Na dzień dzisiejszy w Polsce są 563 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce są 563 miejsca wyróżnione Znaczkiem Turystycznym!

No. 272 Zamek Pałuków w Gołańczy

GPS: 52.943973 17.305226

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 272 Zamek Pałuków w Gołańczy

Początków założenia zamku rycerskiego rodu Pałuków w Gołańczy upatrywać należy w połowie wieku XIV.  Najbardziej prawdopodobnym jego fundatorem był biskup włocławski Maciej z Gołańczy. XIV-wieczna rezydencja, zbudowana została na półwyspie ograniczonym od północy zastoiskiem wodnym, połączonym od wschodu przesmykiem z jeziorem Smolary. Po przekopaniu od strony zachodniej fosy powstała tzw. „wyspa zamkowa”. Sama wieża mieszkalno-obronna zbudowana została z przepychem jako zaopatrzona w przypory budowla pięciokondygnacyjna, wyposażona w m.in. w sanitariaty. Wejście do zamku znajdowało się od strony północnej poprzez ostrołukowy portal.   3 maja 1656 rok po uprzednim oblężeniu uległ zniszczeniu cały zamek dolny, wraz z zabudowaniami, które uległy spaleniu. Zniszczono także bramę wjazdową i południowy odcinek muru obwodowego.  Zniszczenia z okresu wojny polsko-szwedzkiej nie doprowadziły jednak do upadku zamku, ale jego gruntownych przeobrażeń i rozbudowy. Okres świetności zamku  trwał przynajmniej do początków wieku XVIII. Ostatnią właścicielką była Eleonora Mielżyńska, która mieszkała w zamku do końca XVIII w. W ostatnich latach przeprowadzono badania archeologiczne,  w wyniku których m.in. natrafiono na mogiłę obrońców zamku z 1656 roku, których w 2016 roku pochowano w grobowcu przy kościele poklasztornym.


Miejsca sprzedaży:
Gołaniecki Ośrodek Kultury, ul. dr. Piotra Kowalika 1, Gołańcz

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 272 Zamek Pałuków w Gołańczy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 272 Zamek Pałuków w Gołańczy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 272 Zamek Pałuków w Gołańczy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 272 Zamek Pałuków w Gołańczy

21.06.2017 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki do kupienia w Regionalnej Izbie Tradycji, w Gminnym Ośrodku Kultury w Gołańczy. Izba czynna zwykle do godziny 15-tej, była niestety zamknięta. Jednak dzięki uprzejmości Pani z biblioteki, po kilku telefonach, udało się "włamać" do rzeczonej Izby i zakupić oba znaczki z Gołańczy. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję.
 
Tadeusz Ewertowski
kuba_777
ZT 272
Dzięki wcześniejszej rozmowie telefonicznej i uprzejmości z Pani z GCK, znaczki otrzymałem w wolny weekend. Ogromne dzięki, bo miałem kawałek drogi... Cena standardowa.