Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

GPS: 50.194934 18.448962

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach składa się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz później dobudowanych skrzydeł barokowej rezydencji pałacowej. W rezydencję pałacową zabudowania klasztorne zostały przekształcone w  XIX wieku. Część kościelna została odrestaurowana w latach 1994-1996. Natomiast część klasztorno-pałacowa, od okresu powojennego stopniowo popadała w ruinę. W 1998 roku została przekazana na własność diecezji gliwickiej i poddana długiemu procesowi renowacyjnemu. Na dawną część klasztorną składają się skrzydła w formie czworoboku przyległego do kościoła z wewnętrznym dziedzińcem i krużgankami tworzącymi wirydarz. Na część dawnej rezydencji pałacowej składają się skrzydła północno-zachodnie i północno-wschodnie. Tworzą one zewnętrzny dziedziniec, częściowo otwarty. W otwarciu pomiędzy tymi skrzydłami usytuowany jest wjazd na dziedziniec oraz dwa trasy zewnętrzne, z których rozciąga się widok na przyległy parkowy staw. Na załamaniu skrzydła zachodniego i północnego znajduje się wieża. W pomieszczeniach zespołu mieści się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny, organizowane są wystawy i spotkania.


Miejsca sprzedaży:
> Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach, ul. Szkolna 1, Rudy

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 618 Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach

21.10.2023 - dostępny bez problemów
18.10.2023 - dostępny bez problemów
11.11.2022 - dostępny bez problemów
16.10.2022 - dostępny bez problemów
09.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wiktor Gacek
Wiktor Gacek
WG
Na stacji znaczek jest. Sam obiekt można zwiedzić, natomiast jest to trochę zwiedzanie na surowo, bo bardziej można znaleźć tam różne wystawy aniżeli jakieś oryginalne wyposażenie czy historię cystersów. Za tą cenę warto, a okolica świetna.
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
znaczki w Rudach
Co prawda zaznaczyłem że znaczek jest dostępny bez problemu,ale małe problemy były.Przede wszystkim Punkt Informacji Turystycznej przy parkingu w Rudach już nie istnieje,a w Kużni Raciborskiej znaczków też już nie sprzedają.Wszystkie znaczki z Rud można kupić w kasie Kolejki Wąskotorowej Szkolna 1 Rudy.
 
Adam
saddam
ZT 618
Znaczek dostępny za 7 zł w informacji turystycznej przy parkingu w Rudach. Opactwo można zwiedzać w każdą niedzielę do końca października w godz. od 13:30 do 17:30. Bilet normalny kosztuje 8 zł
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Faktycznie znaczki można kupić obok parkingu w sklepiku z pamiątkami, który jest otwarty również w niedzielę. Znaczki ładnie wyeksponowane w szklanej gablotce. Cena 7zł. Można się tylko zastanawiać dlaczego to miejsce nie jest podane jako punkt sprzedaży obok Kuźni Raciborskiej, gdyby nie wpis Andrzeja pewnie bym tam nie trafiła.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Rudy
Znaczki kupiliśmy w niewielkim nowoczesnym budynku tuż obok parkingu - na przeciwko Zespołu Klasztornego. jest tam teraz informacja turystyczna i obok wielu gadżetów niezbędnych każdemu Turyście były również Znaczki! ZT 618 , ZT 623 i Okolicznościowy z Kuźni Raciborskiej. My byliśmy w niedzielę i było otwarte.
Do tego piękny Klasztor i Park. I czego chcieć więcej?
 
Slawomir Woźniak
Sławek
618
Zespół piękny, pałac i park trzeba zobaczyć. Dziękuję Księdzu za udostępnienie pieczątki..
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 618 Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach
Znaczki dostępne w MOKSiR w Kuźni Raciborskiej,w sekretariacie ( wejście z boku budynku za apteką ). Dostępny również okolicznościowy.
 
Stanisław Płatek z Katowic
Rudy Raciborskie Bazylika izespół Klasztorny
Niestety Znaczki turystyczne w wyznaczonym punkcie sprzedaży niedostępne punkt nieczynny do odwołania nie ma wyznaczonego innego punktu /np. Parafia, czy centrum Diecezjalne brak informacji o możliwości kontaktu telefonicznego
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 618 Zespół Klasztorno – Pałacowy w Rudach
JESTEŚMY UMÓWIENI Z IT W KUŹNI RACIBORSKIEJ NA TELEFON GDY BĘDĄ JUŻ MIELI ZNACZKI WIĘC DAMY TUTAJ ZNAĆ CZY JUŻ SĄ BY TURYŚCI NIE MUSIELI WRACAĆ Z PUSTYMI RĘKOMA.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Rudy
Miejsce piękne i warte odwiedzenia. ZT niestety niedostępne. "Punkt IT nieczynny do odwołania."
 
Krzykos
Krzykos
ZT 618
Polecam zobaczyć bazylikę, wraz z całym zespołem poklasztornym, również w wieczornej iluminacji, podkreślającej detale architektoniczne.