Na dzień dzisiejszy w Polsce są 852 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 852 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie

GPS: 53.834352 18.828261

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie

Zamek w Gniewie jest jednym z najlepiej zachowanych zamków krzyżackich na Pomorzu. Znajduje się nieopodal rynku, na skarpie na lewym brzegu Wisły. Zamek ten powstał w miejscu wcześniejszej warowni obronnej pod koniec XIII wieku z inicjatywy komtura Dietricha von Spira. Ceglana budowla ma kształt zbliżony do kwadratu, z czterema wieżyczkami w narożach. Mury zamkowe okalają wewnętrzny dziedziniec, pośrodku którego znajduje się studnia. Wszystkie skrzydła zamku mają jednakową wysokość, ale różną ilość kondygnacji, na co wpływa zmienna wysokość pomieszczeń. Dawniej w północnym skrzydle mieściły się komnaty komtura. W części południowej natomiast znajdowały się m.in. kaplica i kapitularz. Piwnice oraz parter zajmowały pomieszczenia gospodarcze takie jak kuchnia, piekarnia czy magazyny. Na przestrzeni stuleci zamek w Gniewie był zarówno siedzibą komtura gniewskiego jak i polskich starostów. W późniejszym okresie służył także za spichlerz, a po roku 1939 również jako więzienie dla Polaków. Mimo licznych zniszczeń wojennych zamek odbudowano w latach 60. i 70. XX wieku przywracając częściowo średniowieczny charakter warowni. Obecnie zamek w Gniewie zajmuje hotel z licznymi pokojami gościnnymi, restauracją i salą wystawienniczą oraz galerią. Możliwe jest także zwiedzanie zamku. 


Miejsca sprzedaży:
Punkt Informacji Turystycznej, ul. Zamkowa 3, Gniew (czynne: IV-X wt. - niedz. 9:30-16:30, XI - III wt. - niedz. 10:00-15:00)
Galeria przy Dziedzińcu, ul. Zamkowa 3, Gniew (czynne: IV-X wt. - niedz. 9:30-16:30 oraz w sezonie zimowym po uprzednim kontakcie tel. pod nr 734 155 230)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 661 Zamek Krzyżacki w Gniewie

16.06.2019 - dostępny bez problemów
19.04.2019 - dostępny bez problemów
28.02.2019 - dostępny bez problemów
12.02.2019 - dostępny bez problemów
09.02.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Skała
Zamek Krzyżacki
Zgadzam się że Zamek gotycki robi wrażenie faktycznie przewodnik prowadzi skróconą trasą:kaplica zamkowa, izba tortur, krużganki obronne około 30 minut Znaczek Turystyczny 7,00 PLN bilet 10,00 PLN Skała
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 661
To kolejny zamek po krzyżacki z Znaczkiem Turystycznym i chyba najlepiej zachowany. Nowe życie uzyskał dzięki zaadoptowaniu niektórych pomieszczeń na apartamenty hotelowe przeszklony dach dziedzińca „zatrzymuje czas” dla zabytkowych murów. Cena biletów 15 zł i ulgowe 10 zł. Znaczek dostępny w sklepiku z pamiątkami cena standardowa. W niedalekiej odległości znajduje się zamek w Kwidzyniu z charakterystyczna wieżą sanitarno-obronną (tu ZT niema jeszcze, ale warto tam zajrzeć.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Zamek
Ciekawe zamczysko. Lepiej odwiedzić latem ponieważ teraz obowiązuje "trasa zimowa" i sporo miejsc się pomija. Ale i tak warto. ZT dostępny w sklepiku z pamiątkami za 7 zł.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 661
Stojak ze znaczkami widoczny już w kasie biletowej, natomiast znaczek do nabycia w sklepiku z pamiątkami w standardowej cenie.
Majestatyczna budowla usytuowana na wiślanej skarpie, z której roztacza się malowniczy widok na rzekę i okolicę.
Zwiedzanie zamku o wyznaczonych godzinach, wyłącznie z przewodnikiem. Cena biletu normalnego - 15 zł.
Zamek jest sztandarowym obiektem do zobaczenia, podczas odwiedzin miasta.
Moim, subiektywnym, zdaniem współczesne, szklane elementy architektury (dach, schody) nie przystają za bardzo do historycznych murów i trochę "psuły" mi ogólny widok, ale i tak zamek i jego otoczenie warto obejrzeć.
 
ADAM MURAWSKI
amur
Vivat Gniew ZT 661
Po wielu staraniach, dzięki p.Patrykowi mamy kolejny Znaczek Turystyczny z zamkiem pokrzyżackim, cena 7,00 zł - warto tu przyjechać, szczególnie w sezonie letnim - wiele imprez i ciekawych wydarzeń na przedzamczu, jak i na samym zamku. Polecam szczególnie dwa wydarzenia: Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski Króla Jana III Sobieskiego o "Złotą Różę Królowej Marysieńki" w którym biorą udział największe sławy współczesnego joustingu, czyli starć rycerzy konnych zakutych w zbroje na kopie oraz na plenerowe widowisko historyczne VIVAT VASA, czyli rekonstrukcji Bitwy Dwóch Wazów z 1626 r. - Husaria Gniewska, Żółty Regiment Szwedzki z Gniewa, goście z Czech dostarczą niezapomnianych wrażeń - o szczegółowych terminach warto poczytać
na stronie Zamku Gniew