Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 600 Zamek w Będzinie

śląskie
GPS: 50.327170 19.129055

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie

Zamek będziński położony na wysokiej skarpie na lewym brzegu Czarnej Przemszy stanowi przykład budownictwa obronnego z połowy XIV w. Był ważnym ogniwem systemu obronnego zachodniej granicy Polski przed najazdami od strony Śląska i Czech. Czuwał też nad bezpieczeństwem wodnych i lądowych dróg handlowych m.in. traktu handlowego ze Śląska do Krakowa. Zamek odnotowany jest w dokumentach od 1349 r., kiedy to wymieniono Wiernka - burgrabiego będzińskiego. Wspominają o nim Jan z Czarnkowa i Jan Długosz w spisie warownych budowli wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego. Pierwotne założenie stanowiła wolnostojąca cylindryczna wieża ostatecznej obrony, zbudowana z miejscowego kamienia w drugiej połowie XIII w. W połowie XIV w. wzniesiono wieżę czworoboczną, do której nieco później dobudowano budynek mieszkalny. Całość otoczona została dwoma obwodami murów kamiennych rozdzielonych międzymurzem. Do zamku górnego od zachodu przylegało podzamcze. Architektura zamku - tworząca zwartą bryłę gotyckiej zabudowy - podporządkowana była funkcji obronnej. W 1834 r. zamek został przebudowany wg projektu F.M. Lanci’ego, który wprowadził elementy pseudogotyckiej architektury romantycznej, a od 1956 r. odbudowany zamek będziński jest siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie. Zbiory eksponowane na zamku obejmują kolekcję dawnej broni oraz pamiątki historyczne dokumentujące dzieje miasta.


Miejsca sprzedaży:
> Zamek w Będzinie, ul. Zamkowa 1

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 600 Zamek w Będzinie

11.05.2024 - dostępny bez problemów
11.05.2024 - dostępny bez problemów
19.07.2023 - dostępny bez problemów
08.06.2023 - dostępny bez problemów
08.06.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Daniel Onyszk
Guliwer
Wizyta
Zamek bardzo fajny a widok z wieży zamkowej całkiem całkiem. ZT kosztuje 10 złotych. Warto też zwiedzać Park koło zamku i trase turystyczną w tym parku
 
Marcin
Będzin
Miejsce godne polecenia. Dużo eksponatów zamek bardzo fajny jedynie znaczki mogłyby być trochę w niższej cenie - 10 zł
 
Adam
saddam
ZT 600
Znaczek aktualnie niedostępny. Na zamku mają także znaczki nr 597 i 598, a także znaczek okolicznościowy. Cena - 7 zł
 
Zt
Zt
Uwaga dostępne jockery okolicznościowe z zamku
 
Skała
Zamek
Uważam że Będzinski Zamek warto zwiedzić ciekawe ekspozycje wystaw w tym czasowa znani Polacy w medalach ze zbiorów muzeum Zagłębia. Uważam że jest to jedno z droższych muzeów na szlakach Znaczka Turystycznego Skała.
 
Mateusz Leś
Mateusz Leś
brak
Brak znaczka. Skończyły się, w zamian dostać można znaczek okolicznościowy.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.600
Powróciliśmy do zamku po kilku latach przerwy. Od naszej ostatniej wizyty na pewno zmieniło się otoczenie, a także przeprowadzono prace wewnątrz, dzięki czemu obiekt powoli odzyskuje swój blask. Z uwagi na niedostępność niektórych ekspozycji odpuściliśmy sobie ponowne zwiedzanie zamku. Dokupiliśmy brakujący w naszej kolekcji znaczek w cenie 7 zł. Na podstawie pierwszej i marcowej wizyty z całą pewnością możemy zamek polecić osobom, które jeszcze w nim nie były.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 600 Zamek w Będzinie
Zamek super. Jeden znaczek był wystawiony w gablocie i go otrzymaliśmy. Reszta partii może się skończyła albo jest gdzieś w zakamarkach zamku.
 
Rafał T
Rafał 82
ZT
Znaczek dostępny w standardowej cenie 7 zł. Dostępny również znaczek okolicznościowy.
 
MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Polecam gorąco zwolennikom historii. Wieża dostępna i bardzo ciekawe widoki na region. A sam zamek odrestaurowany, z ciekawa wystawą różnego rodzaju broni, halabardy, kusze, strzelby, karabiny skałkowe i wiele wiele innych. Moim zdaniem bardzo ciekawa ekspozycja.
 
Rafał Łysiuk
budget-lodz
ZT 600
Znaczek dostępny na zamku i kupiony podczas nocy muzeów razem z ZT 598 i ZK 27, wszystkie po 7 zł i dobrze wyeksponowane.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
zamek
Ciekawa kolekcja broni i dokumentacji historycznej. Z zamkowej wieży rozciąga się panorama Zagłębia. Obiekt wart zwiedzenia.
Dostępne trzy znaczki w cenie 7 zł, wyeksponowane na stojaczku. Na drzwiach naklejka.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 600
Znaczek dostępny, razem z ZT 597 i ZT 598, wszystkie w standardowej cenie. Wewnątrz do zobaczenia kolekcja broni oraz ekspozycja dotycząca historii zamku.
Info: do końca stycznia 2017 r. wieża zamkowa pozostaje niedostępna dla turystów.
 
paulina
znaczek niedostępny
nie ma
 
Danuta Świątek
Dana
zamek
Zamek jest pięknie utrzymany. Kolekcja broni jedna z największych, jakie prezentuje się w zamkach. Przewodnicy chętni do oprowadzania. ZT po 7 zł. Kupiłam również znaczek okolicznościowy z wystawy znaczków, jak się tu odbyła w kwietniu tego roku. Są tu dostępne jeszcze ZT z Podziemi Będzińskich i z Domu Modlitwy "Mizrachi".
 
Notelekseltis
ZT600
Zamek moim zdaniem lepiej prezentuje sie z zewnątrz, z zadbanym parkiem i mniej zadbanym cmentarzem. Jesli ktos liczy zobaczyc wystroj jak w zamku panowal za czasow swietnosci, to sie nie doczeka. Generalnie calosc opiera sie o kolekcje broni i pancerza
 
Samanta
ZT
Zamek ładnie położony na skarpie, skąd roztacza się ciekawy widok na okolicę. Znaczek po 7zł. Można też kupić tutaj znaczek z Podziemi Będzińskich.
 
Agata
ZT 600
Zamek  z bogatym wnętrzem historycznym. Znaczek wyeksponowany w gablocie, cena 7 zł, w środku plakat i naklejka, na drzwiach wenątrz naklejka, na zewnątrz naklejka, przy bramie głównej plakat. Tak oznaczone miejsce może być przykładem dla innych miejsc znaczkowych w jaki sposób stać się widocznym. Tak trzymać!!!