Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 987 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 987 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 321 Zespół Poaugustiański w Żaganiu

lubuskie
GPS: 51.616259 15.318746

Miasta

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 321 Zespół Poaugustiański w Żaganiu

W skład zespołu poaugustiańskiego w Żaganiu wchodzą: - gotycki kościół Wniebowzięcia NMP, jedna z najcenniejszych świątyń Dolnego Śląska, o której pisano w dokumentach już pod koniec XIII w. W drugiej połowie XIV w. zakonnicy wznieśli trzynawową bazylikę a w wiekach następnych nową wieżę, wielki zachodni szczyt oraz podwyższono nawę główną. W świątyni znajduje się gotycki sarkofag księcia głogowsko-żagańskiego - Henryka IV. Ciekawostką jest fakt zainstalowania na wieży kościoła w 1778 roku pierwszego w Europie piorunochronu - dawny klasztor Augustianów, w którym nad kaplicą św. Anny, znajduje się biblioteka klasztorna, do której wchodzi się przez ozdobne kute drzwi. Bogaty księgozbiór liczy około 2000 starodruków oraz ksiąg o tematyce religijnej. W pomieszczeniach bibliotecznych zachowały się też globusy z 1640 roku. W II połowie XVIII wieku funkcjonował tu punkt obserwacyjny najstarszej w świecie sieci meteorologicznej „Societas Meteorologica Palatina”. - dawny budynek dawnego konwiktu wybudowany w latach 1740-1758 na miejscu klasztornych budynków gospodarczych i szkoły nowicjatu. Konwikt posiada cenny rokokowy portal, a także barokowe malowidła z motywami astronomicznymi i portretem słynnego żagańskiego astronoma Jana Keplera. - dawny późnogotycki spichlerz klasztorny , który zamyka plac klasztorny, pochodzący z końca XV w. Cały zespół poaugustiański Rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 28.02.2011r. uznany jest jako Pomnik Historii.


Miejsca sprzedaży:
Punkt IT przy Pałacu Książęcym (na lewo od wejścia), ul. Szprotawska 4, Żagań

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 321 Zespół Poaugustiański w Żaganiu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 321 Zespół Poaugustiański w Żaganiu

19.07.2020 - dostępny bez problemów
14.06.2020 - dostępny bez problemów
23.05.2020 - dostępny bez problemów
03.12.2019 - dostępny bez problemów
10.11.2019 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wojciech Dera
Wojtek z Poznania
Znaczka brak
Niestety, nadal znaczka brak, choć pozostałe są. Pani stwierdziła, ze już po sezonie letnim i zaprasza w przyszłym roku :(
Z wpisów wcześniejszych widzę, że tego znaczka nie ma od wielu miesięcy. Może warto wysłać!!!!!
 
Grzegorz Skrzypek
Grzegorz Skrzypek
ZT321
Mogę tylko powielić: Na dzień dzisiejszy znaczka brak, choć pozostałe dostępne bez problemu.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 321
Na dzień dzisiejszy znaczka brak, choć pozostałe dostępne bez problemu
 
Maciej Skrzypczak
Maciej Skrzypczak
Zespół Poaugustiański w Żaganiu
Budowle robiące wrażenie warte poświęcenia trochę czasu by je dokładnie obejrzeć, znaczek dostępny w IT
 
Robert Salwowski
Bobik
Piękna architektura
Niestety też można to wszystko zobaczyć tylko z zewnątrz, a szkoda bo to perełka. Podobno jest teraz odrestaurowana stara biblioteka augustiańska. Podobno można się wcześniej z księdzem umówić na jej zwiedzanie. Podobno, bo sam nie miałem okazji sprawdzić
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Żagań
Monumentalna budowla, robi naprawdę duże wrażenie. Martwi trochę stan zabudowań, ale stoją rusztowania więc na szczęście coś się dzieje. Najlepsze wrażenie jest wieczorem kiedy patrzy się na podświetlone ceglane mury i nagle odzywa się dzwon. ZT, ten i 4 inne z Żagania do kupienia w informacji obok pałacu.
 
Samanta
ZT
Warto zwiedzić, a znaczek do kupienia w IT w Pałacu Książęcym.
 
Hubert
321
[Wpis zbiorczy] Sobotnia wędrówka po Żaganiu i kompletowanie kolejnych ZT. Odwiedzone 4 miejsca, choć niektóre chciałoby się zdobyć (wchodząc na wieżę). Architektura to ciężki temat dla naszych dzieci, więc jakiegoś super zachwytu nie było, ale generalnie dzień uważany za udany.
 
Agata
ZT 321
Znaczek do nabycia w Pałacu Książęcym. Cena 7 zł
 
Marta i Michał
No. 321
Znaczek dostępny w punkcie IT w Pałacu wraz z innymi żagańskimi znaczkami w cenie 7 zł. Polecamy obejście Zespołu Poaugustiańskiego - miejsce warte odwiedzenia. :)