Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku

GPS: 52.448806 16.180329

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku

Historia wieży zegarowej znajdującej się na Rynku we Lwówku sięga początku XX wieku. Ówczesna Rada Miejska i Magistrat planowały udostępnienie w przestrzeni miejskiej zegara dla społeczeństwa. Najpierw pojawił się pomysł drewnianej nadbudowy z tarczą zegara na budynku Magistratu. Z uwagi na ograniczoną widoczność przeważył jednak pomysł budowy wieży zegarowej na płycie Rynku. Budowla ta została oddana do użytku w 1909 roku. Wykonawcą była firma budowlana Augusta Brauera ze Lwówka (znanego wówczas jako Neustadt bei Pinne [niem. Nowe Miasto koło Pniew]). W swej pierwotnej formie przetrwała do czasów II wojny światowej. W 1940 roku władze hitlerowskie postanowiły zburzyć wieżę. Było to niejako odwetem na ludności polskiej za usunięcie na początku lat 20. XX wieku pomnika pruskiego poległych podczas wojen z Austrią (1866) i Francją (1870/71). Na szczęście udało się uchronić przed zniszczeniem mechanizm i tarczę zegara, które przeleżały czas wojny na strychu lwóweckiego Magistratu. Po wojnie w 1947 roku odbudowano wieżę zegarową, jednak o zwiększonych rozmiarach niż oryginał z 1909 roku. Do nowo powstałej wieży zainstalowano oryginalny mechanizm.  W początkowym okresie istnienia wieży opiekę nad nią sprawowali kolejno Adam Minski i Richard Mierwald, a w okresie międzywojennym powstaniec wielkopolski 1918/19 - Roman Leopold. Po jego śmierci w 1961 roku funkcję zegarmistrza miejskiego przejął Rajmund Kaczmarek, który pełni ją do dnia dzisiejszego.


Miejsca sprzedaży:
> Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek, al. E. Sczanieckiej 56, Lwówek (web)
> Pizzeria Pub Filmowa, ul. Pniewska 40, Lwówek

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku

24.10.2023 - dostępny bez problemów
25.08.2023 - znaczek niedostępny
18.07.2023 - dostępny bez problemów
24.08.2022 - dostępny bez problemów
29.06.2022 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Sobota ok.14.00 znaczek nie zakupiony ze względu na nieczynną jeszcze (od 16.00) pizzerię i bibliotekę nie pracującą w weekendy. Plac świeżo po remoncie robi świetne wrażenie, wieża zegarów prezentuje się pięknie
 
Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Miejsce odwiedzone w kwietniu zaraz po zniesieniu zakazu przemieszczania się.
Jednak znaczek nie był nigdzie dostępny więc zostało zamówić go w Centrali.
Akurat w tamtym czasie remontowali plac wokół zegaru więc teraz musi być tam naprawdę ładnie. Choć bez drzew to totalna patelnia.
 
Robert Salwowski
Bobik
Re: ZT
Już rynek jest gotowy. Dla mnie jest piękny
 
Andrzej Trzeciak
A3
świetne rozwiązanie
Znaczek zakupiony bezproblemowo w sobotni wieczór w pubie "Filmowa"!!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Lwówek
Znaczek ponownie dostępny w kiosku na rynku.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Lwówek
W kiosku na rynku znaczków brak, udało się kupić w bibliotece. W piątki Lwówka nie polecam, na rynku jest targ, wieża ledwo widoczna spoza namiotów. Warto odwiedzić pobliski kościół.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 387
Ładny, klimatyczny rynek z ciekawą wieżą zegarową - warto tu zawitać!
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Klimatyczny ryneczek i ta wieża zegarowa, super. Znaczek dostępny w saloniku prasowym
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczek zakupiony w saloniku prasowym na Rynku. Cena standard 7zł. Ryneczek z wieżą zegarową na pewno warty zobaczenia.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 387 Wieża zegarowa na Rynku w Lwówku
Zarówno rynek, jaki zegar na niedużej wierzy ładny niestety to następne miejsce dostępne tylko dla stałych mieszkańców a nie dla niedzielnych turystów takich jak ja, ale nie żałuje wizyty w tej miejscowości polecam jest, co obejrzeć a znaczek to tylko dodatek
 
Paweł Przybylak
Paweł Przybylak
Kościół niedaleko Rynku
Rynek piękny. Niedaleko znajduje się okazały późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Pani w saloniku podobnie jak Huberta spytała, czy byłem w Zębowie, zachęcając do odwiedzenia tego miejsca.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 387
Kompleksowo Lwówek zwiedzaliśmy w lutym, a chwilę później pojawil się tam znaczek. Będąc w okolicach wstąpiliśmy do tego miasteczka raz jeszcze. Na rynku akurat trwał jarmark/targ czy jak to tam dzisiaj zwią, więc zdjęć w zasadzie nie robiliśmy, bo nie było czego. Miła pani w saloniuku zachęciła do wizyty w pobliskim Zębowie, mówiac, że tam też jest znaczek. Na koniec zaproponowała jeszcze ulotkę i zakładki, ale my jako starzy zbieracze zostawiamy to dla nowych kolekcjonerow. Chwali się za podejście do turysty i tak trzymać.
 
Mariusz Cieluch
Cieluszek
Lwówek
Lwówek i tutejszy rynek zwiedziłem będąc tu jeszcze przed premierą znaczka czyli w lutym 2017 roku. Dziś w drodze do Zębowa, zajechaliśmy jeszcze raz do Lwówka po tutejszy znaczek. Cena standard - 7 zł.
 
Artur Wittke
Artur
Znaczkowe miejsce
Piękny rynek z ciekawą zabudową, wieża z zegarowa na pierwszy rzut okiem kojarzy się trochę ze świecznikiem z bajki disneya o Pięknej i Bestii, choć nie powinien mieć z tym nic wspólnego. Znaczka nie udało się kupić, spóźniliśmy się kilka minut - w sobotę kiosk na rynku czynny do 13.00 ale z pewnością mają.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
ZT 387 miejsce sprzedaży
Też będę w pobliżu w niedziele czerwcową. Przeczytałem wszystko o Lwówku, co się dało. Wiem również, że w niedzielę w Lwówku nie nabędę, ale to, co miasteczku się wywiedziałem to chciałbym zobaczyć na własne oczy i przyjade by zobaczyć a znaczek to i tak się kiedyś da zdobyć. No i bez Znaczka Turystycznego bym o tym miasteczku nie widział
 
Bobik
Znaczek w saloniku prasowym
Do wszystkich kolekcjonerów. Znaczek w saloniku już jest. Fakt była obsuwa, ale spowodowane było to sprawami fiskalnymi, które nagle wypłynęły. Ja wiem że było to utrudnienie dla nas kolekcjonerów, szczególnie takich którzy byli w niedzielę. Jednak kochani nie upoważnia nas to, do gburowatości, nieuprzejmości kierowanych do niewinnej w tym wszystkim pani pracującej w saloniku. Bądźmy czasem bardziej wyrozumiali i pamiętajmy, że największą korzyścią jest zobaczenie ciekawego miejsca a znaczek tak czy siak mieć będziemy. Trzymajcie się i do zobaczenia już niedługo w nowych znaczkowych miejscach Wielkopolski
 
Zygmunt Pihan
Zygmunt
387
18-03-2017 W Lwówku biblioteka zamknięta.W saloniku brak znaczka turystycznego
 
Hubert A.
Hubert
Re: 387
Zygmuncie, jak spojrzysz nieco pod opisem znaczka to zobaczysz coś takiego:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Lwówek, al. E. Sczanieckiej 56, Lwówek (web)

Jak klikniesz na to "web" to przejdziesz do strony biblioteki, gdzie podano godziny jej urzędowania. A nawet jak tego linku by nie było, to warto we własnym zakresie poszukać, a wówczas uniknie się rozczarowania, bo w Polsce nie wszystkie miejsca otwarte są 7 dni w tygodniu i w dodatku 24 godziny na dobę.
 
Adam Ptaszyński
Ptasior
Re: Re: 387
W takim razie zaznaczac w ogole cos jesli chodzi o dostepnosc ZT gdy jest kilka miejsc by go zdobyc i 1-jest planowo zamkniete a 2-jest otwarte ale ZT brak? W mojej ocenie Zygmunt prawidlowo zaznaczyl dostepnosc bo opisal w czym rzecz. Bibliotego zamknieta PLANOWO a w saloniku ZT BRAK
Pozdrawiam
A Ty Hubercie jak bys mial zaznaczyc to ktora opcje bys wybral odnosnie dostepnosci w/w znaczka - pomijajac oczywiscie komentarz?
 
Bobik
Lwówek
Lwówek w Wielkopolsce to naprawdę urokliwe miasteczko. Warto tu zajrzeć. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o wieźy i samym Lwówku, pytajcie o Szymona w bibliotece - skarbnica wiedzy