Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 611 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 611 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

GPS: 50.245925 19.109398

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

Szyb Bończyk rozpoczął swą działalność ponad 100 lat temu, pod nazwą Otto, będąc szybem pomocniczym – wentylacyjnym KWK Mysłowice. Budynki szybu mieściły maszynę wyciągową z dwoma klatkami do opuszczenia materiałów i wentylator. Maszyna o mocy 160 KM, wyposażona w tarcze Koepego była jedną z najnowocześniejszych w tamtym czasie. Szyb Bończyk został zlikwidowany w 1984 r. i powoli podupadał w ruinę. Jeszcze przez 10 lat po zamknięciu, utrzymywany był przez macierzystą kopalnię i pilnował go portier. W 1994 roku przejęła go pierwsza spółka i rozpoczęła się pełna degradacja terenu. Zostały stamtąd wywiezione urządzenia m.in. oryginalna nitowana maszyna wyciągowa, a wieża szybowa pocięta na kawałki i rozebrana. Ostatecznej egzekucji budowli dokonali złomiarze, wyciągając z niej ostatnie okna i elementy metalowe. Nikt nie przypuszczał, że po okresie przemysłowym,Szyb Bończyk stanie się perłą w gastronomicznej koronie regionu. Tego niełatwego zadania podjęli się państwo Aneta i Maciej Sikora, którzy na górniczych ruinach angażując swój czas, energię i oszczędności w prace porządkowe, remontowe i projektowe odratowali zabytkowe budynku tworząc z nich kompleks bankietowo-konferencyjny. Dzięki współpracy z firmą projektową S.C. Decorum 3 Jan Dybała z Mysłowic osiągnęli wspaniałe rezultaty. Trzy lata trwało porządkowanie terenu i opracowanie projektu utworzenia w budynkach szybu kompleksu bankietowo-konferencyjnego. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2009 roku. Trzy lata później pierwsi goście zaczęli odkrywać nową historię Szybu Bończyk.


Miejsca sprzedaży:
Braks Restauracje, ul. ks. Norberta Bończyka 13, Mysłowice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach

11.11.2017 - dostępny bez problemów
05.10.2017 - dostępny bez problemów
14.09.2017 - dostępny bez problemów
03.09.2017 - dostępny bez problemów
17.08.2017 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Znaczek widoczny, Państwo obsługujący mili. Szkoda że sam obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
 
Andrzej
Andrzej z TG
Szyb Bończyk
Bardzo ładnie wyremontowany budynek stanowiący piękną perełkę przemysłowej architektury! A tuż przed koło parkingu fajna knajpka z dobrym jedzeniem, w której można kupić nasz Znaczek nr 616! Stojak ze znaczkami wystawiony w barze. Należy podkreślić bardzo miłą obsługę!
 
Piotr Uba
Piotr Uba
ZT616
W ramach powrotu do domu z Bielska Białej postanowiłem zawadzić jeszcze o dwa miejsca znaczkowe. Szyb Bończyk to dość specyficzne miejsce. Nie spodziewałbym się tu ZT, bo to obecnie obiekt czysto komercyjny. Do tego otoczony innymi świątyniami komercji ;-) czyli centrami handlowymi. To, co jednak wyróżnia ten odrestaurowany obiekt, to szybka i smaczna gastronomia z miła obsługą. W ramach zwiedzania Mysłowic, czy choćby zakupów warto tu wpaść na obiadek. Znaczki klasycznie po 7 złotych i nikomu nie przyjdzie do głowy podbijać cenę i tłumaczyć, ileż to kosztowało wyremontowanie miejsca ;-) Duży plus!
 
Krzykos
Krzykos
ZT 616
Stojak ze znaczkami "kłuje" w oczy przy kasie baru, cena standardowa, obsługa zorientowana w idei ZT - z przyjemnością odwiedza się takie miejsca !
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Zgadzam się z poprzednim wpisem, idealna ekspozycja Znaczka, nawet cena umieszczona jest w ciekawy sposób.
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
Bończyk
Znaczek oczywiście dostępny w bufecie baru,tuż obok szybu.Doskonale wyeksponowany,od razu widoczny zaraz po wejściu.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 616 Szyb Bończyk w Mysłowicach
Znaczek dostępny w bufecie baru Kompleksu Bankietowo Konferencyjnego Szyb Bończyk.
Cena 7 zł.