sale restauracyjne. Nie ma możliwości zwiedzania.
Na Znaczku stalowa konstrukcja, która w rzeczywistości nie istnieje. Totalne rozczarowanie.

Jedyny plus tego miejsca taki, że w bistro obiad był smaczny.
 
Adam
saddam
ZT 616
Znaczek dostępny w kasie w restauracji. Jest to taki niski budynek, pierwszy od strony ulicy Bończyka. Cena znaczka - 7 zł.
 
Aleksandra Starosta
IceFlowers92
No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Znaczek ładnie wyeksponowany przy kasie w restauracji.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Znaczek dobrze wyeksponowany. W standardowej cenie 7 zł.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.616
Znaczek dostępny z małymi problemami, ponieważ w restauracji trwał remont i znaczek dostępny był w barze w cenie 7 zł. Mamy mieszane co do tego miejsca - niby miejsce historyczne oddające przemysłowy charakter Śląska, ale wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Brakuje tutaj przedstawienia historii tego miejsca. Póki co totalnie komercyjne miejsce, ale mamy nadzieję, że to w przyszłości się zmieni i dla turystów też znajdzie się miejsce.
 
Agata Nikodem
Agata Nikodem
Re: Szyb
Uważam, że ma wiele wspólnego z turystyką. Jest to obiekt zabytkowy, kiedyś zapomniany i popadający w ruinę. Niewiele brakowałoby, a nie byłoby już nic, gdyby nie człowiek, który ocalił od zapomnienia i nie pozwolił zniknąć obiektowi, który dla Śląska (i nie tylko) jest kawałkiem ich życia. Temat górnictwa to nie tylko książki i filmy, to także takie ocalałe obiekty jak Bończyk. W przyszłości będzie tam sala muzealna, gromadzone są eksponaty. Chylę czoła zarządcy za trud i poświęcenie w odbudowie szybu.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Szyb
Mam mieszane uczucia co do tego miejsca. Niby zabytek, ładnie odrestaurowany, jedzenie w barze smaczne i chyba jedyny ZT w Polsce dostępny 24/7 :) Tylko czy to miejsce ma coś wspólnego z turystyką? Chyba tylko tyle, że turysta czasem jeść musi. Chyba jednak w takich miejscach znaczków nie powinno być.
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Znaczek widoczny, Państwo obsługujący mili. Szkoda że sam obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Szyb Bończyk
Bardzo ładnie wyremontowany budynek stanowiący piękną perełkę przemysłowej architektury! A tuż przed koło parkingu fajna knajpka z dobrym jedzeniem, w której można kupić nasz Znaczek nr 616! Stojak ze znaczkami wystawiony w barze. Należy podkreślić bardzo miłą obsługę!
 
Piotr Uba
Piotr Uba
ZT616
W ramach powrotu do domu z Bielska Białej postanowiłem zawadzić jeszcze o dwa miejsca znaczkowe. Szyb Bończyk to dość specyficzne miejsce. Nie spodziewałbym się tu ZT, bo to obecnie obiekt czysto komercyjny. Do tego otoczony innymi świątyniami komercji ;-) czyli centrami handlowymi. To, co jednak wyróżnia ten odrestaurowany obiekt, to szybka i smaczna gastronomia z miła obsługą. W ramach zwiedzania Mysłowic, czy choćby zakupów warto tu wpaść na obiadek. Znaczki klasycznie po 7 złotych i nikomu nie przyjdzie do głowy podbijać cenę i tłumaczyć, ileż to kosztowało wyremontowanie miejsca ;-) Duży plus!
 
Krzykos
Krzykos
ZT 616
Stojak ze znaczkami "kłuje" w oczy przy kasie baru, cena standardowa, obsługa zorientowana w idei ZT - z przyjemnością odwiedza się takie miejsca !
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Zgadzam się z poprzednim wpisem, idealna ekspozycja Znaczka, nawet cena umieszczona jest w ciekawy sposób.
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
Bończyk
Znaczek oczywiście dostępny w bufecie baru,tuż obok szybu.Doskonale wyeksponowany,od razu widoczny zaraz po wejściu.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Znaczek dostępny w bufecie baru Kompleksu Bankietowo Konferencyjnego Szyb Bończyk.
Cena 7 zł.