Od sierpnia trwały przygotowania do obchodów 6. rocznicy powstania Klubu Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. Tegoroczne święto przypadło na 30 września. Już 2 dni wcześniej trwały gorące prace nad wystrojem Sali PIWNICA w Komornikach, pomysłów nie brakowało.

Była potrójna okazja do świętowania. Pierwsza, to obchody Urodzin Klubu, druga, to promocja kolejnego Znaczka Turystycznego No. 1177 STACJA KOLEJOWA W SZRENIAWIE i trzecia, to przyznanie Klubowi medalu na Spotkaniu w Czechach. Trudno powiedzieć co było ważniejsze. Wszystko działo się we wrześniu.

W czerwcu, na obchodach Dni Komornik zrodził się pomysł zrobienia znaczka turystycznego z wizerunkiem Stacji Kolejowej w Szreniawie. Przy żadnym znaczku nie było takich problemów i starań. Kontakt z PKP, ponieważ to obiekt kolejowy, sprawdzanie rejestrów zabytków, współpraca z historykiem i pomoc Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Kolei ze Stęszewa oraz naszych klubowiczów. Na koniec ważne okazało się odpowiednie ujęcie obiektu na zdjęciach. Wszyscy jesteśmy dumni z tego co powstało.

Przy współpracy z Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Gminy Komorniki przystąpiliśmy do realizacji planu. W tym samym czasie w Czechach odbyło się Spotkanie DNI OTWARTYCH DRZWI W RYMAROVE z okazji 25. rocznicy powstania pierwszego znaczka turystycznego. Udział wzięło ponad 500. kolekcjonerów z całej Europy. Jednym z miłych akcentów było wręczenie medali Zasłużona/a dla Znaczków Turystycznych. W tym roku jedno z trzech wyróżnień dla Polski przyznano naszemu Klubowi Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. Otrzymaliśmy również gratulacje i podziękowania za zaangażowanie.

Ok. 37 osób spotkało się na uroczystości. Kolekcjonerzy w klubowych żółtych koszulkach. Wśród zaproszonych gości był Wójt Gminy Komorniki p. Jan Broda, Przewodniczący Rady Gminy Komorniki p. Marian Adamski, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury p. Damian Konieczek oraz współzałożyciel Klubu p. Antoni Pawlik. Nie zawiódł nasz przyjaciel, kolekcjoner Maciej z Rawicza oraz Bogusław z Bydgoszczy – kolekcjoner posiadający największą ilość Znaczków Kolekcjonera (126). Prawdziwą atrakcją wieczoru była obecność operatora Swarzędzkiej Telewizji Kablowej. W efekcie powstał piękny film o Klubie. Dziękujemy!

Po przywitaniu, goście zostali poproszeni o kilka zdań na temat działalności Klubu. Pan Wójt wyraził uznanie dla naszej działalności obiecując pomoc w realizacji kolejnych projektów. Pan Dyrektor GOK również deklarował współpracę i pomoc w kolejnych przedsięwzięciach. Został wzniesiony toast, po czym obejrzeliśmy prezentację działalności klubu za ubiegły rok. Małgosia kolejny raz zrobiła to perfekcyjnie. Dziękujemy.

Kolejnym punktem programu było zdmuchnięcie świeczek na torcie urodzinowym ufundowanym przez Urząd Gminy Komorniki. Był pyszny! Dziękujemy! Stół był suto zastawiony. Małgosia, Ewa i Anita przygotowały domowe wypieki, owoce i cukierki dopełniały dekoracji. Nie zabrakło akcentów promujących Znaczki Turystyczne. Przy kawie i słodkościach mijał czas na dyskusjach.

Dzięki pomocy Działu Promocji Urzędu Gminy Komorniki i Gminnego Ośrodka Kultury wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki z promowanym Znaczkiem Turystycznym No. 1177 STACJA KOLEJOWA W SZRENIAWIE, widokówką z wizerunkiem stacji w Szreniawie, zdjęciem oznaczenia z Czech oraz inne gadżety.

W tak rodzinnej atmosferze późnym wieczorem rozeszliśmy się do domu. Ogromnie dziękuję wszystkim osobom, którzy pomogli w organizacji tego spotkania. Wszędzie spotkałam się z wielkim zrozumieniem. Dzięki zaangażowaniu wielu klubowiczów stało się to możliwe.

W poniedziałek, zgodnie z obietnicą, o godz. 8.00, w Bibliotece Gminy Komorniki, która zajmuje się dystrybucją komornickich znaczków, odbyła się kolejna promocja wspomnianego znaczka. W klubowych koszulkach czekaliśmy na gości. Pierwszą była p. Iza, mieszkanka Szreniawy. Kolejnym gościem był kolekcjoner z Poznania „SKAŁA”, w ubiegłym roku też był jednym z pierwszych. Mateusz z synkiem i Jerzy też zmieścili się w pierwszej piątce. Wszyscy otrzymali upominki ufundowane przez Klub Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Komornikach. Dziękujemy, pozdrawiamy i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.

Krystyna Nowak-Górska