Na dzień dzisiejszy w Polsce są 852 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 852 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie

GPS: 51.476280 14.945930

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie

Przewóz to wieś gminna położona nad Nysą Łużycką przy końcu drogi krajowej nr 27 prowadzącej z Żar i dalej do Saksonii w Niemczech. Ciekawe dzieje tej miejscowości sięgają czasów wczesnopiastowskich. Istniał już wtedy gród, który strzegł przeprawy przez Nysę Łużycką i szlaku handlowego z Saksonii do Wielkopolski. Wiek XV zapisał się w historii Przewozu tragicznym wydarzeniem. W wyniku bratobójczych walk o sukcesję po Janie I Żagańskim w wieży przewoskiego zamku zmarł śmiercią głodową jego syn Baltazar, uwięziony przez własnego brata Jana II. Od tego czasu istniejącą do dziś wieżę nazywano Wieżą Głodową. Sama wieża zbudowana była z cegły i kamienia polnego w XII w. Jej mury osiągają grubość 3,8 metra i wysokość 22 m z kilkoma otworami strzelniczymi i wejściem prowadzącym na mur obronny wysoki na 6 m. Legenda mówi, że zawsze 15 lipca, dokładnie o północy, rozlega się z lochu przeraźliwy krzyk przekleństwa. To duch zmarłego tutaj księcia Baltazara przeklina swojego brata Jana, sprawcę straszliwej głodowej śmierci.


Miejsca sprzedaży:
Hostel Bike Park, ul. Kościelna 6, Przewóz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 439 Wieża Głodowa w Przewozie

17.04.2019 - dostępny bez problemów
30.12.2018 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
13.10.2018 - znaczek niedostępny
05.05.2018 - dostępny bez problemów
03.05.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
Przewóz
Kolejny dzień rozpoczęliśmy właśnie od wizyty w Przewozie. Niedziela, senny poranek, a tutaj ludzi więcej niż w sobotnie popołudnie w Żarach. Co nas od razu zadziwiło, wszyscy miejscowi, których spotkaliśmy byli bardzo serdeczni, uśmiechnięci - jakby nie z Polski. Miły początek dnia, tym bardziej, że znaczek dostępny bez problemu. Wycieczka do wieży krótka. Na miejscu rzeczywiście trochę śmieci, ale tak to już jest przy tego typu obiektach. Za to rynek bardzo zadbany, z tablicami, pomnikami i wieloma ciekawymi informacjami. Warto też udać się ulicą w kierunku Żar, zobaczyć ciekawy budynek z fragmentem muru pruskiego, a na obrzeżach miejscowości ruiny kościoła. Niewątpliwie warto tu było zawitać i innym również polecamy wizytę w Przewozie.
 
Roman Binder
borsuk
Wieża
Wieża jak wieża jeszcze trochę i będzie niewidoczna bo zasłonią ją drzewa.
Znaczka nie nabyłem gdyż zabrakło ale właściciel hotelu zapewnił że już zamówił następną partię.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Przewóz
Miejscowość trochę na końcu świata. W czasie majówki zero dojazdu komunikacją. Udało się dojechać niemieckim autobusem z Muskau. Za to z ciekawą historią. Do wieży łatwo trafić dzięki tabliczce na rynku. Fajne miejsce, szkoda że trochę zaniedbane. Znaczek dostępny w hotelu, cena standard.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 439
Bardzo ciekawe miejsce. Na pewno warto wdrapać się do wieży, by sprawdzić grubość murów. Pomimo tego, że hotel chwilowo jest nieczynny, znaczek udało nam się kupić bez problemu. Ale ten nasz był ostatni...
 
Turysta
Wieża
Gdy przyjechałem w niedzielne późne popołudnie bałem się że znaczka nie zdobęde gdy zobaczyłem zamknięte drzwi. Na szczęście na ścianie wisiał numer telefonu, zadzwoniłem i pan od razu zszedł otworzyć. Znaczek kupiony, w środku rzeczywiście bardzo ładnie. A wieża niedaleko od centrum miasta, jest dobre oznakowanie. Wieża robi wrażenie, jest dziura która pokazuje grubość murów i tablica przedstawiająca historię tego miejsca. Wokół las z fajnymi wzgórzami i ścieżkami, choć trochę zaniedbany. Piękne miejsce godne polecenia.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.439
Znaczek dostępny bez problemy w cenie 7 zł w Hostelu, który nas gościł w trakcie II Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT. Gdyby ktoś szukał noclegu w tych okolicach, to polecamy Bike Hostel. Wieża bardzo ciekawa i dobrze ukryta w pobliskim lesie.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 439
Hotel zamknięty - czynny sezonowo, w październiku już nie działa. Ponieważ dojechałem po godzinach pracy Urzędu Gminy, ZT nie udało się nabyć. Wieża, rzeczywiście dobrze "schowana" w pobliskim lesie.
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Miła obsługa.
 
Waldemar Dejnega dejnegaw
dejnegaw
Przewóz
Punkt sprzedaży był nieczynny z powodu rajdu rowerowego. Ale telefonicznie skierowano mnie do Wójta Gminy. Spotkałem p. Wójta przed urzędem, chwilę pogawędziliśmy, dostałem pamiątkowy gadżet z Przewozu, a znaczek bez opłaty wręczyła mi sekretarka Wójta. Całkiem przyjemny wypad.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki ładnie wyeksponowane. Logo znaczka jest również na drzwiach wejściowych. Cena standard. Sama wieża dobrze ukryta w okolicznym lesie.
 
Mirek Czekała
mczek
Bike Park
miejsce przyjazne nie tylko Rowerzystom :)
Dziękujemy za miłe spotkanie i informację o ZT w okolicy.