Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1252
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1252!

No. 1073 Wieża Bramna Zamku Biskupiego w Braniewie

GPS: 54.381855 19.825661

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1073 Wieża Bramna Zamku Biskupiego w Braniewie

Wieża Bramna Zamku Biskupiego to najstarszy murowany zabytek na Warmii. Stanowi fragment nieistniejącego dziś zamku z XIII wieku - pierwszej siedziby biskupów warmińskich. Pierwotnie łączyła zamek z przedzamczem, trzykondygnacyjna budowla gotycka, budowana na planie kwadratu. W dolnej kondygnacji wieży znajdował się przejazd, a w górnej reprezentacyjna kaplica pw. św. Andrzeja z unikatowym sklepieniem gwiaździstym. Sam zamek w formie średniowiecznej istniał do XIX w. W 1811 w jego zabudowaniach ulokowano szkołę. W drugiej połowie XIX wieku uległ poważniej przebudowie i rozbiórkom na korzyść rozbudowy kompleksu szkolnego. Zabudowa kompleksu uległa zniszczeniu w wyniku II wojny światowej. Pozostałe ruiny uprzątnięto w latach 50. XX w. pozostawiając najstarszy fragment - wieżę bramną. W odrestaurowanej w 2020 r. wieży znajduje się Informacja Turystyczna oraz jedyny w mieście punkt widokowy, z którego można podziwiać krajobraz ziemi braniewskiej wraz z panoramą Zalewu Wiślanego.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej, ul. Katedralna 7 oraz Wieża Bramna Zamku Biskupiego, ul. Zamkowa, Braniewo


25.09.2023 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - dostępny bez problemów
05.07.2023 - dostępny bez problemów
13.06.2023 - dostępny bez problemów
27.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Cena: 10 zł
Zakupiony: wieży bramnej
Karta: można płacić kartą

Punkt widokowy na wieży na miasteczko i zasłoniętą drzewami bazylikę. Ale i tak lubimy :)
Dostępny również ZT bazyliki nr1178
 
Skała
Wieża
Taras widokowy okryty śniegiem który dodał wieży uroku panoramy Braniewa w szczegółach nie oglądałem ponieważ niekorzystałem z lornetki uruchomienie 2 zł mam pewien niesmak pytałem gościa który stał koło mnie czy tam w oddali widać Zalew Wiślany nie! tam są działki i pola!Znaczek 8,00 zł brak pieczątki
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
wieża
Szkoda, że tak niewiele pozostało z jednego z najstarszych na Warmii zamków. Ale i tak dobrze, że jest to co jest. I, że ten najcenniejszy i najstarszy zabytek Braniewa w końcu doczekał się remontu i turystycznego wykorzystania. Znaczek dostępny w standardowej cenie. Wstęp na wieżę darmowy. Widoki z góry może nie powalają, natomiast wnętrze wieży może zaskoczyć.