Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1298
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1298!

No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie

GPS: 51.476280 14.945930

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie

Przewóz to wieś gminna położona nad Nysą Łużycką przy końcu drogi krajowej nr 27 prowadzącej z Żar i dalej do Saksonii w Niemczech. Ciekawe dzieje tej miejscowości sięgają czasów wczesnopiastowskich. Istniał już wtedy gród, który strzegł przeprawy przez Nysę Łużycką i szlaku handlowego z Saksonii do Wielkopolski. Wiek XV zapisał się w historii Przewozu tragicznym wydarzeniem. W wyniku bratobójczych walk o sukcesję po Janie I Żagańskim w wieży przewoskiego zamku zmarł śmiercią głodową jego syn Baltazar, uwięziony przez własnego brata Jana II. Od tego czasu istniejącą do dziś wieżę nazywano Wieżą Głodową. Sama wieża zbudowana była z cegły i kamienia polnego w XII w. Jej mury osiągają grubość 3,8 metra i wysokość 22 m z kilkoma otworami strzelniczymi i wejściem prowadzącym na mur obronny wysoki na 6 m. Legenda mówi, że zawsze 15 lipca, dokładnie o północy, rozlega się z lochu przeraźliwy krzyk przekleństwa. To duch zmarłego tutaj księcia Baltazara przeklina swojego brata Jana, sprawcę straszliwej głodowej śmierci.


Miejsca sprzedaży:
> TYMCZASOWO ZNACZEK MOŻLIWY DO OTRZYMANIA TYLKO DROGĄ KORESPONDENCYJNĄ NA PODSTAWIE DOWODU POBYTU!!!

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie

25.05.2024 - znaczek niedostępny
17.06.2023 - znaczek niedostępny
19.06.2022 - znaczek niedostępny
13.02.2021 - znaczek niedostępny
31.10.2020 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
wieża
Dziwie się że jeszcze to stoi choć wieża ma grube mury. Gmina chyba nie ma funduszy aby zabezpieczyć i wyremontować tą budowle.
 
Wojtek Pięta
Wojtek Pięta
Wyprawa po znaczki
Nareszcie Przewóz odwiedzony. Szkoda ze znaczek tylko drogą korespondencyjną no ale trudno.
Nigdy nie było po drodze by tutaj zajrzeć. Tym razem jednak udało odbić na zachód pod niemiecką granicę. Sama w sobie wieża szału nie robi, ale ma ciekawą historię
 
L+D+D+N Nesibovi
Andílek&Prazdroj
Divná věž
Čekal jsem, že se půjde po schodech dostat nahoru a podívat se po okolí. Namísto toho se sice dá dostat malým otvorem dovnitř, ale vypadá to spíš jak obydlí bezdomovce podle koberce a prázdných plechovek.

Je škoda, že se známka neprodává v obci. I v sobotu tam mají otevřeno dva obchody.
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Myślałam, że będziemy szukać wieży po lasach a tu nawigacja zaprowadziła nas pod samą skarpę, na której zabytek stoi.
I w sumie to wszystko.
Wieża jest. Płyta z krótką informacją jest. Zakaz wstępu do środka z powodu zagrożenia zdrowia i życia.
Intrygująca i tragiczna historia miejsca.
Brak miejsca sprzedaży dlatego będzie do zamówienia w Centrali.
 
Piotr Woś
Piotr Woś
Piotr
Brak znaczka Właściciel stwierdził że od początku roku nikt mu nie przysłał znaczków :) o koronavirusie nie wspominał
 
Agnieszka
Munasu
Brak znaczka
Właściciel Hotelu poinformował, że brak znaczków spowodowany jest brakiem dostawy z powodu koronowirusa.
 
Zbigniew Romankiewicz
Zbigniew
Re: Brak znaczka
Dziękuję za informację, działamy normalnie i wystarczy aby właściciel hotelu zamówił znaczek :)
 
Karolina Kaczmarek
KaroK
w hostelu brak znaczków
Wieża robi wrażenie szczególnie od środka, przez dziurę da się do niej wejść na własną odpowiedzialność. W hostelu powiedziano mi, że kilka dni temu ktoś kupił ostatni znaczek, ale być może jeszcze mają obok w urzędzie - choć byłam za późno, by to sprawdzić, a w aplikacji nie ma tej informacji.
 
Hubert A.
Hubert
Przewóz
Kolejny dzień rozpoczęliśmy właśnie od wizyty w Przewozie. Niedziela, senny poranek, a tutaj ludzi więcej niż w sobotnie popołudnie w Żarach. Co nas od razu zadziwiło, wszyscy miejscowi, których spotkaliśmy byli bardzo serdeczni, uśmiechnięci - jakby nie z Polski. Miły początek dnia, tym bardziej, że znaczek dostępny bez problemu. Wycieczka do wieży krótka. Na miejscu rzeczywiście trochę śmieci, ale tak to już jest przy tego typu obiektach. Za to rynek bardzo zadbany, z tablicami, pomnikami i wieloma ciekawymi informacjami. Warto też udać się ulicą w kierunku Żar, zobaczyć ciekawy budynek z fragmentem muru pruskiego, a na obrzeżach miejscowości ruiny kościoła. Niewątpliwie warto tu było zawitać i innym również polecamy wizytę w Przewozie.
 
Roman Binder
borsuk
Wieża
Wieża jak wieża jeszcze trochę i będzie niewidoczna bo zasłonią ją drzewa.
Znaczka nie nabyłem gdyż zabrakło ale właściciel hotelu zapewnił że już zamówił następną partię.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Przewóz
Miejscowość trochę na końcu świata. W czasie majówki zero dojazdu komunikacją. Udało się dojechać niemieckim autobusem z Muskau. Za to z ciekawą historią. Do wieży łatwo trafić dzięki tabliczce na rynku. Fajne miejsce, szkoda że trochę zaniedbane. Znaczek dostępny w hotelu, cena standard.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 439
Bardzo ciekawe miejsce. Na pewno warto wdrapać się do wieży, by sprawdzić grubość murów. Pomimo tego, że hotel chwilowo jest nieczynny, znaczek udało nam się kupić bez problemu. Ale ten nasz był ostatni...
 
Turysta
Wieża
Gdy przyjechałem w niedzielne późne popołudnie bałem się że znaczka nie zdobęde gdy zobaczyłem zamknięte drzwi. Na szczęście na ścianie wisiał numer telefonu, zadzwoniłem i pan od razu zszedł otworzyć. Znaczek kupiony, w środku rzeczywiście bardzo ładnie. A wieża niedaleko od centrum miasta, jest dobre oznakowanie. Wieża robi wrażenie, jest dziura która pokazuje grubość murów i tablica przedstawiająca historię tego miejsca. Wokół las z fajnymi wzgórzami i ścieżkami, choć trochę zaniedbany. Piękne miejsce godne polecenia.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.439
Znaczek dostępny bez problemy w cenie 7 zł w Hostelu, który nas gościł w trakcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Gdyby ktoś szukał noclegu w tych okolicach, to polecamy Bike Hostel. Wieża bardzo ciekawa i dobrze ukryta w pobliskim lesie.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 439
Hotel zamknięty - czynny sezonowo, w październiku już nie działa. Ponieważ dojechałem po godzinach pracy Urzędu Gminy, ZT nie udało się nabyć. Wieża, rzeczywiście dobrze "schowana" w pobliskim lesie.
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Miła obsługa.
 
Waldemar Dejnega
dejnegaw
Przewóz
Punkt sprzedaży był nieczynny z powodu rajdu rowerowego. Ale telefonicznie skierowano mnie do Wójta Gminy. Spotkałem p. Wójta przed urzędem, chwilę pogawędziliśmy, dostałem pamiątkowy gadżet z Przewozu, a znaczek bez opłaty wręczyła mi sekretarka Wójta. Całkiem przyjemny wypad.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki ładnie wyeksponowane. Logo znaczka jest również na drzwiach wejściowych. Cena standard. Sama wieża dobrze ukryta w okolicznym lesie.
 
Mirek Czekała
mczek
Bike Park
miejsce przyjazne nie tylko Rowerzystom :)
Dziękujemy za miłe spotkanie i informację o ZT w okolicy.