Na dzień dzisiejszy w Polsce są 654 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 654 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 463 Zabytkowa Gazownia Miejska w Sobótce

GPS: 50.898090 16.752419

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 463 Zabytkowa Gazownia Miejska w Sobótce

Zabytkowa Gazownia Miejska w Sobótce została oddana do użytku w 1902 roku. Budowę obiektu rozpoczęto jednak wcześniej bo ok. 1899 roku. Kompleks działał do 1984 roku, przez wiele dziesięcioleci dostarczając gaz świetlny mieszkańcom Sobótki. Produkcja gazu odbywała się tutaj poprzez suchą destylację węgla kamiennego, a gazownia w ciągu doby produkowała ok. 2200 metrów sześciennych gazu. We wnętrzach zachował się piec z osiemnastoma retortami, kocioł parowy, a także odsmalacze i wanny do odsiarczania. Na narożniku budynku znaleźć można natomiast oryginalną lampę gazową, a w sąsiedztwie kompleksu ogromny zbiornik do przechowywania gazu. Pomimo zaprzestania produkcji gazowej w tym miejscu, jeszcze w latach 90-tych część socjalna używana była jako hotel dla sportowców Nowej Gazowni. W 2012 roku obiekt przeszedł w ręce nowych właścicieli, którzy po częściowym remoncie obiektu, łącząc historię gazownictwa ze swoją pasją utworzyli w nim winiarnię. Nowi właściciele postanowili zachować wszystkie ważne elementy procesu technologicznego gazowni i wkomponować w to winiarnię i mały hotelik. Winiarnia powstała we wnętrzu, które w czasach świetności gazowni służyło jako magazyn węgla. To właśnie dlatego w tych pomieszczeniach poczuć można unoszącą się woń koksu, siarki i smoły. Dzięki temu, można dziś napić się lokalnego wina w iście unikatowej scenerii i klimacie starej fabryki gazu.

Obiekt dostępny do zwiedzania po kontakcie telefonicznym w weekendy lub popołudniami.


Miejsca sprzedaży:
Zabytkowa Gazownia w Sobótce, ul. Czysta 1, Sobótka (zwiedzanie po uprzednim kontakcie telefonicznym - tel. 501 344 885)


09.03.2018 - dostępny bez problemów
04.03.2018 - dostępny bez problemów
03.03.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Piotr Laskowski
Piotr Laskowski
ZT 463
Niezapomniane miejsce, niezapomniane wrażenia :)Pan Przemek z wielkim zaangażowaniem opowiada o gazowni miejskiej, jej historii i technice. Oraz o obecnym przeznaczeniu budynku - który, przy zachowaniu elementów zabytkowych, przerobiono na stylową winiarnię. Widać tu bardzo duży wkład i chęci i finansów. Takie inicjatywy trzeba bardzo wyraźnie promować. Znaczek, który w tym przypadku jest już tylko bardzo drobnym uzupełnieniem - dostępny bez problemu w standardowej cenie 7 zł
 
Paweł Peszko
Rapid_P_P
No.463
Zwiedzałem po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Budynek i infrastruktura techniczna w dobrym stanie. Możliwości degustacji win. Cena znaczka 7 zł.