Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1058
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1058!

No. 219 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

lubuskie
GPS: 52.047756 15.101982

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 219 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

Zamek został wybudowany w XIII przez książąt piastowskich (czasy Henryka Brodatego), w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę. W zamku, w ówczesnych czasach, mieszkała wdowa po Henryku św. Jadwiga Śląska. W XIV i XV w. zamek został przebudowany i powiększony o nowe budynki. Prawdopodobnie składał się już wówczas z dwóch skrzydeł - północnego i południowego oraz wysuniętego w kierunku zachodnim prostokątnego budynku z przejazdem bramnym i przylegającej do niego ośmiobocznej wieży. W XVI w. przeszedł on na własność elektorów brandenburskich. W XVI w. został przebudowany w stulu renesansowym. W swojej historii kilkakrotnie płonął - ostatni raz w 1945 r. Powstałą ruinę po wojnie zabezpieczono, a następnie częściowo odbudowano w stulu gotycko-renesansowym: skrzydło zachodnie – w tym budynek bramny z ośmiokątną wieżą i budynek tzw. „wozowni” oraz skrzydło południowe – gdzie zachowany został renesansowy podcień arkadowy z krużgankiem w drugiej kondygnacji jako cenny element architektury renesansowej. Obecnie na zamku działa instytucja kulturalna pod nazwą Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek”. W sporym, interesującym Muzeum można zapoznać sie z historią zamku oraz okolicy, a także z otaczającą przyrodą. Ciekawostką jest sala poświęcona 1000-letniej historii Krosna Odrzańskiego. W niej znajduje się diorama przedstawiająca obronę grodu krośnieńskiego w 1005 roku. Figury uczestników wykonano z godną podziwu precyzją. Dodatkowo w gablotach można obejrzeć figury rycerzy ze średniowiecza. Zwiedzając zamek w Krośnie Odrzańskim, można przy okazji zwiedzić Muzeum Regionalne w Świebodzinie (ok. 40 km) i zdobyć Znaczek nr 513 oraz Międzyrzecki Rejon Umocnień - Znaczek nr 551 (ok. 65 km).


Miejsca sprzedaży:
Centrum Artystyczno – Kulturalne „Zamek”, Punkt Informacji Turystycznej, ul. Szkolna 1, Krosno Odrzańskie

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 219 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 219 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim

25.06.2020 - dostępny bez problemów
12.05.2019 - dostępny bez problemów
05.08.2018 - dostępny bez problemów
03.08.2018 - dostępny bez problemów
21.04.2018 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Orzełek
Marta Orzełek
ZT
Zamek pięknie odrestaurowany.
Pan Przewodnik bardzo miły, z ogromną wiedzą.
ZT dostępny w IT na Zamku, cena: 7zł
 
Jerzy Paluszczyszyn
Jerzy Paluszczyszyn
Slajd
Bardzo ciekawa rozmowa z Panią przewodnik, polecamy wizytę w tym miejscu,które powstało z pasji.
 
Michał Barański
Michał Barański
Krosno
ZT dostępny razem z dwoma pozostałymi w zamku, w weekendy zamek otwarty od 12, ale zdarza się, że przewodnik jest już wcześniej i z ochotą wpuści
 
Robert Salwowski
Bobik
Wystawa
Jest teraz fajna wystawa zdjęć pałaców i dworów lubuskiego. To genialna ściągawka dla tych którzy tworzą znaczki turystyczne w tym regionie
 
Grzegorz Terpiłowski
Geodezjusz
ZT
Znaczki dostępne bez problemu, dostępne wszystkie trzy jakie można zdobyć w Krośnie.

Zamek częściowo odbudowany, obecnie prowadzone prace archeologiczne w kolejnej części zamku oraz trwają prace mające na celu odbudowanie kolejnych części zamku.

Zwiedzanie Zamku za sprawa Pana Przewodnika bardzo ciekawe, posiada bardzo dużą wiedzę na temat Zamku jak i całego miasta i okolic, potrafi ją bardzo ciekawie przekazać, tak że czas spędzony w Zamku upływa bardzo niepostrzeżenie.
 
Samanta
ZT
Znaczki dostępne bez problemu, w cenie 7 zł. Miejsce ciekawe, warte zobaczenia.
 
Kuba s.
Krosno Odrzańskie
Znaczki zakupione - 19.03. Ale Pani mówiła, że już się kończą. Zamek pusty, czeka na otwarcie sezonu. Niemniej jednak bardzo ładne, interesujące miejsce. 
 
Grzegorz
Zamek
Kupiony 19.03 razem z ZT 307. Punkt na mapie jest przesunięty na wschód ok. 1,5 km. Poproszę o naprawę
 
-Maciej-
219 Zamek Piastowski w Krośnie Odrzańskim


Niestety, z dwóch dostępnych na zamku był tylko jeden w jednym egzemplarzu, a My będąc we dwójkę odpuściliśmy sobie jego zakup. Pani odpowiedzialna za znaczki była niedostępna a znaczki zamknięte były pod kluczem do których Pani będąca w pracowni na pięterku nie miała dostępu więc powrót do domu z niczym, szkoda.
 
Dana
zamek
Zamek otwarty od 12, pięknie odnowiony. ZT 7 zł. Pieczątka dostępna i materiały krajoznawcze. Przy okazji zwiedziłiśmy całe miasto wg ścieżki historycznej.
 
severko
ZT nr 219 i 307
dwa znaczki w cenie po 6 zł.za sztukę.IT na zamku zaknięte,ale po zwiedzeniu zamku pani przewodnik otworzyła drzwi IT i dokonaliśmy podwójnego zakupu.
 
Hubert
ZT 219
Znaczek dostępny choć punkt IT sprzedaży zamknięty. Na szczęście na pięterku była miła pani przewodnik, która z tajemnej szuflady wyciągnęła właściwy kluczyk i sprzedałą znaczek w cenie 6 zł.
 
Jacek
Dwa znaczki
Baza noclegowa - Garbicz - dzień tygodnia, co nie jest bez znaczenia - poniedziałek-rzut oka na mapę znaczka, co w okolicy jest, czego nie mamy - m.in. Krosno Odrzańskie Zamek znaczek nr 307 - sprawdzamy kasa muzeum no i oczywiście, jak to muzeum w poniedziałek nieczynne. A co szkodzi zadzwonić do IT, a nóż będą mieli - mają - super!!! Radość ,ale chwilka, powtórny telefon do IT do której czynna jest IT - 15-30, oj smutek - mamy ok 60 km do przejechania w 50 minut drogą leśna, ( zwierzaki) szerokość na jeden samochód oraz dziury, a tam gdzie jest super droga , to co chwile spowalniacze, czyli fotoradary. Wprowadzam trasę do gpsa i pokazuje przyjazd 15 min po czasie, co tam - start. Droga przebiega w miarę spokojnie, żona czyta książkę, córka się nabija , że Kubica, a ja robię co mogę i trochę co nie mogę. Godzina 15-05 dojeżdzmy do rogatek Krosna, w duszy radość 700 metrów do celu i tak szybko jak uśmiech się pojawił tak jeszcze szybciej znikł - korek i stoimy, stoimy i stoimy. We wstecznym lusterku widzę ruch, no tak , straż, pogotowie i policja to oznacza jedno - wypadek. Telefon do IT z nadzieją że odbiorą, że poczekają, ze.... nikt nie odbiera - No to po ptakach. Ale, co tam zamek i tak trzeba zobaczyć, więc już bez stresu dojeżdzamy na miejsce. Brama otwarta, więc wchodzimy, po pobieżnym rozejrzeniu się na dziedzincu rozdzielamy się. Żona z córką zdobywają wiedzę historyczną, czyli czytają historię zamku, a ja hop na mury. Gdy schodziłem, zauważyłem że dzieczyny znikają w czeluściach biura Informacji Turystycznej. Jak się później okazało, podszedł do nich pracownik zamku i zapytał w czym może pomóc, żona przedstawił sprawę znaczka , Pan poszedł do biura a na biurku karteczka Znaczki Turystyczne w pierwszej szufladzie !!! Pani z którą rozmawiałem telefonicznie, przeczuwając że możemy przyjechać zostawiła informację innym pracownikom gdzie znajdują się znaczki. W tym momencie, chcielibyśmy bardzo podziękować Pani, za przezorność i pomoc. Gdy dziewczny już naciskając klamkę chciały wychodzić, Pan który umożliwił nam zakup znaczka nr 307 ,spostrzegł kolejny znaczek o nr 219, dziękując serdecznie Panu za pomoc i spostrzegawczość w samochodzie sprawdzamy listę ZT, i fakt - dwa znaczki, więc dlaczego na mapie zaznaczony jeden ? może niedopatrzenie. Po powrocie rozmowam ze Zbyszkiem, że ten sam pkt gps i w sumie nie można tego przeskoczyć. No ale Ci co znają Zbyszka wiedzą, że jeżeli chodzi o Znaczek Turystyczny Polska, to nie ma rzeczy nie możliwych. Już są dwa znaczki na mapie Krosna Odrzańskiego.