Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 755 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 755 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie

GPS: 52.361965 16.250021

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie

Przedwojenny właściciel Wąsowa Willhelmy v. Hardt stworzył jedno z najnowocześniejszych gospodarstw rolnych w Wielkopolsce. Innowacyjność folwarku, przejawiała się nie tylko w nowoczesnych maszynach, oraz wprowadzaniu nowych metod upraw i hodowli.  Hardt był przekonany, że dużą rolę odgrywają lojalni i pracowici ludzie, których zatrudniał w folwarku. By zapewnić sobie lojalność pracowników, wybudował w Wąsowie dwurodzinne murowane domy, stojące po obu stronach brukowanej ulicy. Każde mieszkanie składało się z trzech izb, drewnianych okiennic. Każda rodzina miała osobne wejście, a przed domem własny ogródek, którym opiekował się ogrodnik folwarczny. Do domów była doprowadzona elektryczność. W najbardziej okazałym budynku na ulicy znajdował się szpital i ochronka dla starców. Duża sala dominialna miała służyć na zebrania dla robotników folwarku. Zabudowanie te przetrwały wojnę w dość dobrej kondycji. Stoją one do dziś i są prywatnymi domami mieszkańców Wąsowa. Piękne budynki, brukowana ulica i rzędy zabytkowych lip, to rzadki zabytek zachowany w tym stanie na terenie naszego kraju. 

UWAGA ! Dla kupujących ZT zarządca folwarku przygotował 5% rabat na zakup w kawiarni Folwarku Wąsowo.


Miejsca sprzedaży:
Kawiarnia (w budynku Źrebięciarni) w Folwarku Wąsowo, ul. Poznańska 2, Wąsowo, (czynna pon. - pt. 8.00 do 16.00, sob. - niedz. od 11.00 do 19.00)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 654 Zabudowania folwarczne w Wąsowie

26.10.2018 - dostępny bez problemów
23.10.2018 - dostępny bez problemów
21.10.2018 - dostępny bez problemów
15.10.2018 - dostępny bez problemów
12.10.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
ZT 654
Mówiąc szczerze, gdyby nie znaczek, to w życiu nie zwróciłbym uwagi na tę aleję, a co dopiero na skryte po bokach zabudowania folwarczne. Zwykle przejeżdzając przez Wąsowo oglądałem znajdujące się przy drodze spichlerze i ta strona miejscowości zostawała niedostrzeżona. Tym razem znaczek, ale przede wszystkim historia tego miejsca, pozwoliły na nie spojrzeć z innej perspektywy. To historia dawnych właścicieli tego typu majątków i po głębszej analizie okazuje się, że tu właśnie w Wielkopolsce takich miejsc było więcej, choć Wąsowo pod tym względem jest majątkiem pod każdym względem "naj". Polecam odsłuchanie nagrania ukrytego pod QR kodem.
 
Małgorzata Uba
stellamaris
Za dużo wrażeń w Wąsowie :-)
Chciałam sprostować poniższy post - akurat ten znaczek można było dostać bez problemu. Z podziwem patrzyłam na folwark, dawne domy robotników i stare drzewa - jak to wszystko przemyślnie zaprojektowano! Zupełnie jak małe miasteczko wśród pól.
 
Małgorzata Uba
stellamaris
Wąsowo - folwark
Zapotrzebowanie na znaczek było tak duże tego dnia, że nie dla wszystkich starczyło. Ale sam pobyt w Źrebięciarni w dużej części zrekompensował mi ten brak. Urocze miejsce!
 
Robert Salwowski
Bobik
Ciekawe miejsce
Bardzo ciekawy zabytek. Polecam wszystkim audiobedeker na tym znaczku. Wysłuchajcie naprawdę ciekawej historii tych nietypowych zabudowań.
 
Hanna Piekut - Stanisławska
Hanna
aleja
Aleja wspaniała, utrzymanie zabudowy imponujące
 
Cykloturysta
Wspaniałe miejsce
Dostępny bez problemu. Piękne miejsce. Bardzo fotograficzne szczególnie jesienią. Ciekawe historie. Polecam.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Aleja Lipowa naprawdę robi wrażenie, nawet jesienią, na pewno jest jeszcze piękniejsza w czasie kwitnienia lip.