Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1058
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1058!

No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

GPS: 51.758660 18.093515

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Pierwszy, drewniany teatr w Kaliszu wybudowano z inicjatywy Wojciecha Bogusławskiego w 1801 roku.  Po 16 latach pozostający w opłakanym stanie budynek rozebrano. W latach 30. XIX wieku nad brzegiem Prosny stworzono scenę letnią, którą następnie władze okupiły i poddały remontowi tworząc nowoczesną salę teatralną.  W  1858 roku również i to miejsce zostało zniszczone, a bezpośrednią tego przyczyną był pożar, który doszczętnie strawił budynek. Starania o reaktywację teatru w Kaliszu trwały jednak nadal i ostatecznie 100 lat po powstaniu pierwszego teatru Bogusławskiego, w 1900 roku powstał okazały,  neorenesansowym budynek. Nie przetrwał on jednak I wojny światowej zostając zniszczonym przez wojska pruskie. W 1920 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę obecnego teatru, zaprojektowanego przez Czesława Przybylskiego. Do użytku budynek oddano w 1936 roku i wtedy też patronem  ówczesnego Teatru Miejskiego został Wojciech Bogusławski. W 1979 roku budynek teatru został wpisany do rejestru zabytków, a dziś jest jednym z bardziej rozpoznawalnych budynków Kalisza. 


Miejsca sprzedaży:
> Sprzedaż znaczka w Kaliszu zawieszona do czasu uruchomienia punktu sprzedaży w nowym miejscu. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 769 Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

12.08.2020 - znaczek niedostępny
25.07.2020 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
25.07.2020 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
17.01.2020 - znaczek niedostępny
28.08.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Teatr
Piękny budynek! Wyjątkowo ładne zdjęcie teatru można zrobić od strony Parku - z mostkiem na pierwszym planie. A przy Teatrze parking - tak więc bardzo praktycznie dla turystów!
 
Robert Salwowski
Bobik
Teatr
Bogusławki z pewnością by się nie powstydził takiego miejsca. Piękny budynek, piękna historia. Całe szczęście przez Kalisz cały czas kultywowana
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Budynek o ciekawej bryle architektonicznej w bardzo miłej okolicy (skraj miejskiego parku). Wnętrze, jak wnętrze, typowo teatralne, bez większych rewelacji, ale historia obiektu wielce zajmująca.
Znaczek w IT bezproblemowo.
 
Hubert A.
Hubert
Teatr
Miłośnikami sztuki teatralnej raczej nie jesteśmy i gdyby nie znaczek pewnie nieprędko byśmy się tutaj pojawili na spektaklu. Ale sam budynek zainteresował nas swoją historią, bądź co bądź bogatą. Jej skrót można poznać słuchając audioprzewodnika dostępnego po odczytaniu QR kodu ze znaczka, ale warto choćby na stronie internetowej teatru poznać wiele innych historii związanych z tym obiektem. Dzieciom najbardziej podobała się możliwość zobaczenia teatru "od kuchni" zarówno z poziomu widowni, po części również ze sceny, a na końcu z poziomu reżyserki. Jeśli jest taka możliwość, to zachęcam by taką włąśnie wycieczkę odbyć.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 769
Charakterystyczny budynek z ciekawą historią to, z pewnością, jeden ze znaków rozpoznawczych miasta. Miejsce, które warto zobaczyć.