Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku

GPS: 52.890328 18.778749

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku

Tężnie solankowe w Ciechocinku to unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana służąca do odparowywania wody z solanki. Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia natomiast powstała w 1859 roku. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. U podstawy tężni wbitych zostało blisko 7000 dębowych pali, na których oparto świerkowo-sosnową konstrukcje. Wnętrze zajmują gałęzie tarniny, po której spływa solanka. Solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna "Grzybek") i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się bogaty w jod mikroklimat, tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium. Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym od 8 grudnia 2017 roku ustanowiony został Pomnikiem Historii.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej w Ciechocinku, ul. Zdrojowa 2b, Ciechocinek

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku

02.09.2023 - dostępny bez problemów
02.09.2023 - dostępny bez problemów
19.08.2023 - dostępny bez problemów
19.07.2023 - dostępny bez problemów
08.06.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Robert Piasecki
Robert Piasecki
RPP
Znaczki dostępne bez problemów w godzinach otwarcie Informacji Turystycznej. W tym miejscu trzeba pamiętać, że IT jest nieczynne w niedzielę.
 
Hubert A.
Hubert
Tężnie
Tężnie robią wrażenie, choć prawdę powiedziawszy solanka ledwo z nich kapała. Może to wina upału, a może zbyt małej ilości wody, ale nie poczułem tu klimatu uzdrowiskowego. Razi kompletny brak drzew w okolicach tężni nr 2 i 3, i jedynie przy tężni nr 1 czuć delikatny powiew solanki. Zdecydowanie lepsze wrażenie zrobił na nas Park Zdrojowy, choć i tu mógłbym się przyczepić do śmieci, ale to to już niekoniecznie wina miasta, tylko kultury turystów. Znaczek oczywiście dostępny w IT w cenie 10 zł wraz z kilkoma pieczątkami.
 
Jaroslav Liszkowsky- Przewodnik Sudecki
Jaroslav Liszkowsky- Przewodnik Sudecki
opinia
Tężnie okazałe budowle genialny pomysł. Miasto niestety zaniedbane ,brudne, lata 90,sprzedaż pamiątek itp. na chodnikach na plastikowych stolikach .Pani w informacji turystycznej nie sympatyczna jakby pracowała za karę ,ważniejsze przycinanie folderów niż rzetelna informacjsa.
 
Bartek Stilon
Bartek Stilon
No. 897 Tężnia Solankowa w Ciechocinku
Ciechocinek i nic więcej nie trzeba dodawać :) Piękne miejsce i super obsługa przy zakupie znaczków i komplecik pieczątek.POLECAM!
 
Radzioactive
897
Mimo upływu lat, ciechocińskie tężnie niezmiennie robią duże wrażenie. Aktualnie trwa remont jednej z nich, ale dwie są dostępne dla zwiedzających. Polecam zarówno wejście na górę tężni, jak i do groty solankowej - która oprócz walorów leczniczych wyróżnia się relaksującym klimatem.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Znaczek dostępny w Informacji Turystycznej w standardowej cenie.

Niestety na punkt widokowy nie da się wejść. Zimą wszystko pozamykane, łącznie z grotą solną.

Ogólnie obiekt robi wrażenie. Choć było okropnie zimno, przespacerowaliśmy się wzdłuż 2 z 3 tężni.
 
Tomasz Mądrzejewski czendo
czendo
ZT
piękne miejsce, nawet jeśli dokuczało nam zimno podczas zwiedzania.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
tężnie
Ogrom budowli robi wrażenie. Warto przejść szlakiem solankowym od "grzybka" przez tężnie do starej warzelni i dowiedzieć się do czego to służyło i jak działało. ZT dostępne w informacji, również w soboty.
 
Skała
Tężnia
Wczoraj miałam okazję ponowne po 4 latach podejść pod tężnie i spędzić czas nz somznkowej inhalacji. Znaczek dostępny w cenie 7 złotych. Skała
 
ADAM MURAWSKI
amur
Ciechocinek -Tężnia Solankowa
ZT nr 897 na nabycia w Punkcie Informacji Turystycznej w cenie 7.00 zł - miła i sympatyczna obsługa i aż 10 pieczątek turystycznych ! mimo jesiennej, mglistej pogody ładny widok na Park Zdrojowy z tarasu widokowego na górze Tężni Solankowej