Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 507 TPN - Palenica

małopolskie
GPS: 49.255630 20.103000

Góry, schroniska

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 507 TPN - Palenica

Palenica Białczańska – polana w Tatrach Wysokich położona w Dolinie Białki na wysokości ok. 980-990 m n.p.m. Stanowi punkt końcowy dla ruchu zmotoryzowanego w kierunku Morskiego Oka. Jest tu także końcowy przystanek PKS oraz postój góralskich dorożek. Dawniej na polanie znajdowały się szopy pasterskie górali z Białki Tatrzańskiej. W 1951 r. wybudowano murowany budynek, później kolejne. W 1962 r. na polanie zbudowano duży parking samochodowy. Parkować tu może do 850 samochodów, często jednak nie wszyscy chętni mieszczą się, muszą więc zostawiać auta wzdłuż drogi lub nawet po stronie słowackiej. Parking jest płatny poza godzinami nocnymi. Na Palenicy Białczańskiej mieści się także placówka Straży Granicznej i jedno z wejść do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to najbardziej uczęszczane wejście do parku. Szosą z Palenicy do Morskiego Oka mogą jeździć jedynie odpowiednie służby, od 1998 r. zakaz wjazdu dotyczy też rowerów.Rysy 2503 m n.p.m.) – szczyt położony na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy, w całości na terytorium Słowacji (2503 m), zaś północny stanowi najwyżej położony punkt Polski (2499 m).


Miejsca sprzedaży:
> Dróżniczówka przy Wodogrzmotach Mickiewicza, (droga do Morskiego Oka)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 507 TPN - Palenica
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 507 TPN - Palenica
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 507 TPN - Palenica
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 507 TPN - Palenica

06.02.2024 - znaczek niedostępny
02.11.2023 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
18.07.2023 - dostępny bez problemów
05.09.2022 - dostępny bez problemów
11.09.2021 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Piotr Uba
Piotr Uba
***
Znaczek nadal po staremu, czyli po 7 złotych. Być może po sezonie jest kłopot, ale byliśmy tu w niedzielę 30 sierpnia, jak i we wtorek 9 września. Informacja otwarta dość wcześnie i długo, choć dla dalekobieżnych wędrowców zapewne nie będą to godziny odpowiednie ;-) Zaskakujące, że znaczek jest sprzedawany tu a nie na Palenicy. Ale lepiej tu, niż nigdzie.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
ZT 507
W godzinach popołudniowych dróżniczówka była otwarta i znaczek 507 dostępny.
Faktycznie nazwa znaczka (TPN - Palenica) i to, co na znaczku (Rysy...) zupełnie się różnią.
 
Weronika
Tpn
W drozniczowce byl tylko znaczek z Rysami- tego konkretnego nie było ;(
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Dróżniczówka zamknięta na głucho.
To na tym parkingu zostawiliśmy samochód i mimo siekącego deszczu ruszyliśmy zobaczyć Wodogrzmoty Mickiewicza, a później, na zgubę mojego kolana, dalej do Doliny Roztoki i Doliny Pięciu Stawów.
Mimo deszczu zachwyciły mnie widoki (z doliny Roztoku ruszyliśmy szlakiem zielonym do Doliny Pięciu Stawów a stamtąd niebieskim nad Morskie Oko).
Tatry są niewątpliwie malownicze i mam nadzieję,że uda mi się wykurować kolano na tyle, że będę mogła zdobyć szczyty.
 
Marta Rogalska
Marta Rogalska
ZT Palenica Białczańska
Niestety, tego znaczka brak. Dziś dostępne były trzy inne (Rysy, Krzyżne i Wielka Siklawa) w Dróżniczówce.
 
Marta Rogalska
Marta Rogalska
Re: ZT Palenica Białczańska
Przepraszam, tytuł znaczka mnie zmylił. Ten 507 jest na miejscu dostępny. Wydawało mi się, że chodzi o konkretnie Palenicę, trochę zły tytuł tu podano.
 
Michalina
ZT 507
Drożniczówka nieczynna wraz brakiem informacji kiedy można spodziewać się jej otwarcia. Szkoda, bo podczas jednej wyprawy można by było zebrać kilka "górskich" ZT.
 
Paweł Kaczmarski
Paweł Kaczmarski
No. 507 TPN - Palenica
Dróżniczówka najpierw była zamknięta (ok 8.00) z karteczką "informacja nieczynna". Bez podania powodu ani potencjalnej godziny otwarcia. Potem po dziesiątej otwarte, i tym razem znaczek dostepny. Cena 8 zł.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 507 wkradł sie błąd
W połowie lipca znaczek był dostępny, pieczątka też
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.507
Znaczek jest niedostępny w Dróżniczówce. Na wielu punktach informacyjnych TPN, również tutaj, urzędują wolontariusze, którzy nie mają zielonego pojęcia o idei i znaczkach, za co trudno ich winić. Przy kompletnym braku zainteresowania osób zarządzających ruchem turystycznym w sezonie czarno widzę powrót znaczka do Dróżniczówki.
 
Paweł Kaczmarski
Paweł Kaczmarski
No. 507 TPN - Palenica
Dróżniczówka najpierw była zamknięta (ok 8.00) z karteczką "informacja nieczynna". Bez podania powodu ani potencjalnej godziny otwarcia. Potem po dziesiątej otwarte, ale znaczka nie ma. Pani powiedziała, że takie znaczki to tylko w schroniskach. Wielka szkoda :(
 
MW
...................
Obiekt zabity dechami, zapewne przez całą zimę....
 
Grzegorz Terpiłowski
Geodezjusz
Geodezjusz
Znaczek dostępny w puncie informacji/dydaktycznym ~150m przed Wodogrzmotami Mickiewicza
 
Ania
ZT
ZT wciąż brak. Szkoda...
 
Rafał z Iłowej
ZT
Moim zdaniem ciężko będzie o reaktywacje znaczka w tym miejscu. TPN odpala na wejście tylko paragon i poza poeczątką nie ma nic do zaoferowania...
Chyba, że w którymś ze stoisk, ale "im pewnie się nie opłaca"...
 
Hubert
Re: tylko drogą korespondycyjną
Gdyby to bylo takie proste, to na pewno już by się Zbyszek dogadał. Niestety w życiu tak łatwo nie jest :-) Ale o znaczek trzeba pytać, może dzięki temu nastąpi jego reaktywacja.
 
virek89
tylko drogą korespondycyjną
Byłem tam w sobotę 11.01. naszukałem sie tego znaczka jak głupi. W pensjonacie doczytałem, że tylko drogą korespondencyjną Lipa :( Można zawsze dogadać się z ludzimi którzy sprzedają bilety za wstęp do parku i tam sprzedawać.