Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 298 Wieża Klimek w Grudziądzu

kujawsko-pomorskie
GPS: 53.495586 18.749676

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 298 Wieża Klimek w Grudziądzu

Wieża Klimek, stanowiąca nieodłączny element zamku krzyżackiego w Grudziądzu, podobnie jak inne zabudowania warowni powstała w 2. połowie XIII wieku. Klimek pełnił przede wszystkim funkcję militarną, jako miejsce ostatecznej obrony – w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela rycerze zakonni zamykali się w wieży, czekając na odsiecz. Drugą funkcją Klimka był punkt obserwacyjno-komunikacyjny. Wieża wysoka na ponad 30 metrów ponad poziom terenu pozwalała przy korzystnych warunkach meteorologicznych na obserwację terenu w promieniu ponad 20 km oraz porozumiewanie się z załogami okolicznych zamków krzyżackich, tj. w Rogóźnie-Zamku, Pokrzywnie, Nowem nad Wisłą i w Świeciu. Trzecią funkcją Klimka było więzienie. W części przyziemnej wieży znajdował się loch i dwa karcery. Według podań w tymże lochu, po pojmaniu w maju 1411 roku, więziony był Mikołaj z Ryńska, chorąży ziemi chełmińskiej, który w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przeszedł z rycerstwem chełmińskim na stronę Władysława Jagiełły. Odbudowana w 2014 roku po zniszczeniach wojennych wieża ma wysokość 23 metry ponad poziom terenu. Na jej szczyt z tarasem widokowym prowadzi prawoskrętna klatka schodowa. Z wieży roztacza się malowniczy widok na Grudziądz i dolinę Wisły. Przy idealnej widzialności z Klimka można dostrzec wieże kościołów w Chełmnie oddalonym o 30 km.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, ul. Wodna 3/5, Grudziądz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 298 Wieża Klimek w Grudziądzu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 298 Wieża Klimek w Grudziądzu
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 298 Wieża Klimek w Grudziądzu

18.11.2023 - dostępny bez problemów
01.09.2023 - dostępny bez problemów
22.07.2023 - dostępny bez problemów
19.07.2023 - dostępny bez problemów
15.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 298
Gorąco polecam zwiedzenie Grudziądza muzeum i wieże :) ZT 10zł
 
Katarzyna Materla
Katarzyna Materla
Wieża Klimek
Ruiny dawnego zamku na wzgórzu zamkowym wraz z wieżą można zwiedzić za darmo. Idąc w kierunku muzeum, gdzie można kupić znaczek w cenie 10 zł, znajduje się kilka ciekawych obiektów będących elementem murów miasta.
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 298
Znaczek dostępny w muzeum w cenie 8 zł tak samo jak pieczątka. Z muzeum do wieży jakieś 500 m. Warto wejść na nią by podziwiać widoki panoramy Grudziądza...Miejsce godne polecenia.
 
Radzioactive
ZT
Bardzo ładne, stosunkowo niedawno zrewitalizowane miejsce. Trzeba się trochę nawchodzić, ale widok z wieży rekompensuje trudy :)
 
Rafał T
Rafał 82
ZT
Znaczek do kupienia w muzeum
 
Małgorzata Uba
stellamaris
298 Wieża Klimek w Grudziądzu
Znaczek za 8 zł w kasie muzeum. Pieczątka w muzeum i u pracownika ochrony (ta sama). Widok z wieży na Wisłę niezapomniany.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.298
Wzgórze Zamkowe wraz z Wieżą Klimek położone jest w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta. Obiekt świeżo po rewitalizacji, okolica również odnowiona z dbałością o szczegóły - odsłonięto pozostałości murów zamkowych, postawiono tablice informacyjne. W okresie letnim wstęp na wieżę jest bezpłatny i możliwy jest w godz. 9 do 20. Znaczek dostępny jest w kasie muzeum w cenie 8 zł, a pieczątkę do kompletu można wbić już w samej wieży u ochroniarza.
 
Grzegorz
wieża
Bardzo fajnie, że odbudowano wieżę. Wcześniej była tam tylko niezbyt interesująca , zarośnięta krzakami "kupa kamieni". Teraz jest prawdziwa atrakcja. Oprócz budowy wieży uporządkowano cały teren i zabezpieczono resztki zamkowych murów. Całość wygląda całkiem fajnie. Ustawiono też tablice z opisem zamku. A widok z wieży jest rewelacyjny. Znaczek dostępny w kasie muzeum. W wieży nie ma kto sprzedawać bo wstęp jest darmowy i nikogo tam nie ma.
 
s4ny4
Super wieża
Wieża Klimek jest bardzo ładnie odremontowana, super widok na Grudziądz i Wisłę. Wstęp jest za darmo na wieże, tyle że znaczek można nabyć w muzeum na ulicy Wodnej.
 
JAMNik
Wieża Klimek
Znaczki w cenie 8 zł dostępne w Muzeum (przy zakupie 2ZT- cena spada do 7,50 zł  ) Miły spacer. Żeby tylko nie te upały.......
 
Samanta
ZT
Znaczek dostępny w Muzeum na ul. Wodnej. Cena 8zł.