Dzień otwartych dni w RýmařověW 2022 r. mija 25 lat od powstania pierwszego znaczka turystycznego z najwyższym szczytem Moraw - Pradziadem. Pomysł, który zrodził się w Czechach, w mieście Rýmařov, miał być zabawą dla młodzieży, a zarazem motywacją do poznania okolic swojego miejsca zamieszkania. Nieoczekiwanie stał się grą krajoznawczą nie tylko w Republice Czeskiej, ale w większości państw Europy. W sobotę, 3 września, w nowej siedzibie czeskich ZT, miał miejsce dzień otwartych drzwi. Można było poznać sekrety powstawania znaczka - od pomysłu, poprzez projekt, wygrawerowanie matrycy i wypalanie. Przez chwilę mogliśmy poczuć moc adrenaliny przez … samodzielne wypalenie specjalnie na ten dzień przygotowanego znaczka okolicznościowego. W godzinach dopołudniowych tajniki produkcji znaczka zwiedzaliśmy z polską grupą z zaprzyjaźnionego miasta. Było miło, ciekawie i … wesoło, a to za sprawą polskiego przewodnika, który niczym profesjonalista oprowadził po poszczególnych etapach produkcji. Dziękujemy Panu przewodnikowi.

Obchody uroczystości rozpoczęła, na wspomnianej scenie, kapela Happy to Meet. Wśród przybyłych na ten dzień kolekcjonerów nie mogło zabraknąć także nas, polskich znaczkowych reprezentantów. Spotkaliśmy się także z węgierskimi i słowackimi przedstawicielami ZT.

Główną częścią obchodów było uhonorowanie dyplomem i medalem zdobywców tytułu „Znalec České republiky”. Jest to wyróżnienie dla tych osób, które zdobyły 200 czeskich ZK. Takich szczęśliwców w tym roku było 14.

Następna atrakcja - losowanie nagród wśród uczestników konkursu fotograficznego z Maxiznaczkiem. Najmłodszy uczestnik spotkania, spośród 113 zgłoszonych osób, wylosował szczęśliwe „kółeczka” z nazwiskami zwycięzców.

Kolejnym punktem, dla nas z miłym akcentem, było wręczenie medali Zasłużona/y dla Znaczków Turystycznych. W tym roku dla polskich ZT przypadły 3 wyróżnienia. Otrzymali je: nasza lektorka – Marta Szczepłek, Kaliski Klub Znaczkomaniaka i Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. Gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

Pogoda dopisała, jak podają czeskie źródła było ponad 500 uczestników.

My, z okazji jubileuszu 25-lecia powstania ZT, gratulujemy firmie Turistické Známky dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów i rozwoju znaczkowej idei.

Zespół Znaczków Turystycznych Polska

Dzień otwartych drzwi w Rýmařově