Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 1191 Żelazny most wiszący w Ozimku

GPS: 50.676410 18.212214

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1191 Żelazny most wiszący w Ozimku

Zabytkowy most w Ozimku na rzece Mała Panew został wybudowany w 1827 r. Jak podają źródła, jest to najstarszy w kontynentalnej Europie żelazny most wiszący. Projektantem tej konstrukcji był Karl Schottelius, królewski inspektor hutniczy, a wykonawcą Huta Małapanew z Ozimka. Do budowy mostu zużyto prawie 60 ton żeliwnych odlewów i 14 ton stali. Most ucierpiał podczas powodzi w 1830 roku, jednak został wówczas naprawiony i wzmocniony. Jako przeprawa ogólnego ruchu most służył do 1938 roku. W 1945 r. ponownie ucierpiał i od tego czasu był używany jako most dla pieszych na terenie huty Małapanew. W 2009 r. konstrukcję poddano gruntownej renowacji. Odnowiony most zyskał dodatkowe liny stalowe oraz oświetlenie. Do użytku został oddany w 2010 roku, a już siedem lat później prezydent Andrzej Duda wpisał ten zabytek na listę pomników historii. Dziś to jedna z bardziej znanych atrakcji turystycznych Ozimka.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna przy siedzibie LGD „Kraina Dinozaurów”, ul. J. Słowackiego 18, Ozimek
> Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku, Hutnicza 1, Ozimek (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1191 Żelazny most wiszący w Ozimku
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 1191 Żelazny most wiszący w Ozimku
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 1191 Żelazny most wiszący w Ozimku
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 1191 Żelazny most wiszący w Ozimku

05.10.2023 - dostępny bez problemów
05.10.2023 - dostępny bez problemów
04.10.2023 - dostępny bez problemów
25.07.2023 - dostępny bez problemów
11.05.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1155
Most to najbardziej znana budowla Ozimka jest jeszcze kościół ewangelicki i oczywiście Muzeum wyrobów użytecznych żeliwnych czynne w sobotą i niedzielę jest też możliwość zwiedzania grupowego ale trzy osoby to za mała grupa bilety są w formie "cegiełki na rzecz Muzeum” gdzie osoby powyżej 65 roku życia zwiedzają za darmo. Szkoda ze się nie udało zwiedzić muzeum. Został tylko most do zobaczenia. Znaczek nabyty w Informacja Turystyczna. Można tu tez nabyć ZT No.1192.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 1191
Most to herbowa atrakcja Ozimka, którą koniecznie trzeba zobaczyć!
W tym miejscu chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować pracownicy LGD "Kraina Dinozaurów" - dzięki wyjątkowej uprzejmości i zrozumieniu kolekcjonerskiej pasji tej Pani, udało mi się pozyskać ZT "po godzinach". Chylę czoła!
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
most
Znaczek kupiony w siedzibie LGD Kraina Dinozaurów. Bardzo ciekawy zabytek techniczny, warto obejrzeć, przeczytać opis na tablicy informacyjnej ale również posłuchać opowieści w audioprzewodniku, do którego kod znajdziemy obok mostu. Obok muzeum hutnictwa, niestety czynne tylko w weekendy.
 
Hubert A.
Hubert
Most w Ozimku
Deszcz na chwilę ustał właśnie w momencie, w którym dotarliśmy do Ozimka. Na szczęście od parkingu do mostu jest żabi skok, więc i my skoczyliśmy zobaczyć to cudo. Budowla robi wrażenie, nawet przy nieciekawej pogodzie. Żałujemy, że trafiliśmy do Ozimka w środku tygodnia, bo w weekendy otwarte tu jest Muzeum Huty Mała Panew. To kolejne miejsce, które naszym zdaniem powinno posiadać swój znaczek turystyczny i kto wie, może kiedyś do tego dojdzie. A sam znaczek turystyczny z mostem dostępny bez problemów w Informacji Turystycznej, gdzie miły personel podpowie jakie jeszcze miejscówki w okolicy warto odwiedzić.
 
Michał Barański
Michał Barański
Ozimek
Znaczki (oba) dostępne jeszcze w cenie 8 zł w Informacji Turystycznej pod wskazanym adresem. Pieczątka i sporo materiałów informacyjnych. Miła obsługa.