Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 749 Zamek w Gosławicach

GPS: 52.291560 18.258183

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach

Zamek w Gosławicach zbudowany został w latach 1418-1426 z inicjatywy jednego z największych dyplomatów epoki jagiellońskiej, biskupa Andrzeja Łaskarzyca herbu Godzięba. Pracował on między innymi dla królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły, był uczestnikiem soboru w Konstancji, przedstawicielem Polski w procesach z Krzyżakami. Zamek wzniesiono na wąskim, piaszczystym półwyspie, otoczonym wodami jeziora i bagnami, dostępny był tylko od strony wschodniej, od której mur jest najgrubszy. Odkryte na zamku ślady obozowiska kultury łużyckiej dowodzą, że miejsce to było odwiedzane, a może i zamieszkałe od 2,5 tys. lat. Budowla reprezentuje nowy na ówczesne czasy typ nizinnego, bezwieżowego zamku, przystosowanego już do użycia artylerii, o czym świadczą zachowane w murze wschodnim gniazda działowe. Został zniszczony w okresie potopu szwedzkiego. W 1772 r. obiekt trafił w ręce Jadwigi Łąckiej, a później rodu Kwileckich. Od 1986 roku udostępniony jest zwiedzającym, jako siedziba Muzeum Okręgowego w Koninie, a jego mury stanowią ochronę dla ekspozycji archeologicznych i historycznych związanych z Koninem i regionem. Znajdują się tu również wyjątkowe zbiory biżuterii XIX i XX-wiecznej,  zachwycająca kolekcja lamp oraz galeria, w której prezentowane jest polskie malarstwo. Niewątpliwym rarytasem dla pasjonatów jest gabinet numizmatyczny.


Miejsca sprzedaży:
> Muzeum Okręgowe w Koninie, ul. Muzealna 6 (wejście od strony ul. Gotyckiej), Konin - Gosławice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 749 Zamek w Gosławicach

23.02.2024 - znaczek niedostępny
04.07.2023 - dostępny bez problemów
03.09.2022 - dostępny bez problemów
05.07.2022 - dostępny bez problemów
24.06.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Ireneusz Kraków
Ireneusz Kraków
Ceny.
Znaczek 9 zł. Bilet darmowy dla weterana.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
749 +750 + 751
Podziękowania dla pani Dyrektor.
Ukłony dla całej miłej sympatycznej obsługi. .
 
Dariusz Lutoborski
Lutodar
No. 749 Zamek w Gosławicach
Znaczek nabyty. W środku mnóstwo ciekawych wystaw: historia, archeologia, wystawy ikon, biżuterii.
 
Hubert A.
Hubert
Zamek
Zwiedzanie zamku rozpoczęliśmy w samotności, ale już po chwili dogoniła nas jakaś wycieczka, która generalnie przeszkadzała w dokładnym studiowaniu eksponatów. Z tego względu spędziliśmy tu mniej czasu niż byśmy chcieli i niektórym ciekawym wystawom poświęciliśmy mniej uwagi. Niemniej jednak każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie bo jest i wystawa o oświetleniu, o biżuterii, ale też o papierowym pieniądzu oraz o historii Konina i badaniach archeologicznych w okolicach. No i sam zamek to przecież też interesujący obiekt, a za jego ogrodzeniem jeszcze jezioro i w oddali elektrownia...
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Gosławice - Muzeum
Bardzo zróżnicowane muzeum. Jest wystawa poświęcona górnictwu węgla brunatnego, są maszyny górnicze, trochę sztuki, zamek, dworek, część etnograficzna. No i słoń leśny, którego nie sposób nie zauważyć :-) .
Warto również spojrzeć przez płot na drugą stronę jeziora - tam "miejscowy Titanic" - elektrownia Pątnów!
Nabycie znaczka nie stanowi problemu.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Nietypowy zamek z bardzo różnorodnymi wystawami wewnątrz. Znaczki ładnie wyeksponowane na stojaczkach w kasie muzeum.
 
Marceli Salwowski
Marceli Salwowski
Zamek
Fajne miejsce ciekawe wystawy
 
Robert Salwowski
Bobik
Zamek
Ładny obiekt i ciekawe wystawy. W kilku pokojach wystawa pięknych ikon. Podobno na stałe jest wystawa malarstwa i to bogata, bo mają nawet portrecik dziewczyny wykonany przez Matejkę, ale ikony tez śliczne. W ogóle wiele wystaw, ale na mnie chyba największe wrażenie zrobiła wystawa biżuterii. Oprowadzał nas pan, który bardzo fajnie opowiadał o zbiorach i całym regionie. Polecam
 
Kacper Grzyb
Kafejka
ZT 749
Wszystkie znaczki ładnie wyeksponowane i dostępne po 7zł w kasie biletowej muzeum. Zamek ładny, bardzo piękne i ciekawe wystawy. Bardzo miła obsługa, zachęcająca do zwiedzania.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Zamek
Ciekawe, ładnie odbudowane zamczysko. W środku mnóstwo ciekawych wystaw: historia, archeologia, wystawy ikon, biżuterii, lamp naftowych i nie tylko. Trzeba zarezerwować sporo czasu na obejrzenie wszystkiego. ZT w kasie muzeum.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 749
3 Stojaki ze znaczkami (nr 749, nr 750 i nr 751) ustawione na ladzie kaso-sklepiku w budynku spichlerza, cena standardowa. Na drzwiach widoczna znaczkowa naklejka, dostępna również pieczątka.
Na terenie muzeum, oprócz ekspozycji w budynkach spichlerza, zamku i dworku, znajdują się mini skanseny: maszyn i urządzeń górniczych oraz etnograficzny.
Wystawy zróżnicowane tematycznie, ciekawe i okraszone zdjęciami, mapami, filmami, makietami i modelami. Nie można tu, nie wspomnieć o modelu słonia leśnego, wykonanym w rzeczywistych rozmiarach (nogi oglądamy na parterze a łeb zwierzęcia możemy zobaczyć z bliska na 1 piętrze).
Jeżeli do tego dodać sympatyczną obsługę, która potrafi zainteresować turystę zbiorami i przekazać wiele ciekawostek dotyczących danej ekspozycji, to z pewnością wyjdziemy z placówki usatysfakcjonowani.
Ja spędziłem w muzeum 4 godziny a i tak, to było mało, żeby wszystko zobaczyć.
Polecam wizytę w muzeum. W niedziele wstęp bezpłatny.