Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1038
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1038!

No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał

GPS: 54.350638 18.649311

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał

Wielka Zbrojownia w Gdańsku wzniesiona została w latach 1600-1605. Do roku 1793 użytkowana była zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jako skład broni i amunicji. Ogromna sala była największą tego typu budowlą w Europie.  Zbrojownia pełniła też rolę muzeum uzbrojenia, techniki, oraz sztuki.  W jej zbiorach znalazły się egzemplarze białej broni, zbroje rycerskie, kusze, maczugi, ale również uprzęże, urządzenia techniczne, części powozów itp. Na ścianach z kolei wisiały liczne obrazy, a we wnętrzu nie brakowało posągów. Zbrojownia była chętnie odwiedzana przez wielu podróżnych zwiedzających Gdańsk. Ich uwagę przykuwały ruchome manekiny odziane w stylowe szaty, na których eksponowano elementy uzbrojenia. Cała ekspozycja miała za zadanie raczej zastraszyć potencjalnych wrogów, ale w razie zagrożenia mogła być użyta w walce. W XIX i na początku XX wieku zbrojownia była zamknięta dla osób postronnych. Mieściły się w niej magazyny broni. Przez władze Gdańska obiekt został przejęty w 1922 roku. W 1945 roku budynek poważnie ucierpiał. Odbudowany w późniejszych latach służył celom wystawienniczym, teatralnym, ale też handlowym. Dawną świetność zbrojownia odzyskała dopiero na początku XXI wieku.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt z pamiątkami w pasażu "City-Forum", ul. Podwale Grodzkie 8, Gdańsk

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 890 Wielka Zbrojownia w Gdańsku – Arsenał

19.08.2020 - znaczek niedostępny
15.07.2020 - znaczek niedostępny
12.10.2019 - dostępny bez problemów
12.10.2019 - dostępny bez problemów
12.10.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Spacerując po starówce zatrzymaliśmy się przy budynku zachwyceni jego fasadą. Zrobiliśmy zdjęcia a w hotelu odkryłam, że to jeden ze znaczkowych obiektów.

Ciekawostka: w poniedziałki muzea są za darmo ale otwarte jedynie 10-13.
Nam dzięki temu udało się zwiedzić Ratusz (wejście na wieżę i tak płatne)
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Kolejny wspaniały zabytek zwiedzony, piękny budynek, świetne muzeum. Polecamy Wszystkim te Piękne Miasto nad polskim morzem.
 
Bogusław
Z Kalisza
Radość w sercu rosła gdy na trsie naszej wycieczki można było uzyskać kolejny Znaczek Turystyczny.
Mam nadzieje że w niedługim czasie w Gdańsku pojawją się kolejne Znaczki Turystyczne
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
zbrojownia
Moim zdaniem najładniejszy budynek na gdańskiej "starówce". Zawsze będąc w Gdańsku staram się wpaść na śniadanie do jednego z ogródków przy Piwnej i pogapić się na zbrojownię.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 790
Wędrując po starym Gdańsku trafiamy na kolejny obiekt będący w pewnym sensie symbolem otwartego wielo kulturowego miasta, które mówi jesteśmy otwarci, ale jak zajdzie taka potrzeba to potrafimy swoja wolność obronić. Przywrócony do dawaj świetności Arsenał wprawia w zachwyt współczesnego turystę. Przemierzając uliczki Starego Miasta Gdańsk za każdym urzeka mnie ta różnorodność a jednocześnie przywiązanie do tradycji otwartego miasta portowego gdzie wielokulturowość widać na każdym kroku. W pobliży jest jeszcze kilka miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Znaczek zdobyty w czasie wycieczki na VIII Spotkaniu Ogólnopolskim Kolekcjonerów Znaczka Turystycznego w Stegnie
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Zbrojownia
Wizyta po wielu, wielu latach, przy okazji VIII Spotkania Kolekcjonerów ZT. Miejsce – symbol. Jeden z najpiękniejszych obiektów starego Gdańska. Nie sposób się nie zatrzymać. Obok Rynku, Ratusza i Bazyliki Mariackiej czy Żurawia, punkt obowiązkowy w planach wycieczki. Jedna z najpiękniejszych fasad w mieście.
 
Roman Binder
borsuk
Zbrojownia
Idąc Długim Targiem nie sposób ominą to miejsce z racji swojego wyglądu. Coraz mniej takich zabytków tak pięknie utrzymanych. W Gdańsku jest sporo tak ślicznych obiektów jak Zbrojownia. Znaczek oczywiście również jest w kolekcji za sprawą Znaczkowego Spotkania.
 
Hubert A.
Hubert
Zbrojownia
Budynek zbrojowni robi wrażenie już z ulicy i mocno rzuca się w oczy. Podczas naszej wycieczki nie zaglądaliśmy do wnętrza i niewątpliwie trzeba to będzie nadrobić przy kolejnej wizycie w Gdańsku. Miejsce o bardzo ciekawej historii. Znaczek oczywiscie zdobyty podczas VIII Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych.
 
Danuta Świątek
Dana
Gdańsk
ZT zdobyty na Spotkaniu Kolekcjonerów.