Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 987 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 987 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie

GPS: 50.102799 19.578930

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie

Zamek Tenczyn w Rudnie położony jest na południowy-zachód od Krzeszowic, na najwyższym wzgórzu Garbu Tenczyńskiego (411 m n.p.m.). Nazwa zamku pochodzi od rodu Tęczyńskich. Przyjmuje się, że pierwszy zamek (drewniany) zbudował około 1319 roku kasztelan krakowski Nawój z Morawicy, on też wzniósł największą na zamku wieżę, zwaną do dziś "Nawojową Wieżą". Twórcą zamku murowanego był syn Nawoja, Jędrzej - wojewoda krakowski i sandomierski.Po bitwie pod Grunwaldem, Władysław Jagiełło więził tu niektórych ważniejszych jeńców krzyżackich. Na zamku często bywali przedstwiciele polskiego odrodzenia - Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Niegdyś pod zamkiem rozciągały się ogrody i winnice. Po potopie szwedzkim zamek został w większej części odbudowany i częściowo zamieszkany. W 1768 roku uległ pożarowi i od tego czasu popada w coraz większą ruinę. W 1783 roku prochy ostatniego z Tęczyńskich, Jana, przeniesiono z kaplicy zamkowej do nowego grobu w kościele św. Katarzyny w Tenczynku. Od 1816 roku zamek stał się własnością rodu Potockich i pozostał w ich rękach aż do wybuchu II wojny światowej. W 2009 roku, uwagi na zły stan techniczny zamku, został on zamknięty dla zwiedzających. W 2010 roku gmina, będąca administratorem zamku, uzyskała środki i rozpoczęła częściowe zabezpieczanie ruin. Piękne pozostałości zamku położone na skraju lasu, są wielką atrakcją zachodnich okolic Krakowa.


Miejsca sprzedaży:
Zamek Tenczyn - kasa biletowa, Rudno
Górny parking obok zamku, Rudno

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 209 Zamek Tenczyn w Rudnie

19.10.2019 - dostępny bez problemów
12.10.2019 - dostępny bez problemów
15.09.2019 - dostępny bez problemów
08.09.2019 - dostępny bez problemów
29.08.2019 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Janusz Trzeciak
Seaman
Zamek pięknieje w oczach
Już jako młodzież szkolna buszowałem w ruinach tego zamku w latach siedemdziesiątych. Po tylu latach jestem bardzo pozytywnie zaskoczony widokiem całego zamku i jego rozwojem. Wreszcie konkretne osoby dbają o jego rozwój i rozkwit, i nie jest to tylko chęć ściągnięcia gości hotelowych lub gastronomicznych. Tutaj bardzo mocno starają się odtworzyć dawny wygląd zamku i jego historię.
Zamek zwiedzaliśmy z przesympatyczną panią przewodnik o ogromnej wiedzy (należy pamiętać że w tym okresie obiekt jest udostępniony do zwiedzania tylko w weekendy). Byłem nawet zdziwiony bardzo dużą ilością osób odwiedzających to miejsce.
Znaczek Turystyczny jest dostępny w kasie biletowej, chociaż nie był wyeksponowany i nie zauważyłem żadnej jego reklamy - musiałem dopytywać o jego dostępność. Niestety, nie udało mi się już zdobyć archiwalnego znaczka okolicznościowego - No. 40005 "I Rajd Toporczyków Tęczyńskich" - po prostu już go nie było.
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Miejsce piękne. Super sie zwiedZało z bardzo sympatyczna Panią przewodnik.
Znaczka nie udało się kupic ponieważ dZisiaj zabrakło. Będą za dwa tygodnie. Pani w kasie biletowej wyciagnęła na sprzedaż znaczek okolicznościowy I Rajdu toporczyków tęczyńskich z 13.06.2010 r.
 
Koordynator Zamku Tenczyn
Znaczek jest dostępny!
Szanowni Państwo,

Znaczek turystyczny No. 209 "Zamek Tenczyn w Rudnie" znów jest dostępny do nabycia w jedynym słusznym miejscu - w kasie zamku. Zapraszamy Państwa do odwiedzin w soboty, niedziele i święta - od godziny 10:00 do 18:00.

W kasie można nabyć również archiwalny znaczek - No. 40005 "I Rajd Toporczyków Tęczyńskich". Z uwagi na jego archiwalny charakter, ilość jest znaczków jest ograniczona.
 
Quba0000
Brak znaczka
Pani w kasie powiedziała, że znaczki zostały zamówione ale jeszcze ich nie dostarczono.
 
Mariusz Raczyński
Raku
znaczka jeszcze nie ma
W kasie na zamku poinformowali mnie, że znaczki będą za 2 tygodnie. Zamek ( a w zasadzie malownicze ruiny) pod względem krasy na Jurze drugi po Ogrodzieńcu. Będziecie w pobliżu, to koniecznie zajedźcie!
 
Szymon Szot
Szymon Szot
Znaczka nie ma, ale warto
Na pytanie o znaczek pani w kasie powiedziała mi, że JESZCZE nie ma, czyli pewnie niedawno się skończyły. Natomiast polecam mimo wszystko zajrzeć, bo miejsce piękne. W cenie biletu o każdej pełnej godzinie zwiedzanie z przewodnikiem.
 
Jan Sýkora
TZ no. 209
Pěkná zricenina hradu. Turistickou Známku ale na hradě bohužel nemaji.
 
Maciej
Zamek Tenczyn
Na parkingu i nigdzie dookoła nie ma żadnego kiosku / gastronomi. Zamek był zamknięty z powodu remontu?
 
Krzysztof Ulka
krist58
Zamek Tenczyn
Ponoć ruiny zamku były dostępne do zwiedzania w każdy weekend już w lipcu i sierpniu. Mnie udało się wejść na teren zamku chyba dwa lata temu. Od tego czasu zamek zmienił się na plus o sto.., dwieście.., a może i trzysta procent. Dziś, nie tylko zobaczyłem ruiny zamku w nowej krasie,ale zwiedziłem go wraz z przewodnikiem. Mało tego, akurat był piknik rycerski. A co ważne zdobyłem dwa ZT w cenie sześciu złotych od sztuki, wraz z rzemykami .
 
Benek KUCZYŃSKI
Benek KUCZYŃSKI
Dostępny, ale...
Są dwa parkingi, ale na żadnym nie ma jakiegokolwiek kiosku. Zamek zamknięty. Kolejny znaczek do zdobycia drogą korespondencyjną:(
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Otwarty coraz piękniejszy Zamek
Byliśmy na inauguracji! Ponowne otwarcie! Sobota 23 lipca 2016 - godz.10.00. Fety nie było ale zebrało się ok 20 zapalonych turystów. Zwiedzanie ruszyło sprawnie i punktualnie przekroczyliśmy zamkową bramę. Dobre wrażenie robi odrestaurowany barbakan z którego wchodzimy dalej na dolny zamek. Bilety w przystępnej cenie - 5 zł dorośli i 2 zł dzieci. Co godzinę zwiedzanie z przewodnikiem. Bardzo merytorycznie i z pasją! Piękne widoki - a z górnego zamku jeszcze lepiej! A z wieży to już cudownie. Na każdym kroku widać niezwykły potencjał - to w końcu była niezwykła potężna posiadłość konkurująca w swoim czasie z Wawelem. Bardzo nam się podobało i z pewnością wrócimy znowu! Znaczek tradycyjnie na parkingu górnym niedaleko zamku. Pani ma jeszcze Znaczki Okolicznościowe z I Rajdu Toporczyków Tęczyńskich z 2010r! Poza tym oba znaczki kosztują tylko po 6 zł. I dodatkowo dostajemy rzemyczek do powieszenia znaczka. Pięknie!
 
Rafał z Łodzi
Zamknięty śnieżny zamek
Zamek piękny,  dostojny i w swej ruinie szlachetny...
Można go teraz jedynie obejść wkoło. Nie chciałem pukać, szukać osób które mogłyby coś wiedzieć oznaczkach... jest zima, mróz,  chaty pozamykane...
Sam dojazd ciekawy, wąska dróżka,  małe domeczki, do tego śnieg... fajna podróż,  warto zjechać na chwilę z autostrady!
 
 
marekk
zamek znaczek niedostepne
Obiekt niedostepny,  mozna jedynie obejrzeć z zewnatrz,  pozamykane na kłódkę nacys robotnicy  mają kontener obok parkingu a tak to cisza 
Data wizyty 
25. 08. 15
 
Samanta
ZT
Zamek popada w ruinę, a prace nad remontem zakończono i nic nie wskazuje na to, żeby miały się rozpocząć na nowo. Nikt już nie zbiera opłat za parking i nikt nic nie wie o znaczkach.
 
Grzegorz
zamek
Zamek w dalszym ciągu w remoncie, można obejrzeć tylko z zewnątrz. Punkt gastronomiczny, w którym jest znaczek jest czynny tylko latem. Znaczki (209 i okolicznościowy) kupiłem u pana pobierającego opłaty za parking. Pan mieszka w pierwszym domu przy parkingu, więc jeżeli nie będzie go na parkingu można tam próbować.
 
Krzysztof1970
: Zamek Tenczyn w Rudnie
Znaczki (Zamek Tenczyn w Rudnie i Znaczek Okolicznościowy z I Rajdu Toporczyków Tęczyńskich)  kupiliśmy bez problemu u miłej starszej pani pobierającej opłaty na  górnym parkingu przy zamku , musieliśmy tylko chwilkę poczekać gdyż pani musiała pójść po znaczki do domu ( drewniana chałupa tuż obok parkingu - to chyba ta mała gastronomia podana w opisie jako miejsce sprzedaży ). pozdrawiamy  wszystkich kolekcjonerów i zachęcamy do odwiedzenia tego naprawdę ciekawego miejsca. Krzysztof i Martynka 
 
Przemek DG
Re: Zamek Tenczyn w Rudnie
Znaczki z zamku (oba!) nabyłem 8 lipca tego roku w "małej gastronomii" przy górnym parkingu. Łatwo nie bylo, ale to dlatego że jestem taki niedomyślny.... Zamek jest zamknięty, nieco odremontowany, na zamkniętej na kłódkę bramie wisi żółta tablica, gdzie planowane zakończenie robót to 30.10.2012 - więc pewnie za dużo nie zrobią i nie otworzą. Niemniej okrążylismy zamek z każdej strony (warto!) i nigdzie nie znaleźliśmy niczego przypominającego jakikolwiek punkt sprzedaży. Wracając przyjrzeliśmy sie oborze, z której wybiegł po 3 zł za parking sympatyczny blondas - otóż ta właśnie szopa to MAŁA GASTRONOMIA. Znaczek z I Rajdu Toporczyków wisiał na samym środku regału wewnątrz, a na moją prośbę na zapleczu znalazł sie róznież regularny znaczek nr 209 (cena 6zł od szt.)... Dysponując tą wiedzą nikt nie powinien mieć kłopotu z zakupem. Najlepiej zagadać od razu, bo po dojechaniu na miejsce ów Pan materializuje się przy aucie w mgnieniu oka...
 
severko
Zamek Tenczyn w Rudnie
Witam.Obecnie nie jest napisane gdzie można zakupić znaczek.Na starej wersji strony było napisane że jest dostępny w małej gastronomii przy górnym parkingu.Kilka miesięcy temu odwiedziłem ten zamek(tylko obejrzałem z zewnątrz , wtedy go remontowali,nie wiem jak teraz).Sklepik, gdzie miał być znaczek, jak się dowiedziałem jest od roku zamknięty.Dzięki uprzejmości miejscowych mieszkańców udało mi się ustalić adres właściciela( pani sołtys)i u niej udało mi się zakupić znaczek 209 z zamku,oraz bonus czyli znaczek okolicznościowy z I rajdu toporczyków tenczyńskich.Polecam kolekcjonerom,może uda się jeszcze komuś zdobyć te znaczki.