Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 1226 Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży

GPS: 51.162051 21.241143

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1226 Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży

Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży to perła architektury średniowiecza i renesansu. Jego budowa rozpoczęła się najprawdopodobniej już pod koniec XIII w. Zamek był kilkukrotnie rozbudowywany – m.in. w wieku XIV, zniszczony m.in. przez Szwedów w 1656 r., odbudowany w poł. XVII i XVIII w., a po pożarze na początku XIX w. popadł w ruinę. Zabudowania zamkowe składały się z zamku dolnego oraz zamku górnego. Budowla powstała głównie z łamanego wpienia, łączonego zaprawą wapienno-piaskową. Posiada charakterystyczną murowaną wieżą górującą nad miastem. Mury zamku miejscami mają grubość 3 metrów. Na zamku górnym zachowały się m.in. sklepione piwnice zamkowe oraz murowana i częściowo kuta w skale, studnia zamkowa. W przeszłości zamek był siedzibą biskupów krakowskich – obiektem obronnym, rezydencjonalnym, oraz centrum gospodarczo-administracyjnym. W 2021 r. ruina zamku górnego przeszła pierwszy etap prac konserwatorskich. Obiekt niemalże w całości udostępniony jest dla turystów, którzy mogą m.in. wejść na wieżę zamkową oraz zajrzeć w głąb studni zamkowej. Na zamku organizowane są wystawy oraz liczne atrakcje i imprezy, wraz z niezwykle widowiskowym turniejem rycerskim.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej, plac 11-go Listopada 2, Iłża (web)
> Punkt IT na Zamku Biskupów Krakowskich w Iłży


29.10.2023 - dostępny bez problemów
25.08.2023 - dostępny bez problemów
24.08.2023 - dostępny bez problemów
24.08.2023 - dostępny bez problemów
01.07.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
zamek
Znaczek dostępny w kasie. Po renowacji ruin znacznie przybyło. Może nie wygląda to najlepiej ale na pewno jest bardziej atrakcyjnie niż wcześniej.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
***
Malownicze ruiny, świetnie położony widokowo obiekt. Na pewno warto zwiedzić. Szkoda tylko, że Ministerstwo dało pieniądze na tak skandaliczną fuszerkę w ramach rekonstrukcji części zamku. Niespełna dwa lata a efekt prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych już się sypie. W średniowieczu robili dużo lepszą zaprawę :D Na szczycie zrekonstruowanych murów zaprawa i część wapiennych bloków popękane, fragmenty muru można po prostu wyjąć bez trudu ręką. Jeśli mury nie zostaną szybko zabezpieczone, za dwadzieścia lat zostanie przywrócony pierwotny stan ruin :D Przykład niekontrolowanego wyrzucenia pieniędzy podatnika w błoto. Wielka szkoda. Zwiedzajcie, póki obiekt nadal stoi.
 
D
Znaczek
Super ruiny