Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 908 Zamek w Gostyninie

GPS: 52.429759 19.453765

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie

Dzieje gostynińskiego zamku sięgają XIV wieku. Wtedy to na dzisiejszym wzgórzu zamkowym została zbudowana drewniana baszta, która pełniła zarówno funkcje obronne jak i mieszkalne. Basztę wzniósł Siemowit III, a kilkadziesiąt lat później jego syn Siemowit IV przystąpił do budowy murowanej warowni, która oprócz wieży posiadała mur obwodowy i Dom Wielki, będący rezydencją książęcą. W 1462 r. Gostynin przestał być miastem książęcym i od tego czasu zamkiem zarządzali starostowie. W XVI wieku zamek intensywnie się rozwija. Wybudowano Dom Mniejszy mieszczący pomieszczenia załogi zamku oraz kuchnia. Poza fosą powstał przygródek z budynkami gospodarczymi oraz służbowymi. Od XVII wieku zamek stopniowo upada, najpierw podczas najazdu szwedzkiego, a później także w czasie wojny północnej i w czasach zaboru pruskiego. Zamek nigdy nie odzyskał swojej świetności. Przeznaczony został na zbór. Po wybudowaniu pastorówki i budynków gospodarczych ewangelikom służył do 1945 roku. Po wojnie obiekt przejęła parafia rzymskokatolicka i użytkowała go do 1978 roku, następnie przeszedł na własność miasta. W 2009 roku po odrestaurowaniu zamek został oddany do użytku i dziś mieści się w nim hotel oraz restauracja.


Miejsca sprzedaży:
> Zamek Gostyniński, ul. Zamkowa 31, 09-500 Gostynin

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 908 Zamek w Gostyninie

21.09.2023 - znaczek niedostępny
21.09.2023 - znaczek niedostępny
22.07.2023 - dostępny bez problemów
20.05.2023 - dostępny bez problemów
05.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Mirosław Maziarz
Mirosław Maziarz
ZT 908
Znaczek za 8zl w recepcji. Zamek to rzeczywiście hotel, ale w porządku, taki inny od znanych mi innych zamków. Na plus fajny taras z widokiem na staw.
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek za 9zł w recepcji. Miły pan oprowadził mnie po dziedzińcu, odremontowanym budynku, w którym był kościół, a teraz odbywają się różnego typu imprezy, wesela, hotel kameralny na 10 pokoi, w piwnicy mają przeniesione z centrum Gostynina, odkryte i zrekonstruowane freski, warto zapytać, stworzyli malutką wystawę z pamiątkami z miasteczka. Zamek historyczny już tu nie istnieje, okolica jednak śliczna.
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 908
Znaczek dostępny bez większego problemu w hotelowej recepcji. Zamek jak i jego okolica - dość malownicze. Dzięki uprzejmości Pani Recepcjonistki udało się częściowo zwiedzić zamek po którym nas osobiście oprowadziła. Okolice bardzo malownicze i godne polecenia.
 
Tomasz Szkudlarek
Tomasz Szkudlarek
908
Dodam , że restauracji dla gości z zewnątrz też nie ma.Znaczek jest w sprzedaży.
 
Janusz Trzeciak
Seaman
Wielkie rozczarowanie
Jednym zdaniem hotel nie mający nic wspólnego z muzeum lub zamkiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Zwiedzania nie ma żadnego, nie można oczywiście przeszkadzać gościom hotelowym i aktualnie trwającym sympozjum.
Znaczek jest niedostępny, właśnie się skończyły.
 
Piotr Uba
Piotr Uba
Zamek
Z powodów pandemicznych nie miałem szans zwiedzić wnętrz zamku (czynny tylko hotel). Zamek, jak zamek (trudno mi ocenić), ale za to bezpośrednie otoczenie mnie zauroczyło. U podnóża wzgórze duży staw, gdzie każdy miłośnik ptaków będzie zachwycony. Żałowałem, że nie zabrałem ze sobą teleobiektywu trzciniaki i gąsiorki miałem niemal na wyciągnięcie ręki. Okoliczne łąki też wyglądały kusząco. Myślę, że wybiorę się pod zamek kiedyś na dłużej.
Znaczek - niestety - za 10 złotych.
 
Radzioactive
908
Znaczek dostępny bez większego problemu w hotelowej recepcji. Zamek jak i jego okolica - dość malownicze. Niestety aktualnie nie ma możliwości zwiedzenia zamku od środka, na osłodę pozostaje wejście na taras widokowy.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Gostynin
Znaczki dostępne bez problemu w hotelowej recepcji. Miejsce z długą i ciekawą historią, ładnie położone. Niestety plastikowo-klinkierowy "zamek" to zupełnie nie mój klimat. Przy okazji odwiedzin warto przespacerować się po mieście. Nie ma wielu zabytków ale ciekawą historię opisaną na kilku ustawionych w mieście tablicach.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
Grzegorz Kaczmarczyk
908
Zamek posiada bardzo ciekawą architekturę i pięknie położony na wzniesieniu, gdzie doliną płynie rzeka Skrwa. Znaczki widoczne w kasie recepcji, cena standardowa. Miła obsługa hotelu.
 
MW
............
Znaczek dostępny przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto poprosić o pokazanie malowidła w Sali Kolumnowej - w syntetycznej formie prezentującego najważniejsze wydarzenia z historii miasta
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 908
Znając poprzedni z przed lat widok tego miejsca jestem nim zachwycony. Na terenie dawnego zamku zbudowano nowy, stylizowany na zamek, obiekt hotelowy, który przylega do neogotyckiego kościoła (obecnie ta część zwana jest Salą Kolumnową) zawierającego w swoich murach fragmenty średniowiecznego zamku. Z spraw przyziemnych miejsce oznaczone naklejką ZT do nabycia w recepcji. Cena 7 zł (można płacić kartą) Wielkie podziękowania dla Pana, który pozwolił mi zwiedzić kawałek Zamku. Obiekt Polecam. W Gostyninie można jeszcze Zobaczyć rynek z Ratuszem i pomnikiem Siemowita IV, dworzec z wieżą ciśnień.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 908
Stojak ze znaczkami widoczny w recepcji - punkcie IT, cena 7.50 zł.
Ładnie odrestaurowany obiekt, warty zobaczenia podczas zwiedzania Gostynina. Z zamkowego wzgórza można zobaczyć panoramę miasta.