Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 739 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 739 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie

GPS: 53.834352 18.828261

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie

Zamek w Gniewie jest jednym z najlepiej zachowanych zamków krzyżackich na Pomorzu. Znajduje się nieopodal rynku, na skarpie na lewym brzegu Wisły. Zamek ten powstał w miejscu wcześniejszej warowni obronnej pod koniec XIII wieku z inicjatywy komtura Dietricha von Spira. Ceglana budowla ma kształt zbliżony do kwadratu, z czterema wieżyczkami w narożach. Mury zamkowe okalają wewnętrzny dziedziniec, pośrodku którego znajduje się studnia. Wszystkie skrzydła zamku mają jednakową wysokość, ale różną ilość kondygnacji, na co wpływa zmienna wysokość pomieszczeń. Dawniej w północnym skrzydle mieściły się komnaty komtura. W części południowej natomiast znajdowały się m.in. kaplica i kapitularz. Piwnice oraz parter zajmowały pomieszczenia gospodarcze takie jak kuchnia, piekarnia czy magazyny. Na przestrzeni stuleci zamek w Gniewie był zarówno siedzibą komtura gniewskiego jak i polskich starostów. W późniejszym okresie służył także za spichlerz, a po roku 1939 również jako więzienie dla Polaków. Mimo licznych zniszczeń wojennych zamek odbudowano w latach 60. i 70. XX wieku przywracając częściowo średniowieczny charakter warowni. Obecnie zamek w Gniewie zajmuje hotel z licznymi pokojami gościnnymi, restauracją i salą wystawienniczą oraz galerią. Możliwe jest także zwiedzanie zamku. 


Miejsca sprzedaży:
Punkt Informacji Turystycznej, ul. Zamkowa 3, Gniew (czynne: IV-X wt. - niedz. 9:30-16:30, XI - III wt. - niedz. 10:00-15:00)
Galeria przy Dziedzińcu, ul. Zamkowa 3, Gniew (czynne: IV-X wt. - niedz. 9:30-16:30 oraz w sezonie zimowym po uprzednim kontakcie tel. pod nr 734 155 230)


12.10.2018 - dostępny bez problemów
12.10.2018 - dostępny bez problemów
11.10.2018 - dostępny bez problemów
11.10.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

ADAM MURAWSKI
amur
Vivat Gniew ZT 661
Po wielu staraniach, dzięki p.Patrykowi mamy kolejny Znaczek Turystyczny z zamkiem pokrzyżackim, cena 7,00 zł - warto tu przyjechać, szczególnie w sezonie letnim - wiele imprez i ciekawych wydarzeń na przedzamczu, jak i na samym zamku. Polecam szczególnie dwa wydarzenia: Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego o "Złotą Różę Królowej Marysieńki" w którym biorą udział największe sławy współczesnego joustingu, czyli starć rycerzy konnych zakutych w zbroje na kopie oraz na plenerowe widowisko historyczne VIVAT VASA, czyli rekonstrukcji Bitwy Dwóch Wazów z 1626 r. - Husaria Gniewska, Żółty Regiment Szwedzki z Gniewa, goście z Czech dostarczą niezapomnianych wrażeń - o szczegółowych terminach warto poczytać
na stronie Zamku Gniew