Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1221
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1221!

No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

GPS: 50.245925 19.109398

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. Szyb Bończyk został zlikwidowany w 1984 r. i powoli podupadał w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe. Nikt nie przypuszczał, że po okresie przemysłowym,Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Tego niełatwego zadania podjęli się państwo Aneta i Maciej Sikora, którzy na górniczych ruinach angażując swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe odratowali zabytkowe budynku tworząc z nich kompleks bankietowo-konferencyjny. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.


Miejsca sprzedaży:
> Braks Restauracje, ul. ks. Norberta Bończyka 13, Mysłowice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

23.09.2022 - dostępny bez problemów
23.08.2022 - dostępny bez problemów
27.06.2022 - dostępny bez problemów
17.05.2022 - dostępny bez problemów
22.02.2022 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny bez problemu w bistro w niskich budynkach przed szybem.

W budynkach sale restauracyjne. Nie ma możliwości zwiedzania.
Na Znaczku stalowa konstrukcja, która w rzeczywistości nie istnieje. Totalne rozczarowanie.

Jedyny plus tego miejsca taki, że w bistro obiad był smaczny.
 
Adam
saddam
ZT 616
Znaczek dostępny w kasie w restauracji. Jest to taki niski budynek, pierwszy od strony ulicy Bończyka. Cena znaczka - 7 zł.
 
Aleksandra Starosta
IceFlowers92
No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Znaczek ładnie wyeksponowany przy kasie w restauracji.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Znaczek dobrze wyeksponowany. W standardowej cenie 7 zł.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.616
Znaczek dostępny z małymi problemami, ponieważ w restauracji trwał remont i znaczek dostępny był w barze w cenie 7 zł. Mamy mieszane co do tego miejsca - niby miejsce historyczne oddające przemysłowy charakter Śląska, ale wygląd zewnętrzny to nie wszystko. Brakuje tutaj przedstawienia historii tego miejsca. Póki co totalnie komercyjne miejsce, ale mamy nadzieję, że to w przyszłości się zmieni i dla turystów też znajdzie się miejsce.
 
Agata Nikodem
Agata Nikodem
Re: Szyb
Uważam, że ma wiele wspólnego z turystyką. Jest to obiekt zabytkowy, kiedyś zapomniany i popadający w ruinę. Niewiele brakowałoby, a nie byłoby już nic, gdyby nie człowiek, który ocalił od zapomnienia i nie pozwolił zniknąć obiektowi, który dla Śląska (i nie tylko) jest kawałkiem ich życia. Temat górnictwa to nie tylko książki i filmy, to także takie ocalałe obiekty jak Bończyk. W przyszłości będzie tam sala muzealna, gromadzone są eksponaty. Chylę czoła zarządcy za trud i poświęcenie w odbudowie szybu.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Szyb
Mam mieszane uczucia co do tego miejsca. Niby zabytek, ładnie odrestaurowany, jedzenie w barze smaczne i chyba jedyny ZT w Polsce dostępny 24/7 :) Tylko czy to miejsce ma coś wspólnego z turystyką? Chyba tylko tyle, że turysta czasem jeść musi. Chyba jednak w takich miejscach znaczków nie powinno być.
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Znaczek widoczny, Państwo obsługujący mili. Szkoda że sam obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Szyb Bończyk
Bardzo ładnie wyremontowany budynek stanowiący piękną perełkę przemysłowej architektury! A tuż przed koło parkingu fajna knajpka z dobrym jedzeniem, w której można kupić nasz Znaczek nr 616! Stojak ze znaczkami wystawiony w barze. Należy podkreślić bardzo miłą obsługę!
 
Piotr Uba
Piotr Uba
ZT616
W ramach powrotu do domu z Bielska Białej postanowiłem zawadzić jeszcze o dwa miejsca znaczkowe. Szyb Bończyk to dość specyficzne miejsce. Nie spodziewałbym się tu ZT, bo to obecnie obiekt czysto komercyjny. Do tego otoczony innymi świątyniami komercji ;-) czyli centrami handlowymi. To, co jednak wyróżnia ten odrestaurowany obiekt, to szybka i smaczna gastronomia z miła obsługą. W ramach zwiedzania Mysłowic, czy choćby zakupów warto tu wpaść na obiadek. Znaczki klasycznie po 7 złotych i nikomu nie przyjdzie do głowy podbijać cenę i tłumaczyć, ileż to kosztowało wyremontowanie miejsca ;-) Duży plus!
 
Krzykos
Krzykos
ZT 616
Stojak ze znaczkami "kłuje" w oczy przy kasie baru, cena standardowa, obsługa zorientowana w idei ZT - z przyjemnością odwiedza się takie miejsca !
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Zgadzam się z poprzednim wpisem, idealna ekspozycja Znaczka, nawet cena umieszczona jest w ciekawy sposób.
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
Bończyk
Znaczek oczywiście dostępny w bufecie baru,tuż obok szybu.Doskonale wyeksponowany,od razu widoczny zaraz po wejściu.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Znaczek dostępny w bufecie baru Kompleksu Bankietowo Konferencyjnego Szyb Bończyk.
Cena 7 zł.