Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie

GPS: 53.096885 17.116977

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie

Historia Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej rozpoczyna się w 1894 roku kiedy to z inicjatywy lokalnych właścicieli ziemskich i przy poparciu władz powiatu wyrzyskiego rozpoczyna się budowa infrastruktury kolejowej. Historyczną datą dla kolejki jest natomiast dzień 5.02.1895 roku, kiedy to uruchomiono pierwsze przewozy towarowe z Białośliwia przez Kocik Młyn, Pobórkę do Łobżenicy. Zapotrzebowanie na usługi przewozowe były bardzo duże. W 1911 roku przewóz osób wyniósł 113 tys. osób, a wielkość przewozu towarów oszacowano na ok. 190 tys. ton. W kolejnych latach wyrzyska kolejka przechodziła przeróżne metamorfozy, okresy stagnacji i rozkwitu. Okresem świetności kolejki były lata 40. i 50. XX wieku, jednak już dekadę później kolejka zaczęła zamierać by ostatecznie 1 stycznia 1994 roku zaniechać całkowicie przewozów. Dzięki pasjonatom i miłośnikom kolei, dzięki wysiłkowi wielu ludzi dziś wyrzyska kolejka znów budzi się do życia. W 2000 roku powstało Towarzystwo Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej, którego celem jest uratowanie i zagospodarowanie istniejącego majątku przy współudziale władz powiatu. W 2002 roku przywrócono sezonowe i okazjonalne jazdy pociągów turystycznych. W 2008 roku zaplecze kolejki wąskotorowej w Białośliwiu wpisano do rejestru zabytków, a od kilku lat rękoma wolontariuszy prowadzona jest odbudowa istniejących szlaków i taboru. Coroczne zjazdy miłośników kolei wąskotorowych gromadzą coraz większe rzesze turystów w związku z czym wzrasta też ruch turystyczny na odbudowanych trasach. W roku 2015 kolej wąskotorowa w Białośliwiu obchodzi swe 120 urodziny.


Miejsca sprzedaży:
> U konduktora podczas przewozów turystycznych

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 367 Wyrzyska Kolejka Powiatowa - Białośliwie

02.06.2024 - dostępny bez problemów
29.05.2024 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
03.09.2023 - dostępny bez problemów
09.07.2023 - dostępny bez problemów
01.07.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Maciej
Maciej
Kolejka wąskotorwa
Podczas przejazdu o godzinie 13 w trakcie przerwy powrotnej sprzedał się cały stojaczek.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
wąskotorówka
Przyjechałem wiedząc że o tej porze i w tym dniu kolejka nie będzie jeździć, ale chciałem obejrzeć składy kolejki wąskotorowej. Dzięki uprzejmości jednego z pracowników który mnie oprowadził po terenie mogłem z bliska przyjrzeć się taborowi oraz niektórym lokomotywą elektrycznym i parowym. Z uwagi na nieobecność Prezesa nie mogłem nabyć znaczka turystycznego.
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek nadal w cenie 7 zł u przesympatycznego Konduktora, przesympatyczna trasa ok.1h całość
 
Radzioactive
367
Trasa kolejki całkiem urokliwa (Białośliwie-Pobórka). Znaczek nabyty u konduktora i problemów z jego dostępnością nie przewiduję - widoczny duży zapas znaczków, oraz pełne zrozumienie dla znaczkowej idei. W wagonach kolejki widoczny także plakat z reklamą znaczka turystycznego. Obecnie kolejka kursuje jedynie w niedzielę, a z uwagi na duże zainteresowanie polecam przybyć na stację dobre pół godziny przed odjazdem.
 
Pluciński Rafał nefretete1967
nefretete1967
ZT 367
Znaczek kupiony w siedzibie kolejki wąskotorowej.
Pan który obsługuje to miejsce super uczynny i miły.
 
Agata Wdowiarz
inesa
ciekawie
Bardzo ciekawe miejsce.
 
Danuta Świątek
Dana
Białośliwie
Dzisiaj pierwszy z dwóch dni 7 Zlotu Miłośników Kolejki Wąskotorowej w Białośliwiu. Impreza przednia, wesoło i przejazdy na trasie do Kocika do ostatniego pasażera! ZT wyeksponowane na stoliku z materiałami o kolejce!
 
Slawomir Woźniak
Sławek
367
Dziękuje ,dziękuje Panie Prezesie.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT367
Prezes Stowarzyszenia człowiek bardzo życzliwie nastawiony do kolekcjonerów i do idei ZNACZKA
 
Bobik
Super
miejsce super. Prezes stowarzyszenia Juras super
 
ROBAS
kolej
mimo iz przejazdy odbywaja sie w niedziele dzieki uprzejmości prezesa stowarzyszenia znaczki zostały zakupione i zwiedzone cale miejsce
 
Samanta
ZT
Niestety kolejka jeździ głównie w pełnym sezonie. W maju tylko w niedziele. Od konduktora dowiedziałam się, że znaczki można kupić tylko podczas przejazdów. No cóż, nie każdy może być w Białośliwiu właśnie w tym czasie. Została mi fotka kolejki z zewnątrz.
 
Marta i Michał
No.367
Znaczek dostępny bez problemu zgodnie z opisem - u obsługi pociągu w czasie sezonowych, weekendowych przejazdów turystycznych. Cena Znaczka - 7 zł. Cena normalnego biletu na przejazd - 5 zł. Bilet w postaci kartonika, dziurkowanego przez konduktora. Można również wbić pieczątki do dziennika kolekcjonera w biurze samego prezesa stowarzyszenia. Trasa kolejki liczy ok. 6 km. Wiedzie początkowo przez dolinę rzeki Białośliwki i tereny podmokłe, by następnie znaleźć się w krainie sadów i drzew owocowych i dotrzeć do stacji Pobórka Wielka, gdzie dokonywany jest oblot składu przez lokomotywę, a następnie powrót do Białośliwia Wąskotorowego. Wiatr we włosach, gwizd lokomotywy i atmosfera epoki przedmotoryzacyjnej.
Koniecznie musimy wspomnieć o ogromnej otwartości opiekunów całej infrastruktury - obiekty na terenie lokomotywowni można swobodnie zwiedzać. Dodatkowo byliśmy świadkami niecodziennej sytuacji. W regularnie kursującym pociągu skończyły się wolne miejsca, a chętnych na przejazd było jeszcze sporo. Pociąg wypuszczono więc w trasę przed planowym odjazdem, a następnie uruchomiono drugi skład z wagonów towarowych, do których wmontowano ławki. Nikt nie został więc na peronie, ogromny szacunek za podejście do turysty.
Drodzy Kolekcjonerzy, jeśli planujecie być w Białośliwiu w terminie innym iż uruchamiane są przewozy turystyczne - nie róbcie tego, stracicie wiele pozytywnych wrażeń.
 
JAMNik
Białośliwie
Ruszyła maszyna, po szynach ospale.....nie, nie ruszyła szybko. Przyjemna podróż retro  w wagonach ozdobionych fotkami lokomotyw i ....wizerunkiem ZT. Znaczki dostępne u obsługi pociągu. Jednym słowem super miło i wesoło  
 
 
Krzykos
ZT 367
Znaczek dostępny, w standardowej cenie 7 zł, również w budynku stacyjnym.